روانشناسی

ده دستورالعمل برای به‌‏دست‌ ‏گرفتن کنترل زندگی خود

ده دستورالعمل برای به‌‏دست‌ ‏گرفتن کنترل زندگی خود

در دست گرفتن کنترل زندگی خود، از کارهایی است که زنان به‌‏ندرت انجام داده‌‏اند. تلاش آنان همیشه برای دیگران است، که قابل ستایش است اما نداشتن اقتدار درونی و احساس اینکه تحت تسلط دیگران هستند، موجب اضطراب و تشویش درونی‌‏شان می‌‏شود. البته تغییر این احساس به معنای بی‌‏مسئوولیتی در قبال دیگران نیست بلکه صحبت این است که نیازهای زنان باید به عنوان یکی از عوامل معادله در زندگی‌‏شان به‌‏حساب آید.

یک زن با به دست گرفتن کنترل زندگی خود در اصل می‌‏گوید که او مسئولیت‌‏پذیر است. اما چگونه کنترل از دست رفته زندگی خویش را می‌‏تواند به‌‏دست آورد؟ سری دستورالعمل‌‏های ده‌‏گانه زیر که توسط دکتر لوئیس فرانکل تنظیم گردیده است، پاسخی به این سوال است.

دستورالعمل یک : به خود اجازه خواهی داد که اختیار و کنترل زندگی خویش را به‌‏دست گیری

اگر پیام‌‏هایی که در همه عمر خود دریافت کرده‌‏اید به شما می‌‏گوید که تصمیم دیگران را بر تصمیم در مورد خود مقدم بدارید، باید به خود برنامه جدیدی بدهید. در واقع، شما نیز به اندازه دیگران اهمیت و درک دارید.

دستورالعمل دو : خواسته‌‏های خود را به شکل سوال مطرح نخواهی کرد بلکه آنها را اظهار خواهی نمود

وقتی درخواست به صورت سوال عنوان شود به دیگران اجازه می‌‏دهیم برای ما تصمیم بگیرند. اما وقتی آن را اظهار می‌‏کنیم، قدرت تصمیم‌‏گیری به خود ما تعلق دارد و فقط به دیگران فرصت انجام آن را می‌‏دهیم. بطور مثال به جای این که سوال کنید : « فکر می‌‏کنی باید سر کار با تاکسی برم یا اتوبوس؟ » اظهار کنید : « من دارم می رم سر کار؛ تصمیم گرفتم با اتوبوس برم چون برام راحت‌‏تره. »

دستورالعمل سه : معذرت‌‏خواهی نمی‌‏کنی، وقتی دیگران اشتباه می‌‏کنند

هر وقت ما برای کاری که انجام نداده‌‏ایم عذرخواهی کنیم، این اعتقاد را در خود تقویت می‌‏کنیم که ما اشتباه می‌‏کنیم و این ما هستیم که خوب نیستیم و بی‌‏کفایت‌‏ایم. با نپذیرفتن مسئولیت اشتباهات دیگران، ما نه تنها موجب می‌‏شویم آن‌‏ها مسئولیت اشتباهات خود را به عهده بگیرند بلکه ما نیز کنترل زندگی خویش را به دست می‌‏گیریم و به‌‏جای آن‌‏که نقش قربانی داشته باشیم نقش انسانی کامل و مسئول خواهیم داشت.

دستورالعمل چهار : بدون ترس از اشتباه، انتخاب خواهی کرد

همه ما اشتباه می‌‏کنیم، اما هیچ‌‏کس تا به حال عمدا اشتباه نکرده است. ترس از اشتباه، بسیاری از زنان را در تمام دوران زندگی فلج می‌‏کند. جالب اینجاست که اشتباه یکی از راه‌‏های یادگیری است. افرادی که کنترل زندگی خود را به‌‏دست دارند وقتی اشتباه می‌‏کنند به این‌‏که دیگران چه فکری می‌‏کنند، اهمیتی نمی‌‏دهند. آن‌‏ها آن‌‏قدر بر اهداف خود تمرکز دارند که وقتی اشتباهی پیش می‌‏آید آن را درسی تلقی می‌‏کنند که به آن‌‏ها می‌‏آموزد بار دیگر چه باید بکنند.

دستورالعمل پنج : به حس درونی خودت اعتماد کن

ما با حس درونی خود درک می‌‏کنیم چه چیز به صلاح ماست و چه چیز نیست. آن‌‏چه ناتوان‌‏کننده است این است که به هنگام انتخاب نتوانیم تصمیم بگیریم و در رکود و بی‌‏حرکتی بمانیم. به خود اعتماد کنیم و احترام بگذاریم و ایمان داشته باشیم که می‌‏توانیم برای خود انتخاب‌‏های درستی بکنیم. بخاطر داشته باشید برای دیگران آسان است که برای شما تصمیم بگیرند، اما بعد، شما معتقد می‌‏شوید که آن‌‏ها بهتر از خودتان نمی‌‏دانند چه چیز برای شما بهترین است.

دستورالعمل شش : خودت را تغذیه می‌‏کنی همان‌‏طور که دیگران را تغذیه می‌‏کنی

زنان از کودکی با اطوار و ادای کلمات بچه‌‏گانه، غذا دادن به دیگران را یاد می‌‏گیرند. اما هیچکس تا به حال به ما یاد نداده چگونه به خودمان غذا بدهیم. افسردگی مشترک ما زنان، علامت آن است که ما گرسنه‌‏ایم.

دستورالعمل هفت : زیاد توضیح نمی‌‏دهی

وقتی افراد زیاده از حد توضیح ‌‏دهند، آنها اقتدار خود را در نظر دیگران پایین می‌‏آورند.. منظور اصلی خود را بیان کنید، بعد بپرسید آیا توضیحی لازم است؟ و اگر لازم بود از آوردن دلیل و دادن توضیح شانه خالی نکنید و عذر و بهانه نیاورید.

دستورالعمل هشت : اجازه نمی‌‏گیری

در شرایط مساوی در محیط کار، مردان اغلب، خواسته‌‏های خود را مرتبا اظهار و مطالبه می‌‏کنند و زنان برای اقدام خود اجازه می‌‏گیرند. خود را عادت دهید در مورد خواسته‌‏های خود، تصمیم بگیرید و بعد آن را صریحا بیان کنید. مثلا به جای سوال« آیا می‌‏توانم سه‌‏شنبه آینده مرخصی بگیرم؟ » بگویید :« من سه‌‏شنبه آینده نخواهم آمد چون جشن فارغ‌‏التحصیلی پسرم است. » اگر رئیس‌‏تان در این مورد مشکلی داشته باشد، مطمئن باشید آن را به شما خواهد گفت و اگر مشکلی نداشته باشد، شما احساس قدرت خود را حفظ کرده‌‏اید.

دستورالعمل نه : بخشی از آن‌‏چه را که به‌‏دست می‌‏آوری به دیگران خواهی بخشید

« باربارا گاردنر » مدیر مرکز استعدادها در دانشگاه کالیفرنیا به زنان یادآوری می‌‏کند که هر وقت اقتدار و کنترل زندگی خویش را به دست گرفتند و بر آن تسلط یافتند، باید به یاد کمک به زنان دیگری باشند که هنوز نتوانسته‌‏اند چنین کنند.

دستورالعمل ده : قدرت تجسم خلاق

زنان اغلب، نه قدرت خود را حس می‌‏کنند و نه به‌‏درستی و دقیقا می‌‏دانند قدرت‌‏مند بودن یعنی‌‏چه؟ شما باید شروع کنید به این‌‏که خود را یک فرد قدرت‌‏مند ببینید. کسانی که اقدام به تجسم آن‌‏چه می‌‏خواستند کرده بودند، همان برای‌‏شان اتفاق افتاده بود. این روش، ابزار قدرت‌‏مندی می‌‏تواند باشد.

نتیجه‌‏گیری

خود را باور کنید؛ نظرات و احساسات خود را جامه عمل بپوشانید. شما به استدلال نیاز ندارید یا مجبور نیستید احساسات خود را توضیح دهید. همین‌‏که این احساسات وجود دارد، دلیلی است کافی برای آن‌‏که به آن‌‏ها اعتماد کنیم و به آن‌‏ها گوش فرا دهیم. به رویاهایی‌‏ جامه عمل بپوشانید که دیگران به شما می‌‏گویند، امکان ندارد به آن دست یابید.

برگرفته از کتاب روانشناسی زن نوشته دکتر لوئیس فرانکل

مطالب دیگر :

ارتباط خشم و افسردگی در زنان (به همراه چند تکنیک کاهش خشم)

جنایت برداشت اعضای بدن در چین چگونه صورت می گیرد

پیام‌رسان « وی‌ چت » به شدت ناامن است