ایران, فرهنگ و هنر

بزرگداشت حماسه سرای بزرگ حکیم ابوالقاسم فردوسی

بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

مراسم باستانی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی امروز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه، با حضور مسئولین، فردوسی شناسان و علاقه مندان در محل آرامگاه این سخن سرای نامی برگزار می‌شود.

در این مراسم شاهنامه خوانی که یک سنت فرهنگی است و ریشه در باورهای ایران زمین دارد توسط پیشکسوتان و شاهنامه خوانان اجرا می‌شود.

از دیگر برنامه‌های این جشن اجرای موسیقی محلی، اجرای تئاتر، نورافشانی و نورپردازی آرامگاه فردوسی است که دراین روز در ساعت۱۷این روز برگزار می‌شود.

دبیر علمی همایش بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی محمد جعفر یاحقی معتقد است که شاهنامه ۱۲۰ سال پیش به زبان ایتالیایی ترجمه شد و کتابی بسیار نایاب بود که توسط یکی از دانشمندان فعلی ایتالیا این کتاب بازآفرینی و در آن زمان از فارسی ترجمه شد، جلد اول این کتاب با همکاری وزارت خارجه و سفارت ایتالیا چاپ شد.

امینی افزود : « در روز ۲۶ اردیبهشت ماه نیز در ساعت ۹ :۳۰ همایشی در دانشگاه فردوسی برگزار می‌شود و رویکرد اصلی این فعالیت بحث شعر و ادبیات است که شخصیت و جایگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی را نشان می‌دهد. »

فردوسی بزرگ ترین سراینده پارسی گو ایران در تمام جهان شناخته شده و مورد احترام است. شاهنامه فردوسی به بیشتر زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده است.