ایران, فرهنگ و هنر

ثبت جهانی مریوان، سیرجان و کلپورگان

ثبت جهانی مریوان، سیرجان و کلپورگان

ثبت جهانی مریوان، سیرجان و کلپورگان
(econews.com)

شب گذشته دو شهر مریوان و سیرجان و نیز روستای کلپورگان، نخستین روستای صنایع‌دستی، ثبت جهانی شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی، ثبت جهانی دو شهر مریوان برای بافت کلاش و سیرجان برای گلیم شیریکی پیچ و نخستین روستای صنایع دستی در منطقه آسیا و اقیانوسیه « کلپورگان » برای سفال را در سیستان و بلوچستان تایید کرد.

 موزه زنده سفال کلپورگان تنها موزه زنده سفال در جهان است که قدمت آن به هفت هزار سال پیش بر می گردد. آنچه توجه جهانیان را به سفال کلپورگان جلب کرده، ساخت سفال بدون استفاده از چرخ سفالگری است به گونه‌ای که تمام سفالینه ها با روش‌های سنتی ابتدایی و توسط زنان بلوچ انجام می‌شود.

این هنر در طول تاریخ بدون هیچ تغییری در شیوه ساخت و نوع مواد اولیه سینه به سینه به نسل‌های بعد منتقل شده است و سفالگران به همان شیوه سنتی قدیمی آثار هنری خلق می‌کنند.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در گفتگو با مهر گفت : بازرسان شورای جهانی صنایع‌دستی از دو شهر مریوان و سیرجان دیدن کرده‌اند و با هنرمندان و شیوه کارشان آشنا شدند. در شهرستان سیرجان شاهد فعالیت سه نسل در کنار هم بودند و این اتفاق برایشان خوشایند بود. به‌عبارتی این دو شهر، نمایندگان خوبی برای ایران بودند و ظرفیت صنایع دستی ما را به درستی معرفی کردند.

غدا هیجاوی، رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و کوین مورای، معاون رئیس منطقه‌ای شورای جهانی صنایع دستی به‌عنوان ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی مرداد امسال از شهر مریوان در کردستان، سیرجان در کرمان و کلپورگان در سیستان و بلوچستان بازدید کردند.

مطالب دیگر :

تمرینی که هماهنگی و آرامش را به ارمغان می‌آورد

کیک میوه‌‏ای ۱۰۶ ساله در قطب جنوب کشف شد

ریشه اصطلاح : گر نگه دار من آنست که من می‌‌‏دانم شیشه را در بغل سنگ نگه می‌‌‏دارد