ایران, فرهنگ و هنر

بانوی زیبای سینمای ایران در بین بهترین بازیگران زن قرن

بانوی زیبای سینمای ایران در بین بهترین بازیگران زن قرن

بانوی زیبای سینمای ایران در بین بهترین بازیگران زن قرن
(ATTA KENARE/AFP/Getty Images)

لیلا حاتمی در میان برترین بازیگران زن قرن قرار گرفت. در فهرست برترین بازیگران زن قرن که از سوی وب‌سایت سینمایی « ایندی وایر » منتشر شده است، نام لیلا حاتمی ستاره ایرانی سینما، در کنار هنرپیشگان مطرحی چون شارلیز ترون و ژولیت بینوش قرار گرفته است.

به گزارش ایندی وایر، چهره‌ آشنای دیگر فهرست برای ایرانیان ژولیت بینوش بازیگر فرانسوی فیلم « کپی برابر اصل » است. وی برای بازی در فیلم « کپی برابر اصل » اثر عباس کیارستمی کارگردان فقید ایرانی در این فهرست حضور دارد.

چهره‌های سرشناسی چون شارلیز ترون در « هیولا »، کریستن دانست در « مالیخولیا »، ایزابل هوپر برای بازی در « او »، اوما تورمن برای بازی در « بیل را بکش »، وایولا دیویس برای بازی در فیلم « حصارها »، نایومی واتس برای بازی در « جاده مالهالند »، امانوئل ریوا در « عشق » و ماریون کوتیار در « زندگی گلگون » دیگر نام‌هایی است که در فهرست ایندی وایر به چشم می‌خورد.

بانوی زیبای سینمای ایران در بین بهترین بازیگران زن قرن

(indiewire.com)

لیلا حاتمی متولد ماه مهر در تهران، فرزند علی حاتمی کارگردان اسطوره‌ای و شهیر ایرانی است. مادرش زری خوشکام از هنرپیشه‌های محبوب ایرانی و همسرش علی مصفا بازیگر نام‌آشنای سینما و تلویزیون است.

در تیرماه امسال آکادمی علوم و هنرهای سینما (اسکار) از لیلا حاتمی برای عضویت در این آکادمی دعوت به عمل آورد. لیلا حاتمی با کسب جوایز متعدد از جشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی یکی از موفق‌ترین بازیگران ایرانی به شمار می‌آید. بازی لیلا حاتمی در فیلم « جدایی نادر از سیمین » یکی از ۲۵ بازی برتر زنان بازیگر سینمای جهان در قرن ۲۱ به شمار می‌آید.

در سال ۱۳۹۱ سفارت فرانسه نشان ادب و هنر درجه شوالیه توسط وزیر فرهنگ و ارتباطات این کشور را به لیلا حاتمی اعطا کرد و طی بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد : « این نشان به خاطر خلاقیت هنری یا ادبی و یا به خاطر مشارکت در تلالوی هنر و ادب، در فرانسه و در جهان به هنرمندان اعطا می‌شود. »

سال ۲۰۱۴ لیلا حاتمی به عنوان یکی از نه داور بخش اصلی شصت و هفتمین دوره جشنواره فیلم کن انتخاب شد. اهدای جایزه بهترین بازیگر زن به لیلا حاتمی در جشن خانه سینما در شهریور امسال یکی از آخرین افتخارات وی است.

رگ خواب، من، دوذان عاشقی، پله آخر، آشنایی با لیلا، سر به مهر، پله آخر، نارنجی پوش، چیزهایی هست که نمیدانی، چهل سالگی، سالاد فصل، ارتغاع پست، ایستگاه متروک، آب و آتش، لیلا، شیدا و بخش از فیلم‌هایی است که لیلا حاتمی با نقش آفرینی در آنها موفق به کسب جوایز معتبر داخلی یا بین‌المللی شده است و در برخی هم نامزد دریافت این جوایز شده است.

لیلا در سن نوزده سالگی با بازی در فیلم « دلشدگان »، شاهکار پدرش علی حاتمی و آواز استاد محمدرضا شجریان، نقش یک شاهزاده نابینای عثمانی را بازی کرد.

این هنرپیشه از زمان حضور موفق در فیلم جدایی نادر از سیمین در جشنواره‌های معتبر جهانی بارها در لیست زیباترین زنان خاورمیانه جای گرفته است که در این میانی می‌توان به فهرست سایت واندرلیست اشاره کرد.

مطالب دیگر :

عامل جنگ جهانی سوم چه خواهد بود : کره شمالی یا هوش مصنوعی

مطالعات نشان می‌‌‌‏دهد گیاهان می‌‌‌‏توانند بشنوند

آیا شما هم مشکل کمبود وقت دارید؟