اجتماعی, ایران

دویست میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانیان

دندان های ناسالم ایرانی ها

(Peter Macdiarmid/Getty Images)

وزارت بهداشت اعلام کرد، هر ایرانی به‌طور متوسط بیش از دو دندان پوسیده دارد.

به گفته وزیر بهداشت کارنامه فعالیت‌ها در حوزه بهداشت دهان و دندان در کشورنه تنها  ناموفق بوده بلکه کار زیادی در این حوزه انجام نشده است. برای بالا بردن شاخص‌های بهداشت دهان و دندان چه اقداماتی را برای مردم می‌توان انجام داد.

دبیر شورای سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت با حضوردر دومین سالگرد طرح تحول سلامت دهان و دندان، اعلام کرد، « میانگین تعداد دندان‌های پوسیده، پرشده و کشیده که با شاخص DMF شناخته می‌شود در دنیا ۸۶/۱ دندان برای هر نفر است که این میزان در ایران ۰۹/۲ برای هر ایرانی است. این شاخص با افزایش سن بالا می‌رود به‌طوری که در ایران هر فرد بین ۳۵ تا ۴۴ ساله ۱۳ دندان پوسیده، پرشده یا کشیده دارد که شامل ۳ دندان پر شده، ۶ دندان کشیده ۴دندان پوسیده است. »

سعید عسکری دبیر شورای سلامت دهان دلیل افزایش دندان‌های خراب و پوسیده در دهان ایرانی‌ها را هزینه‌های دندانپزشکی و ضعف بیمه‌ها در پوشش‌ خدمات دانسته و معتقد است که اگر بخواهیم دندان‌های پوسیده مردم را ترمیم کنیم برای حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش‌آموزی که ۷/۱ دندان پوسیده دارند باید ۵/۲ میلیارد تومان هزینه کنیم و اگر این خدمات را به کودکان ۵ تا ۶ سال نیز تعمیم دهیم که حدود ۵/۴ دندان پوسیده دارند، باید حداقل هزار میلیارد تومان هزینه کنیم. درصورتی که دولت بخواهد این خدمت ترمیمی را به افراد ۳۵ تا ۴۴ سال تعمیم دهد، اعتبار مورد نیاز آن به ۴هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

عسکری می‌گوید : « هزینه‌کردن چنین مبلغی غیرممکن است، راه‌حلی که دنیا در حوزه دندانپزشکی داشته، پیشگیری است و بهترین و مؤثرترین روش پیشگیری از بیماری‌های دندانی نیز خدمات وارنیش و فلورایدتراپی است که بین ۲۰ تا ۶۰ درصد از پوسیدگی دندان‌ها را کاهش می‌دهد. اگر این خدمات که با طرح تحول سلامت دهان و دندان از ۲سال پیش شروع شده است ادامه یابد‌، می‌توانیم تا سال ۱۴۰۰ شاخص پوسیدگی دندان ایرانیان را از دوبه یک برسانیم و به سطح استاندارد جهانی برسیم. »

همچنین دبیر شورای سلامت دهان معتقد است که بهترین روش پیشگیری از پوسیدگی دندان مسواک‌زدن با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید است باید بین همه مردم تبلیغ کنیم که روزی دوبار مسواک بزنند و مصرف شکر را کاهش دهند. مطالعات جهانی نشان می‌دهد که یک دلار هزینه‌کردن برای مسواک و خمیردندان به اندازه ۳۵ تا ۸۷ دلار از هزینه‌های دندانپزشکی کشورها کم می‌کند.