اجتماعی, ایران, جداسازی اعضای بدن

صف طولانی انتظار پیوند عضو در ایران و زمان کوتاه دو هفته‌‌‌‌‏ای دریافت عضو در چین !

پیوند عضو در ایران و در چین

(Brendan Smialowski/AFP/Getty Images)

در حال حاضر حدود ۲۵ هزار نفر در ایران در انتظار پیوند عضو هستند و روزانه ۱۰ نفر از افراد در فهرست انتظار جان خود را از دست می‌دهند.

مدیر‌‌‌‌‌‌‌‏عامل انجمن اهدای عضو ایران اعلام کرده است که طبق آمار سال ۲۰۱۵، ایران در خصوص اهدای کلیه از طریق مرگ مغزی در رده ۳۲ و در مورد اهدای کلیه از فرد زنده در رده ۱۲ جهان قرار دارد.

کتایون نجفی زاده در گفتگو با ایلنا گفت که « روزانه حدود ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی در صف انتظار فوت می کنند. اگر نصف افرادی که بر اثر مرگ مغزی جان خود را از دست داده‌‌‌‌‌‌‌‏اند و اعضایشان اهدا نشدند، اعضای بدنشان اهدا می‌‌‌‌‌‌‌‏شد، کسی جان خود را به دلیل نبود عضو پیوندی از دست نمی‌‌‌‌‌‌‌‏داد. »

پیشتر نیز نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بیان کرد که متاسفانه نحوه اهدای عضو به سمتی پیش رفته که گاهی افراد اعضای بدن خود را به دلیل مشکلات اقتصادی می‌‌‌‌‌‌‌‏فروشند و این زمینه جولان قاچاقچیان را فراهم می‌‌‌‌‌‌‌‏کند.

او افزود که قاچاقچیان، کودکان، به ویژه کودکان خیابانی را شناسایی می‌‌‌‌‌‌‌‏کنند و بعد از گروگانگیری و خارج کردن اعضای بدن، به صورت قاچاق می‌‌‌‌‌‌‌‏فروشند.

بعضی پیوند‌‌‌‌‌‌‏ها در ایران به صورت غیر قانونی و شامل پیوند کلیه از شهروند ایرانی به خارجی صورت می‌‌‌‌‏گیرد، اما مطابق بند سه دستورالعمل مصوب ۱۳۸۷.۷.۲۹ اهداکننده و گیرنده کلیه باید دارای تابعیت یکسان باشند.

این در حالی است که بیمارانی که از کشور‌‌‌‌‏های دیگر به چین می‌‌‌‌‏روند، می‌‌‌‌‏توانند دو هفته‌‌‌‌‏ای عضو پیوندی دریافت کنند. بدین معنی که منبع بزرگی از عضو‌‌‌‌‏های پیوندی آماده حضور دارند که در صورت نیاز اعضای بدنشان برداشت می‌‌‌‌‏شود.

بیش از ۱۷ سال است که در چین برداشت غیر قانونی اعضای بدن توسط دولت کمونیستی چین صورت می‌‌‌‌‌‌‌‏گیرد که منجر به مرگ افراد می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

محققان بر این باورند که این جنایت عمدتا تمرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏کنندگان روش معنوی « فالون گونگ » را که از سال ۱۹۹۹ تمرین آن در چین ممنوع اعلام شد، هدف قرار داده است. همچنین دیگر اقلیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏های نژادی یا مذهبی، از جمله تبتی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏ها، مسلمانان اویغور و احتمالا بعضی از مسیحیان نیز شامل آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شوند.

فالون گونگ، مجموعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏ای از پنج تمرین حرکتی آهسته به همراه آموزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏های اخلاقی مبتنی بر سه اصل حقیقت، نیکخواهی و بردباری است که از سال ۱۹۹۲ تا پیش از آن که با غضب جیانگ زمین، رهبر وقت چین مواجه شود، محبوبیت قابل توجهی در این کشور به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏دست آورده بود.

در طی این مدت چین همواره ادعا کرده که تقریبا تنها منبع دریافت این اندام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏ها، از زندانیان محکوم به اعدام است.

با در نظر گرفتن شکاف بزرگ میان تعداد پیوندها و اعدام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏های قضایی، (که به گفته محققان این تعداد تنها در حدود چند هزار اعدام در سال است)، محققان به تناوب منابع اندام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏های برداشته شده را بررسی کرده و اثبات کرده‌‌‌‌‏اند که تمرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏کنندگان فالون گونگ قربانیان این جنایت هستند.

از ۱۷ سال پیش تا کنون سالانه بیش از یک و نیم میلیون نفر جان خود را به دلیل برداشت غیر قانونی اعضای بدن از دست داده‌‏اند.

بیشتر بخوانید : کانادایی‌هایی که برای اولین بار برداشت اجباری اعضای بدن در چین را افشا کردند، گزارشی جدید دارند (قسمت اول)

بیشتر بخوانید : کانادایی‌هایی که برای اولین بار برداشت اجباری اعضای بدن در چین را افشا کردند، گزارشی جدید دارند (قسمت دوم)