اجتماعی, ایران

غار نمکدان قشم در راه ثبت جهانی

غار نمکدان قشم که طولانی ترین غار نمکی جهان است، با ویژگی‌‌‏های منحصر به فردش در مسیر ثبت جهانی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، این غار در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قشم در کوه گنبدی شکلی به نام نمکدان واقع است و طول آن به ۶۵۸۰ متر می‌رسد که در رده طولانی‌ترین غار نمکی جهان قراردارد.

همچنین این کوه دارای بهترین نوع نمک است. یکی از عناصر موجود در ترکیب نمک این کوه، منیزیم بوده که به عنوان نمک طبی و همچنین به‌‌‏صورت کپسول برای ورزشکاران مورد استفاده قرار می‌‌‏گیرد.

از دیگر ویژگی‌‌‏های منحصر به فرد این غار نمکی، خاصیت درمانی آن است. بنا به گزارش این خبر‌‌‏گزاری، تحقیقات نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی‌های تنفسی با تنفس در داخل این غار بهبود می‌‌‏یابند. این ویژگی درمانی غار می‌‌‏تواند مورد توجه گردشگران سلامت قرار گیرد.

محمد علی فیاضی، مدیر کل طبیعت گردی سازمان میراث و گردشگری درخصوص ثبت جهانی این غار اظهار داشت : “کارگروهی برای انجام تحقیقات لازم برای ثبت جهانی غار نمکدان قشم تشکیل شده‌است که یکی از اعضای فعال در این کارگروه، انجمن غارنوردان ایران است که اداره کل طبیعت‌گردی را برای رسیدن به اهداف خود حمایت می‌کند.”

وی در ادامه افزود که کار مطالعاتی و انجام امور مربوط به ثبت جهانی مستلزم زمان و انجام اقدامات مورد نیاز است و همچنین گروه‌های خارجی باید از این غار بازدید کنند. بنابراین حدود ۶ ماه زمان جهت آماده‌‌‏سازی بستر‌‌‏های لازم مورد نیاز است تا این غار در فهرست‌ جهانی ثبت شود.

 بنا به این گزارش، امروزه غارها تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری دنیا شده‌اند که روزانه می‌توان درآمد چشم‌گیری از آن بدست آورد. با توجه به وجود غار های متعدد در کشور، ایران نیز می‌تواند از این توان نهفته بهره‌‌‌‏مند گردد.