ایران

۷۰ درصد از کارگران ایرانی در شرایط زیرخط فقر زندگی می‌‏کنند

کارگران در ایران فقر

(Photo by Majid/Getty Images)

یک تشکل رسمی کارگری در ایران اعلام کرد که ۷۰ درصد کارگران ایرانی زیرخط فقر هستند و بیش‌‏از ۵۰ درصد حقوق کارگران صرف هزینه‌های مسکن و بهداشت می‌شود.

« رحمت‌الله پورموسی »، دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران، با بیان این خبر اظهار داشته، در حال حاضر بسیاری از کارگران توان خرید کالاهای معمول برای زندگی را ندارند و در برخی موارد بسیاری از کالاها برای آن‌ها کالای لوکس تلقی می‌شود.

موضوع پایین بودن حقوق دریافتی کارگران پیش‌‏از این نیز بارها ازسوی بسیاری از فعالان کارگری و نهادهای ذیربط  مطرح شده است؛ از جمله « علیرضا محجوب »، رئیس فراکسیون کارگری مجلس که مردادماه سال جاری گفته بود، ۹۰ درصد جامعه کارگری ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند و ۱۰ درصد باقی‌مانده نیز با خط فقر فاصله‌‏ی چندانی ندارند.

شورای عالی کار حداقل دستمزد ماهانه‌‏ی کارگران برای سال ۱۳۹۳ را حدود ۶۰۸ هزار تومان معین کرد و این در شرایطی است که مرکز آمار ایران، هزینه‌‏ی هر خانوار در حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اعلام کرد و کمیته‌‏ی مزد کانون شوراهای اسلامی کار هم هزینه‌‏ی یک خانوار ۴ نفره را در حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برآورد کرده بود.

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار با اشاره به افت ۷۳ درصدی قدرت خرید کارگران، از مجلس خواست تا حقوق کارگران در سال ۱۳۹۴ را با توجه به تبصره‌‏ی دوم ماده‌‏ی ۴۱ قانون کار تعیین کنند.

آقای پورموسی گفت : « از نمایندگان و کارفرمایان تقاضا داریم حداقل معیشت خانوار ۴نفره کارگری را برای دستمزد ۹۴ لحاظ کنند. »

طبق ماده‎‌‏ی ۴۱ قانون کار، شورای‌‏ عالی کار همه ساله موظف است میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف با توجه به معیارهای ذیل تعیین نماید.

تبصره‌‏ی ۱ : حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌‏شود.

تبصره‌‏ی ۲ : حداقل مزد بدون آن‌‏که مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌‏های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد، باید به اندازه‌‏ای باشد تا زندگی یک خانواده که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می‌‏شود را تأمین نماید.

به گفته‌‏ی این مسئول، کارگران به علت عدم تناسب درآمد و هزینه‌ها اغلب در چند شیفت کار می‌کنند که این موجب ایجاد خستگی مفرط و زمینه‌‏ساز بروز حوادث ناشی از کار می‌‏شود.

براساس آمار اعلام شده از وزارت کار ایران، در سال گذشته حدود ۱۳ هزار حادثه‌‏ در ارتباط با کار اتفاق افتاده که براثر این حوادث بیش‌‏از ۱۸۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌‏اند.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.