روانشناسی

زودرنجی و راهکار‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏های مقابله با آن

زودرنجی و راهکار‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏های مقابله با آن

برخی افراد بسیار حساس و زودرنج‌‏اند، دارای عواطف رقیق و به اصطلاح نازک دل یا نازک نارنجی هستند، بر سر مسائل کوچک و بی‌‏اهمیت دلگیر و خشمگین می‌‏شوند. از هر حرف و عملی یک مفهوم منفی برداشت می‌‏کنند و آن را عملی عمدی و مغرضانه علیه خود می‌‏‌‏دانند. چنین افرادی در رویارویی با کوچکترین مشکل، ناراحتی و رنجش به دل می‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏گیرند و از کاه، کوه می‌‏سازند. بعضی از این افراد خیلی زود بغض می‌‏کنند، به گریه می‌‏افتند یا قهر می‌‏کنند که باعث می‌‏شود تعامل بین فردی و رابطه دوستانه‌‏شان به چالش کشیده شود و روابط اجتماعی آنها آسیب ببیند.

خوشبختانه حساسیت به نظرات و عقاید دیگران، قابل کنترل‌‏ترین حساسیت‌‏هاست. برای جلوگیری از جریحه‌‏دار شدن احساساتتان استفاده از راهکارهای زیر موثر است.

اعتمادبه نفس خود را افزایش دهید و برای خودسازی تلاش کنید.

کسانی که برای خود احترام قائل نیستند، ضعیف و شکننده می‌‏شوند و با هر حرف و حرکتی از پا در می‌‏آیند. اگر خود را باور داشته باشید، دیگران نمی‌‏‌‏‌‏‌‏توانند شما را بیازارند. خودآگاهی، خودگویی مثبت و شناخت دقیق از نقاط قوت و ضعف خود، منجر به تقویت اعتماد به نفس می‌‏گردد.

معایب دیگران را بپذیرید.

هر انسانی ممکن است نقاط ضعف و معایبی داشته باشد. هیچ کس کامل نیست؛ خود ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم. هر کس ویژگی‌‏های منحصر به فردی دارد و با دیگری متفاوت است. اگر انتظار داشته باشیم که دیگران همیشه مهربان و خوش رفتار باشند، پس با هر خطای آنان، آرامش ما به هم می‌‏ریزد. پس بپذیرد که انسان جایزالخطا است. ضعف دیگران را بپذیرید و آنان را به خاطر خطای‌‏شان ببخشید.

دست از شخصی کردن هر موضوعی بردارید.

اگر شما خود را در مرکز همه چیز بپندارید، تعجبی ندارد که مرتبا آزرده خاطر شوید. افرادی که تمام حرف‌‏ها و رفتارهای دیگران را به خود نسبت می‌‏دهند و با نگرشی منفی در باره‌‏ی مسائل صحبت می‌‏کنند، ترجیح می‌‏دهند در جمع حضور پیدا نکنند و تنهایی را بیشتر می‌‏پسندند. در حالیکه تنها ماندن، گوشه‌‏گیری و فرار از موقعیت، حساسیت و احساس منفی‌‏شان را بیشترمی‌‏کند. این ذهنیت را که همه چیز در باره‌‏ی من است، کنار بگذارید. شاید کسی که با کلمات سخت شما را آزرده، در شرایط بدی بوده، تحت فشار و استرس روانی، ناآگاهانه در مکان و زمان نامناسب خود را تخلیه هیجانی نموده است. اما اگر در ارتباط با کسی هستید که مرتبا این کار را در مورد شما تکرار می‌‏کند، پس بهتر است که در روابط خود با او تجدید نظر کنید.

درک درست از کلام دیگران داشته باشید.

دایره و فرهنگ لغات از فردی به فرد دیگر متفاوت است. نوع کلام و انتخاب واژه هر کس با دیگری مغایر است. افراد رویکرد‌‏ها و روش‌‏های ارتباطی متفاوتی دارند و ممکن است متوجه نباشند که کلام یا رفتارشان، بی‌‏ادبانه یا خشن بوده است. ممکن است مخاطب شما فردی مهربان بوده و قصد کمک داشته ولی از کلمات خوب یا لحن مناسبی برای بیان درست عقایدش استفاده نکرده باشد. وقتی سخن ناروایی می‌‏شنوید، به نوع نامناسب بیان افکارش و واژه‌‏ها اهمیتی ندهید، نظرات و انتقادش را بشنوید و به نیت خوب و خوش قلبی او توجه کنید. جرو بحث نکنید. به خود برای بررسی دقیق‌‏تر و فکر کردن به موضوع بحث فرصت دهید. شما در روزهای بعد و با حفظ آرامش‌‏تان، بهتر می‌‏توانید از خود دفاع کنید.

نوک پیکان انتقاد را به سمت کل شخصیت خود نگیرید.

اغلب افراد حساس این اشتباه عمده را دارند، در حالیکه انتقاد متوجه یک جنبه منفی آنان است. هویت و شخصیت شما، از عقاید و نظرات شما متفاوت است. هر چه بیشتر درباره‌‏ی خصوصیات مثبت خود بدانید کمتر تحت تاثیر انتقاد ناراحت می‌‏شوید. بهتر است که بدانید افکار و عقایدتان، هویت اصلی شما نیست و چند عقیده و تفکر نمی‌‏تواند نشان دهنده کل وجود شما باشد. هر اندازه بتوانید عقاید و هویت‌‏تان را از هم تفکیک کنید، کمتر آزرده خاطر می‌‏شوید.

مطالب دیگر :

آیا والدین باید به فرزندان در خرید نخستین خانه‌‌‏شان کمک مالی کنند؟

پرورش مهارت‌‏های نوشتاری در کودکان اوتیسم

رمز افشاگری، فیلمی براساس ماجرایی واقعی و هولناک در چین (ویدئو)