ایران, فرهنگ و هنر

آثار موزه لوور فرانسه به زودی در تهران

آثار موزه لوور فرانسه به زودی در تهران

موزه ملی ایران به زودی میزبان ده‌ها اثر نفیس موزه لوور فرانسه خواهد بود. نمایشگاه موزه لوور در تهران ۱۴ اسفند سال جاری برپا می شود و یکی از شاخص‌ترین آثار این مجموعه، پیکره ابوالهول از سنگ بازالت مربوط دوره فرعون هاکور است که از بخش عتیقات مصر باستان در سالن سولی لوور انتخاب شده است.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران، آثار این نمایشگاه از تمدن‌های باستان در غرب آسیا، اروپا و شمال افریقا از جمله تمدن‌های سومر، آشور، هیتی، مصر باستان، یونان و روم باستان، مجموعه‌ای از نقاشی، طراحی و لیتوگرافی از آثار هنرمندان بزرگ اروپا چون اوژن دلاکروا و کامیل کورو است.

این مجموعه نفیس از هشت بخش موزه لوور انتخاب شده و طبق طرح محتوایی نمایشگاه در چهار بخش اصلی با عنوان‌های تولد یک مجموعه، تولد یک موزه، رویای جهانی شدن و موزه زنده، به نمایش عموم در خواهد آمد.

بسیاری از این آثار از سالن‌های اصلی موزه لوور انتخاب شده اند.

این نمایشگاه تا ۱۸ خرداد در موزه ملی ایران دایر خواهد بود.

موزه ملی ایران در دوره پهلوی اول توسط آندره گدار، معمار فرانسوی به سبک معماری ایرانی و با الهام از ایوان بلند طاق کسری طراحی کرد. در حال حاضر، این موزه با ۲ ساختمان مجزا به نام‌‌‌‏های موزه ایران باستان (تاریخ تأسیس ۱۳۱۶ هجری شمسی) و موزه دوره اسلامی (تاریخ تأسیس ۱۳۷۵ هجری شمسی) و ۱۳ بخش مختلف مشغول به کار است.

مطالب دیگر :

شهروند کانادایی نگران وضعیت مادرش در زندان چین

موزه لوور ابوظبی، پلی بین تمدن‌ها (ویدئو)

آلبوم عکس : موزه لوور در سواحل جنوبی خلیج فارس