ایران, فرهنگ و هنر

نمایش شکوه اساطیر شاهنامه در کاخ سعدآباد تهران

نمایش شکوه اساطیر شاهنامه در کاخ سعدآباد تهران

نمایش شکوه اساطیر شاهنامه در کاخ سعدآباد تهران

« سی » کنسرت – نمایش فاخری از همایون شجریان و سهراب پورناظری، بر اساس سه داستان از شاهنامه شامل زال و رودابه، رستم و اسفندیار و رستم و سهراب – از پانزدهم مرداد ماه در کاخ سعدآباد به روی صحنه رفته است. موسیقی این اثر برگرفته از موسیقی نواحی، سنتی و معاصر ایران است و در بخش‌هایی موسیقی کلاسیک غربی است.

این کنسرت – نمایش تلاشی است جهت بازسازی هویت ملی که با تکیه بر موضوع فرهنگ، هنر و اندیشه ایرانی با حضور تعدادی از چهره‌های موسیقی، نمایش و همچنین انیمیشن روی صحنه می‌رود تا پلی ارتباطی میان نسلِ امروز و شاهنامه‌ فردوسی باشد. سحر دولتشاهی، بهرام رادان، مهدی پاکدل، بانیپال شومون، حسین صوفیان و صابر ابر بازیگران این نمایش هستند.

در نشستی که در هتل « اسپیناس پالاس » برگزار شد همایون شجریان درباره « سی » گفت : این کار با کنسرت‌های همیشگی تفاوت دارد. حداقل برای من کار نویی است و بسیار هیجان‌زده هستم. همایون شجریان که قرار است « سی » با آواز او همراه باشد، ادامه داد مرکز این پروژه چه در اشعار، چه در متن و چه در نقش‌های روی صحنه، شاهنامه است.

وی افزود هدف اصلی من و سهراب پورناظری این است که بتوانیم نسل‌های مختلف را کنار هم بنشانیم و کاری را خلق کنیم که از چند نسل شنونده داشته باشد و بتوانیم پیام شاهنامه را برسانیم. برای همین انتخاب فرم‌های موسیقی و نمایشی در این راستا بوده که افراد با سلایق و فرهنگ‌های مختلف از آن لذت ببرند و نگاهی به شاهنامه داشته باشند و با این گنجینه فارسی بیشتر آشنا شوند.

این خواننده با بیان اینکه تنها جایی که مناسب این اجرا است فضای باز کاخ سعدآباد است، اظهار کرد : ما نقش‌هایی مانند زال، رودابه، رستم، اسفندیار، سهراب، منجم و پری داریم.

در این نشست امیرحسین ماحوزی به عنوان دراماتورژ (نمایش پرداز) این پروژه چند رسانه‌ای در سخنانی گفت : فردوسی با پاسبانی از اساطیر ایرانی توانست فرهنگی را ایجاد کند، ادامه داد : ما در یکی از حساس‌ترین دوران‌های ایران هستیم و آیا می‌توانیم با شرایط آشوب منطقه فرهنگ ایران زمین را بازسازی کنیم؟ در این آشوب کماکان اسطوره‌ها هستند که می‌توانند ما را نگه دارند.

کارگردان « سی » علی‌اصفر دشتی است. « سی » را نغمه ثمینی نوشته و حمید نعمت الله هم به عنوان مشاور در کنار این پروژه حضور دارد. اجرای پروژه‌ی « سی » از ۱۷ مرداد آغاز شده و تا ۱۰ شهریور ادامه دارد. تمام بلیت‌های این کنسرت – نمایش به فروش رفته و امکان تمدید اجراها وجود دارد.

مطالب دیگر :

ریشه ضرب المثل « قمپز در کردن »

درناهای کاغذی و یادی از فاجعه بمباران اتمی ژاپن

روغن آرگان : مرطوب‌‌‏کننده‌ای بسیار خالص، و قابل‌‌‏خوردن