ایران, فرهنگ و هنر

بانوی آواز ایران در شب یلدا می‌خواند

بانوی آواز ایران در شب یلدا می‌خواند

« گل گلدون من شکسته در باد… تو بیا تا دلم نکرده فریاد… »

تالار وحدت تهران، شب‌های ۳۰ آذر و ۱ دی‌ماه، میزبان کنسرت سیمین غانم خواهد بود. سیمین غانم که به داشتن صدایی گیرا، قوی و پر طنین مشهور است، فعالیت رسمی هنری خود را از ۲۵ سالگی و در سال ۱۳۴۸ آغاز کرد.

نخستین کنسرت او پس از انقلاب در مهرماه ۱۳۷۸ در سینما صحرا در تهران برگزار شد. وی طی مصاحبه‌ای می‌گوید وقتی پس از سال‌ها خاموشی، در اولین اجرایم دیدم که همه مردم هم صدا با من، کلمه به کلمه « گل گلدون من » را از بر می‌خوانند اشک در چشمانم جمع شد.

سیمین غانم دوره موسیقی سنتی و ردیف را زیر نظر محمود کریمی گذراند و مدتی نیز نزد مرتضی حنانه، قواعد موسیقی و سلفژ را آموخت. وی استاد علی تجویدی نیز در زمینه موسیقی کار کرد. شباهت صدای سیمین غانم به خواننده بلندآوازه آن دوران، « دلکش » درها را به روی سیمین بیشتر گشود.

در فهرست آثار زیبای این خواننده ترانه‌های زیبایی مثل « گل گلدون »، « آسمان آبی »، « مرد من »، « ستاره »، « حلقه »، « بی‌قرار » و « گل پامچال » دیده می‌شود. اما اکثر هوادارنش او را با آهنگ « گل گلدون من » می‌شناسند. ترانه‌ای که سروده فرهاد شیبانی و ساخته و تنظیم فریدون شهبازیان است.

با توجه به اینکه سیمین غانم زاده گیلان است، در اکثر اجراهای خود قطعاتی را با گویش زیبای گیلکی اجرا می‌کند که مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد. اجراهای سیمین غانم در ایران مختص بانوان است.

مطالب دیگر :

چرا تمرین معنوی و آرامش بخش فالون دافا در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارد (ویدئو)

شاهنامه ‌طهماسبی، شاهکاری فاخر از هنر نگارگری ایرانی

خشکی چشم و راه های جلوگیری از آن (فایل صوتی)