پزشکی غربی, سلامت

۴ نشانه و علامت بیماری دیابت

۴ نشانه و علائم بیماری دیابت (Shutterstock*)

برخی از افراد قبل از ابتلا به بیماری دیابت، با هیچ‌‏کدام از نشانه‌‏های این بیماری آشنایی ندارند. از این رو بسیار مهم است که با علائم و نشانه‌‏های آن آشنا شوند تا بتوانند به منظور حفظ سلامتی‌‏شان از ابتلا به آن پیشگیری کنند. زیرا همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. البته این نکته را باید در نظر داشت که حتی با وجود مراقبت‌‏های لازم در پیشگیری از این بیماری، ابتلا به آن قطعاً غیر ممکن نیست.

علائم مرتبط با دیابت نوع ۱ در دیابت نوع ۲ شدید می‌‏شوند. دیابت نوع ۱ معمولا به دلیل علائم آن قابل درمان بوده و معمولا شخص در بیمارستان بستری می‌‏شود. در زیر به بررسی تعدادی نشانه‌‏های دیابت کنترل نشده در برخی افراد می‌‏پردازیم. شما هم اگر هر یک از این علائم را در خود مشاهده می‌‏کنید، سریعاً به پزشک مراجعه نمائید.

۴ علامت مهم دیابت :

-احساس تشنگی شدید

 این نشانه چندین ماه قبل از آن‌‏که دیابت در من تشخیص داده شود در من مشهود بود. تنها هدفم این بود که تشنگی‌‏ام را از بین ببرم و مهم نبود که چقدر آب می‌‏نوشیدم. زمانی که قند خون شما بالا است، ذرات قند در خون شما شناور هستند. از آنجا که بدن شما قادر به تولید انسولین نیست و یا به آن مقاوم است « در دیابت نوع ۲ »، گلوکز شناور در خون شما توسط کلیه‌‏ها دفع می‌‏شود و به همراه آن مقدار زیادی از آب بدن شما دفع می‌‏گردد. به همین دلیل است که شما معمولاً همیشه احساس تشنگی می‌‏کنید و این فرایند تا زمانی که مقدار قند خون به حالت عادی برسد، ادامه خواهد یافت.

-کاهش وزن بدن بدون ورزش و حرکات فیزیکی

این علامت بیشتر در دیابت نوع ۱ دیده می‌‏شود. قند خون بالا و عدم وجود انسولین سبب می‌‏شود تا هنگامی که بدن برای تولید انرژی به قند نیاز دارد، از قند ذخیره شده در عضله‌‏ها و چربی‌‏ها استفاده کند و همین امر باعث از دست رفتن چربی‌‏ها و عضلات بدن می‌‏شود. بدون انسولین، بدن شما قادر به تبدیل غذا به انرژی نمی‌‏باشد و غذایی که مصرف می‌‏کنید، تا زمانی که انسولین تزریق نشود به هدر می‌‏رود. به همین علت، تزریق انسولین به بدن افرادی که مبتلا به دیابت نوع یک می‌‏باشند، ضروری می‌‏باشد. در بررسی وضعیت دو بیمار مبتلا به دیابت، مشاهده گردید که بدنشان تولید انسولین ‌‏می‌‏کند، ولی نسبت به آن مقاوم است.

تار شدن و ضعف در بینایی

 قند خون بالا می‌‏تواند تاثیرات بسیار مخربی بر روی بینایی اشخاص بگذارد و از جمله عوارض بلندمدت دیابت نوع ۱ و ۲، نابینایی می‌‏باشد. بنا براین اگر در بینایی خود ضعف یا تاری دید احساس می‌‏کنید، ممکن است نشان از بالا بودن میزان قند خون باشد. در صورتی که میزان قند خون کنترل شود، بینایی شخص به همان حالت اول باز می‌‏گردد و سلامتی خود را مجدداً بدست می‌‏آورد.

-احساس سوزن سوزن شدن در اندام

بی حسی و احساس سوزش در انگشتان دست و پا نشان دهنده‌‏ی گردش ضعیف خون در بدن می‌‏باشد. بالا بودن قند خون باعث کند شدن میزان گردش خون در رگ‌‏ها می‌‏شود و به همین دلیل است که بیشتر عمل‌‏های قطع عضو، در نتیجه‌‏ی عوارض دیابت هستند. کنترل میزان قند خون، از گردش ضعیف خون در بدن جلوگیری کرده و باعث پیشگیری از بسیاری از عوارض این بیماری می‌‏گردد.

لطفاً  این اطلاعات ارزشمند را برای سایرین هم به اشتراک بگذارید.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.