ایران, فرهنگ و هنر

نودشه به عنوان شهر گیوه بافی ثبت ملی شد

نودشه به عنوان شهر گیوه بافی ثبت ملی شد

نودشه به عنوان شهر گیوه بافی ثبت ملی شد

جشن ثبت ملی شهر « نودشه » به عنوان شهر گیوه بافی ایران روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت با حضور جمعی از مسئولین برگزار شد.

در این مراسم شهر نودشه به دلیل وجود شاخصه‌های بهتر در زمینه گیوه بافی در رقابت برای ثبت ملی شهر گیوه با شهرهایی از استان کردستان و نقاط دیگر که مدعی ثبت ملی بودند به رقابت پرداخت و توانست عنوان شهر گیوه بافی را به خود اختصاص دهد.

این شهر با جمعیت حدود چهار هزار نفر در ۳۵ کیلومتری شهرستان پاوه واقع شده است. از این تعداد جمعیت دو هزار نفر در زمینه گیوه بافی وسایر رشته‌های صنایع دستی فعالیت می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معتقد است که آنچه موجب ثبت ملی نودشه به عنوان شهر ملی گیوه در کشور شد، مشارکت خوب مردم این شهر در اداره امور محلی، خلاقیت و تنوع در رنگ، اندازه گیوه (کودکانه، زنانه و مردانه)، تعداد و تمرکز این صنعت و بافت تاریخی نودشه بود.

جلیل بابایی می‌گوید : « اولین شهر مورد نظر برای مرمت و بازسازی بافت تاریخی در سازمان میراث فرهنگی کشور نودشه است که این در آینده نزدیک انجام و عملی می شود. »

همچنین فرماندار پاوه مهمترین و اساسی ترین عنصر را برای توسعه گردشگری راههای ارتباطی مناسب دانست و معتقد است که روستاهای ما قابلیت و ظرفیت پذیرش گردشگران را دارند و ما امروز برای ارائه خدمات هر چه بیشتر به مسافران برای ایجاد زمینه و بستر حضور گردشگران که همان راه‌های ارتباطی است، باید تلاش کنیم.