زندگی, کانادا, مهاجرت

هزاران کارگر خارجی مجبور به ترک کانادا شده‌‌‌‏اند

کارگرانی که بیش از چهار سال مقیم کانادا بوده‌‏اند و به طور موقت مشغول به کارند، یا باید اجازه‌‌‌‏ی اقامت دائم را کسب کنند و یا مجبور به ترک این کشور خواهند بود. (MARK RALSTON/AFP/Getty Images)

هزاران کارگر خارجی با اقامت موقت در کانادا از اول آوریل امسال مجبور به ترک این کشور خواهند شد.

سال ۲۰۱۱، دولت محافظه کار کانادا ۱ آوریل ۲۰۱۵ را آخرین مهلت اقامت کارگران خارجی موقت این کشور اعلام کرد. براین اساس افرادی که چهار سال مقیم این کشور بودند و به طور موقت مشغول به کار شدند یا باید اجازه‌‌‌‏ی اقامت دائم را کسب کنند و یا مجبور به ترک این کشور خواهند بود.

این درحالی است که فقط در آلبرتا حدود ۱۰ هزار کارگر موقت خارجی درخواست اقامت دائم در کانادا  را دارند. فدراسیون کارگری آلبرتا و فدراسیون بنگاه‌‌‌‏های مستقل کانادا، هر دو از مقامات خواسته‌‌‌‏اند تا فرآیند کسب اقامت دائم و در پی آن کسب شهروندی را برای کارکنان موقت خارجی آسان‌‌‌‏تر کنند. این درخواست به دلیل کمبود نیروی کار در آلبرتا اعلام شده است.

سازمان مهاجرت کانادا تعداد کل کارگران موقتی که باید در این تاریخ خاک کانادا را ترک کنند را اعلام نکرد؛ اما کارشناسان مهاجرت و تجارت تخمین زده‌‌‌‏اند که این تصمیم ده‌‌‌‏ها هزار نفر را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

« ریچارد کورلند »، وکیل مهاجرت ونکوور در این باره گفت : « برخی کارگران که پیشتر درخواست اقامت دائم کرده‌‌‌‏اند، بر طبق قوانین تا زمان مشخص شدن نتیجه درخواست افامت دائم، می توانند در کانادا بمانند. »

وی همچنین گفت که با این حال بسیاری از کارگران نمی‌‌‌‏توانند از این رویکرد استفاده کنند.

به گفته‌‌‌‏ی وی بسیاری از افراد به علت عدم دسترسی به وکلای مهاجرت قادر به فرار از این قانون و خریدن زمان بیشتر برای خود نیستند.

 قانون ترک کانادا پس از چهار سال به عمد و غیر منصفانه، کارگران با اقامت موقت و با کمترین حقوق و مهارت را هدف قرار می‌‌‌‏دهد.

« ونسا روتلی » وکیل مهاجرت و منتقد قانون

« پیر پویلیر »، وزیر کار کانادا ضمن دفاع از مواضع دولت اظهار کرد : « سیاست ما برای انجام این کار این است که کانادایی‌‌‌‏ها انتخاب اول مشاغل کانادا باشند. »

وی همچنین افزود : « کلیه‌‌‌‏ی مشاغل در کانادا باید میزان دستمزدهای خود را افزایش دهند و از این پس برای پر کردن جاهای خالی خود از شهروندان کانادایی استفاده کنند. »

این در حالی‌‌‌‏ست که « ونسا روتلی » وکیل مهاجرت نیز در این خصوص گفت : « قانون ترک کانادا پس از چهار سال به عمد و غیر منصفانه کارگران موقت با کمترین حقوق و مهارت را هدف قرار می‌‌‌‏دهد…. و مدیران و مهندسین تحت تأثیر آن قرار نمی‌‌‌‏گیرند. »

اپک‌تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌گردد.