ایران, فرهنگ و هنر

نقش رستم برای جهانی شدن آماده می‌شود

نقش رستم برای جهانی شدن آماده می‌شود

اسکن لیزر و اجرای داربست پله‌ای حفاظتی در محوطه تاریخی نقش رستم طرح‌هایی است که در راستای آماده‌سازی پرونده ثبت جهانی و پیوستن نقش رستم به تخت‌جمشید در حال انجام است.

به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید ضمن گفتن این خبر افزود : « عملیات اسکن لیزر محوطه‌ی تاریخی نقش رستم و ایجاد داربست حفاظتی بر روی آرامگاه خشایار به‌منظور تحقق بخشیدن به اهداف مرمتی، انجام شد. » به گفته وی « اسکن‌لیزر، روش جدیدی برای مستندسازی کامل بناها و محوطه‌های تاریخی است که در نقش رستم با دقت بالا اجرا شد.

اسکن ‌لیزر نقش رستم افزون بر مستندسازی کامل اثر، در طرح‌های مرمتی و حفاظتی با ارایه اطلاعات کامل کاربرد خواهد داشت. همچنین ارتقای حفاظت و مرمت و به کارگیری دانش روز در این خصوص، پرونده ثبت جهانی الحاق نقش رستم به تخت جمشید گامی رو به جلو است. »

این مسئول در حوزه میراث فرهنگی با اشاره به آبراهه‌های مربوط به دوره هخامنشی در این محوطه افزود : « این آبراهه‌ها مورد بررسی حفاظتی و مرمتی قرار گرفته تا در فصل بارش، نقوش از جاری شدن آب بر روی آن در امان بماند. »

« نقش رستم » از آثار مهم تاریخی دوره‌های عیلامی، هخامنشی و ساسانی است که به‌علت در دسترس نبودن، آسیب کم‌تری دیده است. تنوع آثار در این منطقه چشم‌گیر است‌. این مجموعه فاصلهٔ ۶ کیلومتری از تخت جمشید قرار دارد و از حدود سال ۱۲۰۰ پیش از میلاد تا ۶۲۵ میلادی همواره مورد توجه بوده‌است زیرا آرامگاه چهار تن از پادشاهان هخامنشی، نقش برجسته‌های متعددی از وقایع مهم دوران ساسانیان، بنای کعبه زرتشت و نقش‌برجستهٔ ویران‌شده‌ای از دوران عیلامیان در این مکان قرار دارند و در دورهٔ ساسانی، محوطهٔ نقش رستم از نظر دینی و ملی نیز اهمیت بسیار داشته‌است.

نقش رستم مجموعه‌ای از آثاری است که در دل کوه کنده شده است. در پایین کو‌‌‌ه نقش‌های برجسته دوره ساسانی شامل هفت نقش حجاری شده از مجالس مختلف ساسانیان و بر بالای کوه آرامگاه شاهان هخامنشی را می‌توان یافت. چهار آرامگاه موجود در نقش رستم به داریو‌‌ش اول، خشایاراول، داریوش دوم و اردشیر اول تعلق دارد.

در آرامگاه داریوش اول سنگ نوشته‌های بزرگی به خط پارسی باستان به چشم می‌خورد که حاوی نیایش یزدان و مضامین مذهبی است. داریوش اول نام کشورها و سرزمین‌های تابع خود و اندرزهای معنوی فراوانی را در این نوشته‌ها برشمرده است‌. نقش‌های برجسته کوه که از دوران ساسانی به‌جا مانده شامل تصاویر پسر شاپور اول، جنگ بهرام دوم با دشمن و پیروزی او بر دشمن و مجلس اردشیر بابکان است.

مطالب دیگر :

مهرگان، جشنی به قدمت تاریخ ایران

پیشینه روابط دیپلماتیک ایران باستان و امپراتوری چین

ریشه‌‌‌‏های کمونیست : گروه افراطی ضد فاشیسم چه کسانی هستند؟