اجتماعی, ایران

بیش از چهارصد کشته در مرگبارترین زمین‌لرزه دنیا در سال ۲۰۱۷

بیش از چهارصد کشته در مرگبارترین زمین‌لرزه دنیا در سال 2017

 

زمین‌لرزه استان کرمانشاه، مرگبارترین زمین‌لرزه سال اخیر میلادی در جهان است که بیش از ۴۰۰ کشته در برداشته است.

بیشترین کشته‌ها مربوط به شهر سرپل‌ذهاب بوده است. بیمارستان اصلی این شهر تخریب شده است و مجروحان به شهرهای دیگر منتقل شده‌اند. این مرگبارترین زلزله‌ای است که از سال ۲۰۱۲ در ایران اتفاق افتاده است. گفته‌ می‌شود کسانی که به طور غیر رسمی و بدون ثبت در پزشکی قانونی دفن شده اند در این آمار ذکر نشده‌اند.

از لحظه وقوع زمین‌لرزه تاکنون ده‌ها پس لرزه ثبت شده است که آخرین آنها صبح امروز سه‌شنبه با قدرت ۴ ریشتر در سرپل ذهاب بوده است.

آب و برق برخی از شهرها و روستاها هنوز قطع است و بسیاری از مردم در فضای باز و در چادرها اسکان داده‌شده‌اند. از دیروز سازمان‌ها و مردم اقدام به جمع‌آوری و ارسال اقلام امدادی به منطقه مصیبت‌دیده کرده‌اند. پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر بیشترین نیاز آسیب‌دیدگان را پتو و موادغذایی کنسرو شده دانسته است.

گفته شده بیش از هفتاد هزار نفر بی‌خانمان به اسکان نیاز دارند و سردی هوای پاییزی شرایط را برای آنها دشوار کرده است. برخی گزار‌ش‌های مردمی حکایت از نارضایتی مردم آسیب‌دیده از روند امداد هستند.

در پی وقوع این زمین‌لرزه مقامات و دولت‌ها از کشورهای مختلف جهان ابراز همدردی کردند. به گفته صدای آمریکا سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتر رسمی خود نوشت : « ایالات متحده به همه کسانی که از زلزله در ایران و عراق آسیب دیدند، تسلیت می‌گوید. ما همه خانواده‌های کشته‌شدگان و مجروحان و کسانی که آسیب دیدند را در یاد مان خواهیم داشت. »

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز طی پیامی گفته است که کانادایی‎ها تسلیت خود را به خانواده قربانیان زلزله در ایران و عراق ابراز می‎دارند.

دفتر سازمان ملل متحد در ایران، رئیس جمهور روسیه،  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیر خارجه آلمان، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان، نخست وزیر هند ، وزیر امور خارجه ترکیه از جمله مقاماتی بوده‌اند که مراتب همدردی خود را با مردم و دولت ایران ابراز کرده اند.

مطالب دیگر :

زمین‌لرزه در غرب کشور ده‌ها قربانی در پی داشت

برداشت غیر قانونی اعضای بدن چیست؟