ایران, فرهنگ و هنر

مراسم « نوروزگاه » در سعدیه شیراز برگزار می‌شود

سعدیه شیراز

سعدیه شیراز

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری فارس از برگزاری آیین نوروزگاه امسال در ایام نوروز در شیراز و چند شهرستان استان فارس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری فارس، مصیب امیری گفت : آیین نوروزگاه به منظور ترویج و آشنایی هر چه بیشتر میهمانان نوروزی با آداب و آیین نوروزی مردم شیراز  واقع در مجموعه تاریخی – فرهنگی سعدی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برنامه‌های نمایشگاهی که در نوروزگاه برگزار می‌شود، افزود : نمایشگاه شیرینی‌های سنتی شیراز، صنایع‌دستی شیراز و سفره هفت‌سین و اجرای نمایشی مراسم کوسه برنشین، میرنوروزی، نمایش عمونوروز، مراسم عیدی بردن برای عروس، حافظ و شاهنامه‌خوانی، مراسم چهار شنبه آخر سال، فالگوش و شکستن کوزه در نوروزگاه ۹۶ برگزار می‌شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس ادامه داد : مراسم آب‌تنی در قنات سعدی، زیارت شاهچراغ،  نمایش عروسکی جی‌جی ویجی، نمایش عروسکی مینا، نمایش بهاریه خواندن کودکان نیز در این آئین در معرض دید مردم قرار می‌گیرد .

وی با اشاره به تاریخچه آیین و مراسم نوروز در فارس گفت : رویداد فرهنگی نوروزگاه در ارتقاء و تقویت ارتباط اقوام با یکدیگر نقش بسزایی ایفا می کند. از این رو آیین نوروزگاه همزمان با شیراز در چند شهرستان و مکان تاریخی استان مانند پاسارگاد،تخت جمشید،لارستان، نی ریز، کازرون، نورآباد ممسنی، فیروزآباد و آباده با همکاری انجمن های مردم نهاد اجرا می‌شود.

امیری افزود : با توجه به غنای استان فارس در حوزه آثار تاریخی – فرهنگی و گردشگری و ثبت ۵۳ اثر ناملموس در این استان، سعی داریم تمامی فرهنگ و سنن باشکوه گذشته را برای نسل جوان به نمایش درآوریم.

وی در پایان با اشاره به مراسم نوروزگاه سال گذشته اظهار کرد : مراسم عروسک مینا، نمایش عروسکی جی‌جی ویجی و آب تنی در قنات سعدی  در سال گذشته در فهرست آثار ناملموس ملی کشور به ثبت رسیدند.