پزشکی غربی, سلامت

چند راه ساده برای مراقبت از استخوان‌ها

مراقبت از ستون فقرات

امروزه یکی از مشکلات رو‌‌‌‌‏به‌‌‌‌‏رشد، در تمامی گروه‌های سنی این است که با افزایش زمانِ نشستن پشت کامپیوتر، درد ستون فقرات نیز بیشتر می‌شود !

حالت اشتباه بدن هنگام نشستن یا ایستادن، نشستن‌ به مدت طولانی، کیف‌ها و کوله‌پشتی‌های سنگین، به‌‌‌‌‏مرور ستون‌‌‌‌‏مهره‌‌‌‌‏ها را ضعیف می‌کنند.

درد پشت، فرد را درانجام کارهای روزانه، ناتوان می‌کند. این درد گاهی آنقدرزیاد است که مانع شرکت درفعالیت‌های مورد علاقه‌ شده و حتی ممکن است جلوی ورزش کردن‌ فرد را بگیرد. درنتیجه، این عدم فعالیت به تخریب بیشتر دیسک بین‌‌‌‌‏مهره‌‌‌‌‏ها و وضعیت ستون فقرات منجر می‌شود !

به همین دلایل، بهتر است به فکر درمان یا پیشگیری از دردِ پشت و ستون مهره‌‌‌‌‏های خود باشید.

حال با استفاده از کدام حرکت‌‌‌‌‏ها و چه رژیم غذایی‌‌‏، می‌‌‌‌‏توان به سلامت ستون‌فقرات کمک کرد؟

دکتر آشیش چودری، مدیرعامل و جراح ارتوپد، در بیمارستان فوق‌‌‌‌‏تخصصی مراقبت‌های ویژه بهداشتی آکاش درهندوستان است. او می‌گوید : « استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی مثل لپ‌‌‌‌‏تاپ و کامپیوتر و… اغلب به گردن و ستون فقرات ما آسیب ‌‌‌‌‏رسانده و حالت قرارگیری بدن را طوری تحت‌‌‌‌‏تاثیر قرار می‌‌‌‌‏دهد که مشکل را تشدید می‌کند. »

مطلب دیگر : رازهای علم کیمیاگری، طلا دارویی معجزه آسا

او توصیه می‌‌‌‌‏کند : « دستگاه‌های خود را تا حد‌‌‌‌‏ امکان، هم‌ سطح چشم‌تان تنظیم کنید. بهتر است صفحه نمایش آنها طوری با سطح چشمان‌‌‌‌‏تان تنظیم شود ‌که مجبور نباشید به پایین نگاه کرده یا سرتان را به جلو خم کنید. »

با افزایش سن، تغییراتی در ستون فقرات اتفاق می‌افتد که جلوگیری از آنها سخت یا غیرممکن است؛ اما بعضی تمرین‌‌‌‌‏های ورزشی نیز، برای بهبود ستون فقرات وجود دارند : مثلا برخی حرکات یوگا که معروف به « حرکات مار » و « کودک شاد » هستند، پشت بدن را تقویت کرده و درد آن را تسکین می‌دهند.

یکی دیگر از راه‌‌‌‌‏های جلوگیری از پشت‌‌‌‌‏درد و پوکی استخوان، تغییر در شیوه زندگی است. به‌طور مثال، سیگار کشیدن به افزایش تخریب استخوان‌ها منجرشده و برای سلامت پشت، ضرر دارد.

دکتر پونت گیردهار، مدیر بخش جراحی ستون ‌‌‌‌‏فقرات و بازسازی مفاصل در هند است. به گفته وی، آب برای بهبود سلامت پشت، مفید است.

دکتر گیردهار می‌‌‏گوید : « هیدراتاسیون یا رساندن آب کافی به بدن، به حفظ خاصیت انعطاف‌‌‌‌‏پذیری بافت نرم و روان بودن مفاصل  کمک می‌کند. هم‌‌‌‌‏چنین، استفاده از حمام آب گرم، کمپرس گرم، یا درازکشیدن زیر لامپ‌های حرارتی، عضلات پشت را رها و شل کرده و گردش خون را در آنها افزایش می‌دهد. »

عادت‌‌‌‌‏های غذایی سالمی که از سلامت ستون‌‌‌‌‏فقرات محافظت می‌کنند، شامل این موارد هستند : خوردن غذاهای کامل مثل « غلات کامل » و مقدار کافی از سبزیجاتِ برگ‌‌‌‌‏سبزِ تیره، مانند بروکلی. چرا که سرشاراز کلسیم با منبع گیاهی هستند. تخم‌‌‌‌‏مرغ، ماهی‌های چرب و نور خورشید نیز از منابع خوب « ویتامین د » محسوب می‌‌‌‌‏شوند.

در صورت قرار داشتن در معرض مشکلات ستون فقرات، بهتر است فاکتورهای خطر ابتلا به پوکی استخوان را شناخته و با پزشک خود مشورت کنید، تا بتوانید به میزان بیشتری از آسیب‌های نخاعی یا ستون فقرات جلوگیری کنید.

مطالب دیگر :

اشک شوق مجری تلویزیون هنگام دادن خبر خوب به زوج منتظر

وحشت پسر نوجوان از صدای ناشناسی که در ساختمان متروکه شنید