اجتماعی, ایران

شصت درصد ایرانی‌ها عضو شبکه‌های اجتماعی هستند / تلگرام در صدر قرار دارد

شصت درصد ایرانی‌ها عضو شبکه‌های اجتماعی هستند
(Shutterstock.com)

نتایج یک نظر سنجی نشان می‌دهد که از هر ۱۰ ایرانی شش نفر عضو شبکه‌های اجتماعی هستند. طی این نظر سنجی مشخص شد که شبکه تلگرام در صدر شبکه‌های اجتماعی قرار دارد. پس از تلگرام شبکه اینستاگرام بیش از دیگر شبکه‌ها مورد توجه ایرانیان است.

این نظر سنجی توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در بهمن ماه امسال و به صورت تلفنی انجام شد.

به گزارش ایسنا مقایسه نتایج نظرسنجی اخیر ایسپا با نتایج نظرسنجی‌های پیشین این مرکز نشان داد که شبکه اجتماعی تلگرام و اینستاگرام از روند صعودی میزان کاربر برخوردار هستند و سایر شبکه‌های اجتماعی مجازی در حال افول هستند.

نتایج به دست آمده از این نظر سنجی همچنین نشان داد که میزان عضویت مردم در واتس‌آپ ۱۴ درصد، فیسبوک چهار درصد، وایبر دو درصد، گوگل پلاس دو درصد و شبکه‌های تانگو، توییتر و وی‌چت هر کدام نیز کمتر از یک درصد بوده است.

در این نظر سنجی ۹۰٫۸ درصد پاسخگویانی که عضو حداقل یک شبکه اجتماعی بوده‌اند، اظهار کرده‌اند با استفاده از موبایل هوشمند از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و در مرحله بعد با فاصله زیادی، حدود ۱۰ درصد گفته‌اند از کامپیوتر یا لپ‌تاپ و ۴٫۲ درصد از تبلت استفاده می‌کنند. در این سوال پاسخگو می‌توانسته چند مورد را انتخاب کند.

در این نظر سنجی ۷۲ درصد پاسخگویان ساکن شهرها و ۲۸ درصد ساکن روستا، ۵۰ درصد مرد و ۵۰ درصد با میانگین سنی ۳۸ سال بودند ضمن آنکه ۶۱ درصد از پاسخگویان دارای تحصیلات دیپلم و پایین‌تر از آن و ۳۹ درصد دارای تحصیلات دانشگاهی،  ۶۹ درصد متاهل، ۲۷٫۵ درصد مجرد و ۳٫۵ درصد بدون همسر بر اثر طلاق یا فوت همسر بوده‌اند.