ایران, فرهنگ و هنر

سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

هنرمندان، دوستاران تأتر و مجموعه‌ مفصلی از تماشاخانه‌های ایران این روزها سرگرم برگزاری بزرگترین رویداد ایران در زمینه هنرهای نمایشی آماده می‌کنند. سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از روز دهم دی ماه کار خود را آغاز کرده و تا ۱۲ بهمن ادامه خواهد داشت.

به گزارش هنرآنلاین در این دوره ۲۱۹ اثر به دبیرخانه جشنواره سی و پنجم ارسال شد که بعد از بررسی‌های صورت گرفته، ۴۰ نمایش از سوی هیات داوران با توجه به محورهای مطرح شده در فراخوان معرفی شدند

نمایشنامه‌خوانی آثار برگزیده مسابقه نمایشنامه‌نویسی، نخستین گام سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بود. در این دوره، ۱۰ نمایشنامه برتر توسط هنرمندان مختلف خوانش شدند. حذف بخش تازه‌های تئاتر و تاکید بر اجراهای عمومی از نکات جشنواره امسال است.

در این دوره ۸ اثر برای حضور در بخش نسل نو انتخاب شدند. نسل نو تئاتر جشنواره یکی از اصلی‌ترین بخش‌های جشنواره است زیرا برگزیدگان آن نمایندگان نسل جدید تئاتر حرفه‌ای خواهند بود و می‌توانند مسیر آینده اجراهای کشور را مشخص کنند.

یکی دیگر از بخش‌های قابل توجه، بین‌الملل است. طبق اعلام رسمی دبیرخانه در این دوره نمایش‌هایی از کشورهای اسپانیا، فرانسه، عراق، ترکیه، گرجستان، لهستان، هلند، سوئیس، بلغارستان، یونان، ژاپن و محصولی مشترک از ایران و هلند بخش بین الملل جشنواره را شکل می‌دهند. بیشتر این نمایش‌ها آثار بی‌کلام هستند و عناصر بصری و به کار گرفتنِ تکنولوژی و شیوه‌های نوین در اجرا را مورد نظر قرار گرفته‌اند.

استان‌های خوزستان، بوشهر، فارس، یزد، مازندران، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی به‌عنوان میزبانان جشنواره فجر استانی مشخص شدند و فجر استانی در بازه زمانی ۱۰ تا ۲۹ دی ماه برگزار می‌شود.

گردهمایی هنرمندان نابینا و ناشنوا در جشنواره تئاتر فجر یکی از اتفاقات قابل توجه این دوره از جشنواره است که در راستای توجه به مفاهیم و ارزش‌های فراگیر است که با برنامه‌هایی چون گردهمایی کانون نابینایان و ناشنوایان و کمپین “من صدای آب هستم” شکل گرفته است.