روانشناسی

آیا قدرشناسی با سلامتی و شادابی ارتباط دارد؟

آیا قدرشناسی با سلامتی و شادابی ارتباط دارد؟

قدرشناسی، یک کلید جادویی است و به معنای حالتی است که در آن فرد، قدر چیزی را که دریافت کرده است، می‌‏داند و سپاسگزار است. تحقیقات علمی اخیر نشان می‌‏دهند که احساسات مثبتی مانند قدرشناسی و محبت، بر سلامتی تاثیر دارند. این تاثیر از طریق ترشح اندروفین (یک نوع هورمون مفید) در جریان خون و در نتیجه تقویت و ارتقای سیستم ایمنی عمل می‌‏کند.

هدیه های قدرشناسی (اثرات مفید آن)

– قدرشناسی، مادر شادی است و محال است که به هنگام قدرشناسی، احساس ترس، خشم یا احساسات تلخ داشته باشیم.

– به هنگام قدرشناسی، احساساتی همچون محبت، همدلی، شادی و امید متولد می‌‏شود.

– قدرشناسی به ما کمک می‌‏کند به وضعیت طبیعی شادمانه دوران کودکی برگردیم، و به چیزهای درست توجه کنیم.

– قدرشناسی به یادمان می‌‏آورد مانند گیاه باشیم و به نور رو کنیم، نه آن که از آن رو بگردانیم.

– قدرشناسی، پوچی و ملال را از زندگی می‌‏زداید و شادی و خوش‌‏بین بودن را به همه چیز سرایت می‌‏دهد.

به دنبال موهبت‌‏های پنهان در شرایط دشوار باشید

– تلخی و کج‌‏خلقی، سمی است که نور روح‌‏مان را کم‌‏سو می‌‏کند و دائما ما را متوجه کاستی‌‏ها می‌‏کند و ما را در مقابل شادی‌‏ها و لذت‌‏های زندگی قرار می‌‏دهد. به خود بگویید : « درست است که در زندگی، چیزهایی هستند که من را ناراحت، خشمگین یا رنجیده می‌‏کنند، اما من نباید چشمم را به روی چیزهای زیبا، خوب و تاثیر گذار ببندم. » قدرشناسی، بهترین راه رسیدن به این حالت است. در حالی که قدرشناسی در باره”اکنون” و “این جاست”، نگرانی را از بین می‌‏برد؛ زیرا وفور در کائنات را به یادمان می‌‏آورد.

– در مواقعی که زندگی سخت می‌‏گذرد، هر روز از خودمان بپرسیم : « چه چیزی دارم که می‌‏توانم روی آن حساب کنم؟ »، چه از نظر بیرونی، مثل منزلی که می‌‏توانیم در آن زندگی کنیم و غذایی که داریم، و چه از نظر درونی، می‌‏توانیم به کیفیت‌‏های باشکوه‌‏مان توجه کنیم. در این صورت، گرایش‌‏مان به تمرکز روی کاستی‌‏ها و شکست‌‏هایمان تخفیف می‌‏یابد. از این رو، مانند یک پادزهر فوق‌‏العاده در مقابل نگرانی عمل می‌‏کند.

چه وقت داشته‌‏هایمان برای ما کافی هستند؟

یکی از دلایل مهمی که شادی و نشاط را از انسان می‌‏گیرد، حرص زیاد و نارضایتی از آنچه دارد است. انسانهایی که همیشه از آنچه دارند ناراضی هستند، در واقع از داشته های خود لذت نمی برند و نگران و بیمار می‌‏شوند. یکی از بزرگترین نعمت‌‏های قدرشناسی این است که ما را از چرخه بیمار مصرف‌‏گرایی نجات می‌‏دهد. با شکر کردن و قدرشناسی از نعمت‌‏های زندگی، متوجه سطح احساسی و معنوی‌‏ای که داریم می‌‏شویم. در واقع، می‌‏فهمیم که به ما، به قدر کافی داده شده است. اگر هر روز به‌‏طور مرتب شکر نکنیم، از نظر روانی در ذهن‌‏مان تثبیت نشده که آن‌‏چه را نیاز داریم، همین حالا هم داریم. بنابراین سعی خواهیم کرد با بیشتر داشتن، آن کمبود را جبران کنیم و وارد چرخه عدم رضایت و نگرانی می‌‏شویم. خودتان به آن عمل کنید تا این مطلب را درک کنید. به مدت دو هفته هیچ چیز تازه‌‏ای به غیر از مواد خوراکی نخرید. سعی کنید قدر نعمت‌‏های نادیدنی عالی مثل سلامتی یا عشق و هم‌‏چنین نعمت‌‏های مادی‌‏تان، مثل آپارتمان دنجی که دارید، اشیائی که در زندگی به شما لذت و شادی می‌‏دهند را بدانید و بابت‌‏شان خدا را شکر کنید. بعد ببینید این کار چه تاثیری بر تمایل شما برای انجام یک خرید تازه می‌‏گذارد. البته موارد مطرح شده به معنی عدم تلاش برای ایجاد تغییرات یا اجتناب از خرید چیزهای جدید نیست، منظور ما تلاشی برگرفته از رضایت و زندگی در حال کردن است.

این لحظه را به کسی هدیه کنید 

قدرشناسی یک چرخه زیباست. انگیزه بخشش در شما قوی‌‏تر می‌‏شود زیرا هر چه بیشتر بدهید، بیشتر دریافت می‌‏کنید. محبت، دوستی، احساس معنادار بودن، موفقیت، حتی گاهی ثروت مادی.        

لازم نیست که یک هدیه عجیب و غریب و گران‌‏قیمت باشد. وقتی با دل قدرشناس زندگی کنیم، فرصت‌‏های بی‌‏پایان برای بخشش را در اطراف‌‏مان خواهیم یافت. گلی از باغچه برای هدیه به یک همکار، کلمه‌‏ای محبت‌‏آمیز به فرزندمان، دیداری از یک سالخورده، خودتان خواهید فهمید که چه باید کرد.

سفر عمق‌‏دهنده شکرگزاری

-نگرش و عمل به قدرشناسی، ما را به یک سفر روحی هدایت می‌‏کند؛ سفری که با یادگیری رفتارهای درست آغاز می‌‏شود.

– دومین مرحله، توجه و گرفتن درس‌‏هایمان از سختی‌‏هایمان است. متوجه می‌‏شویم اگر در زندگی تجارب ناموفقی داشته‌‏ایم ولی از آنها درس‌‏های زیادی آموخته‌‏ایم.

– در سومین مرحله، قدرشناسی عادت ثانویه‌‏مان می‌‏شود و شرایط خارج از وجودمان هر چه که باشد، شکرگزاری می‌‏شود.

ظرفیت روح ما در هر سطح تازه از قدرشناسی، عمقی تازه می‌‏یابد؛ در سطح اول، رضایت را تجربه می‌‏کنیم. ما یک تکه شیرینی می‌‏خواستیم و آن را گرفتیم. در دومین سطح، معنا را تجربه می‌‏کنیم. به‌‏خاطر همه درس‌‏های زندگی، شاکر هستیم. در سومین سطح، ما به شادی خالص می‌‏رسیم.

* برگرفته از کتاب قدرشناسی نوشته : ام.جی.ریان

مطالب دیگر :

چرا تمرین معنوی و آرامش بخش فالون دافا در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارد (ویدئو)

آغاز تور جهانی بی‌‏نظیر رقص و موسیقی شن‌‌‌‌‌‌‏یون

خودباوری چیست و راه‌‏های تقویت آن کدامند؟