روانشناسی

با اثرات شگفت انگیز نوازش آشنا شوید (قسمت دوم)

با اثرات شگفت انگیز نوازش آشنا شوید

با اثرات شگفت انگیز نوازش آشنا شوید (قسمت اول)

افرادی که نوازش منفی می‌‏دهند

افرادی که نوازش منفی ابراز می‌‏کنند، نسبت به خود احساس بدی دارند و فکر می‌‏کنند اگر این احساس بد بودن را به بقیه هم منتقل سازند، خودشان کمتر از این احساس بد ناراحت می‌‏شوند. این افراد همانند یک شعله‌‏افکن، هر چیزی را می‌‏سوزانند. به عنوان مثال می گویند : « چرا فکر نمی‌‏کنی او از تو متنفر است. » یا « تو هیچ وقت آشپز خوبی نمی‌‏شوی پس بیهوده تلاش نکن ». آنان باید بدانند که کسی تمایل ندارد که با پدر یا مادر، همکار، همسر، آشنا یا هر کس دیگری که توجه منفی ابراز می‌‏کند، رابطه برقرار کند.

‌‏دفاع از خود در مقابل نوازش‌‏های منفی

چنانچه تصمیم بگیرید که به وسیله نوازش‌‏های منفی آسیب نبینید، قدم مهمی را در زندگی خود برداشته‌‏اید.

– « بالغ » ما قادر است حملات نوازش‌‏های منفی را قبل از این که به کودک آسیب وارد نماید، دفع کند. البته اگر نوازش‌‏ منفی ارزش اطلاعاتی، داشته باشد و بتوانید از آن در بهبود زندگی خود بهره ببرید، « بالغ » قادر است آن را قبول کند، در غیر این‌‏صورت به طور جدی آن را رد می‌‏نماید.

– هیچ‌‏گاه نباید اجازه دهید که نوازش منفی مورد تائید « والد انتقادگر » شما قرار گیرد، چرا که این پیام دوباره بر ضد شما به کار خواهد رفت. « من گفته بودم که تو به اندازه کافی خوب نیستی، و الان این موضوع ثابت شده. »

– فراموش نکنید به خودتان تعلق دارید پس چرا اختیار احساسات خود را به دست دیگری می‌‏سپارید؟

– وقتی می‌‏گویید : « تو مرا عصبانی کردی » و یا « تو احساسات مرا جریحه‌‏دار کردی » و … به دیگران اجازه و قدرت داده‌‏اید که احساسات شما را تحت تاثیر خود قرار دهند.

– هنگامی که این عبارت را می‌‏گویید : « تصمیم گرفته‌‏ام که اجازه ندهم تو احساسات مرا جریحه‌‏دار کنی » و یا « نمی‌‏گذارم تو من را عصبانی کنی. » احساس خوش آزادی به شما دست می‌‏دهد.

با اثرات شگفت انگیز نوازش آشنا شوید

چگونه زندگی را پرمعنی و لذت‌‏بخش سازید

– بدون هیچ انتظاری به دیگران نوازش بدهید و عشق بورزید.

– هر چه بیشتر ببخشید، بیشتر دریافت خواهید کرد.

– کارها، صفات و خصوصیات خوب و پسندیده دیگران را به خاطر بسپارید و آنها را تحسین کنید.

– به صحبت دیگران گوش دهید، به دنیای آنها وارد شوید و از دید آنها به اطراف بنگرید. گوش کردن به دیگران یکی از مهم‌‏ترین راه‌‏های نشان دادن توجه است.

– نیازهای خود را به خانواده بگویید و از نیازهای‌‏شان مطلع شوید؛ در این مورد به هیچ‌‏وجه خجالتی نباشید.

– واقعا تحقیرآمیز است که نسبت به نوازش دیگران بی‌‏تفاوت باشید؛ نوازش‌‏ها را قبول کنید و به خاطر بسپارید.

– خود را به خاطر کار خوبی که انجام داده‌‏اید، تشویق کنید؛ این یعنی لذت بردت از وجود خودتان.

– هرگز نوازش‌‏های منفی را جمع‌‏آوری نکنید و از کنارشان به‌‏سادگی بگذرید.

– یادتان باشد شما خوب هستید و دیگران هم خوب هستند. به دیگران نوازش منفی ندهید، چرا که این احساس به خود شما هم برمی‌‏گردد.

– روابط هنگامی پیشرفت می‌‏کند که الگوهای نوازش بهبود یابند.

به یاد داشته باشید اگر اهمیت نوازش را از یاد ببرید، افراد پیرامون خود را از دست خواهید داد و قسمت اعظمی از ویژگی‌‏های مثبت شما نیز از بین خواهد رفت.

نوازش به خود

از هم اکنون می‌‏توانید مهربانی با خود را آغاز کنید. اگر از کودک درون خود مراقبت نکنید، شما را آزار خواهد داد. افسردگی و اضطراب، بی‌‏خوابی، پرخوری و نگرانی از جمله عوارض بی‌‏توجهی به کودک درون می‌‏باشد.

– فهرستی از کارهایی که باعث شادی شما می‌‏شود تهیه کنید و انجام دهید. به خاطر داشته باشید که کودک درون شما سن خاصی ندارد، پس به وسیله انجام کارهای مورد علاقه از کودک درون مراقبت کنید. بدین ترتیب شما از زندگی لذت می‌‏برید و بر محیط اطراف خود نیز تاثیر می‌‏گذارید.

برگرفته از کتاب روانشناسی« افراد موفق » نوشته نلسون بازول

مطالب دیگر :

گردوی چینی، بلای جان باغداران ایرانی

با فواید سرکه سیب آشنا شویم (ویدئو)

سال نو چینی ۲۰۱۸ : سال سگ