اپک بازار, روانشناسی

آداب مربوط به بچه‌‌‏ها در میهمانی‌‌‏های نوروز

آداب مربوط به بچه‌‌‏ها در میهمانی‌‌‏های نوروز!

از آنجا که در زمان تعطیلی سال نو، خانواده‌‌‏ها به دید و بازدید یکدیگر می‌‌‏روند، مهمانی‌‌‏ها در این زمان زیاد می‌‌‏شود و همراه با آن یکی از دغدغه‌‌‏های خانواده‌‌‏ها این است که در رابطه با آداب و رفتار بچه‌‌‏ها در میهمانی‌‌‏ها چکار باید بکنند. در اینجا چند مورد عمومی را یادآوری می‌‌‏کنیم :

  • برای آنکه بچه‌‌‏ها در میهمانی‌‌‏ها زیاد از حد شیرینی یا آجیل نخورند و باعث نگرانی شما در میهمانی ها نشوند، بهتر است قبل از رفتن به میهمانی این نکته را به آنها یادآور شوید و نگویید اگر این کار را کردی دیگر به میهمانی دیگری شما را نمی‌‌‏برم، چون شما آنها را خواهید برد و به این شیوه اعتماد آنها را از دست می دهید، فقط قبل از رفتن به میهمانی، از آنها بخواهید که این مساله را رعایت کنند و فقط از ظرفی که به آنها پیشنهاد می شود، میل کنند.
  • چنانچه در حین میهمانی، کودک‌‌‏تان خوراکی زیادی برداشت، در نزد میهمانان، به او چشم غره نروید یا او را سرزنش نکنید. فقط مقداری از خوراکی‌‌‏اش را به ظرف اصلی برگردانید و یا آنکه این موضوع را نادیده بگیرید و بعد از برگشت به خانه، مساله را مجددا برای میهمانی دفعه بعدی به او به طور جدی یادآور شوید. چنانچه خواستید تنبیهی برای این کار قائل شوید، در مورد پاداش‌‌‏ها و یا خوراکی‌‌‏های دلخواه او در منزل باشد نه میهمانی‌‌‏ها.
  • چنانچه به جایی می‌‌‏روید که دارای فرزندانی همسن فرزند شما هستند و شما نگران پیش آمدن مشکلات و چالش‌‌‏هایی بین آنان هستید، قبل از رفتن به میهمانی این مساله را به آنها یادآوری کنید و در حین مهمانی اگر رعایت نکردند، سرزنش نکنید و صرفا به او بگویید که باید برگردید به منزل و بدون توجه به توضیحات او، کودک را به منزل برگردانید و بدون دعوا، دوباره قانون را به او یادآوری کنید.
  • هر گونه رفتار مناسب کودک در میهمانی را بعد از برگشت به خانه، بلافاصله تشویق کنید تا آن رفتار قویتر و ماندگارتر شود.
  • اگر برخی از رفتارهای نامناسب کودک را بعد از میهمانی به او یادآور شدید، حتما رفتارهای مناسب او را نیز یادآور شوید تا کودک تصور نکند تمام رفتارهای او نامناسب بوده و بتواند در حین داشتن اعتماد به نفس کافی، نقاط مثبتش را بیشتر رشد دهد.

مطالب دیگر :

خوان نوروزی (سفره هفت‌ سین) در ایران باستان

تورنتو : راهیپمایی صلح آمیز به مناسبت خروج ۳۰۰ میلیون نفر از حزب کمونیست 

داستان‌های پند‌آموز : پدربزرگی که توسط خانواده طرد می‌شود، اما نوه چهار ساله پدر و مادر را از کار‌شان پشیمان می‌کند