پزشکی غربی, سلامت

چند راه ساده برای تقویت مفاصل

(Scott Broome/Unsplash)

مراقبت از مفاصل، یعنی راحت‌‌‏تر انجام دادن فعالیت‌‌‏های روزمره، در سال‌‌‏های پیش‌‌‏رو. اگر از درد مفاصل رنج می‌‌‏برید، با مشکلاتی که شما را در فعالیت‌‌‏های روزمره همراهی می‌‌‏کنند به‌‌‏خوبی آشنا هستید. وقتی فردی حتی برای برخی حرکات ساده، مثل راه رفتن درد دارد؛ کیفیت تمام زندگی او تحت‌‌‏تاثیر قرار می‌‌‏گیرد.

خبر خوب این است که با چند اقدام ساده، می‌‌‏توان سلامت مفاصل را بهبود بخشید و فعالیت‌‌‏های روزمره را راحت‌‌‏تر انجام داد. در زیر هفت راهکار نام برده شده است :

کشش صبحگاهی : اولین کاری که اول صبح وضعیت مفاصل شما را تنظیم می‌‌‏کند، کشش است. این کار انعطاف‌‌‏پذیری عضلات شما را بیشتر کرده، درنتیجه عضلات بطور موثرتری از مفاصل محافظت می‌‌‏کنند و حرکات نرم‌‌‏تر انجام می‌‌‏شوند.

انجام نرمش‌‌‏های سبک در خانه : تمرینات سبک و تعادلی به حفظ قدرت مفاصل کمک می‌‌‏کنند. می‌‌‏توانید از وسایل منزل مثل صندلی یا میز هم کمک بگیرید. مثلا لبه صندلی را گرفته، خود را به سمت آن خم کنید و بعد بدون کمک آن، دوباره بایستید.

غلطک فومی (Screenshot via Youtube)

استفاده از یک غلتک فومی : غلتک‌‌‏هایی از جنس فوم وجود دارند که می‌‌‏توان به‌‌‏راحتی در خانه از آنها استفاده کرد. این غلتک‌‌‏ها به ماساژ عمیق عضلات بدن کمک می‌‌‏کنند. عضله‌‌‏های منقبض، کاملا دردناک و مستعد آسیب هستند و نمی‌‌‏توانند به اندازه عضلات شل و راحت، از مفاصل محافظت کنند. برای استفاده از این غلتک‌‌‏ها، می‌‌‏توان با افرادی مشورت کرد که با کاربرد آنها آشنایی دارند.

مطلب دیگر : چگونه با گفتگوهای مثبت درونی بهتر زندگی‌‌‌‌‏ کنیم؟

تغذیه مناسب : غذاهایی که خواص ضدالتهاب دارند را بیشتر مصرف کنید. مثل : سبزیجات برگ‌‌‏سبز تیره، کدو، هویج، فلفل شیرین و انواع میوه‌‌‏های خانواده توت شامل : توت‌‌‏فرنگی، تمشک یا بلوبری. این مواد غذایی با رفع التهاب، به کاهش درد مفاصل کمک می‌‌‏کنند. از طرفی آنها مقادیر بالایی آنتی‌‌‏اکسیدان دارند و اثر مخرب ترکیباتی را کاهش می‌‌‏دهند که به سلامت مفاصل آسیب می‎‌‌‏زنند.

درست ایستادن : حالت ایستادن می‌‌‏تواند به محافظت از مفاصل در تمام طول نخاع کمک کرده و حتی روی مفصل زانوها موثر باشد. پس سعی کنید تا حد امکان با پشت صاف بایستید، در حالی‌‌‏که سر به سمت جلو و چانه روبه بالا باشد.

کشف وضعیت صحیح خوابیدن : خوابیدن در وضعیت نادرست باعث می‌‌‏شود، صبح با احساس درد و گرفتگی از خواب بیدار شوید. بسته به این‌‌‏که بیشتر در کدام مفصل(ها) درد احساس می‌‌‏کنید، حالت‌‌‏های بخصوصی برای خوابیدن وجود دارد که درد را تسکین می‌‌‏دهد. می‌‌‏توانید از تعدادی بالشت استفاده کنید تا حالت بدن شما را طی خواب طوری حفظ کند، که مفاصل به هم فشار نیاورند. مثلا قرار دادن یک بالشت بین زانوها، که از فشار آوردن آنها روی هم جلوگیری می‌‌‏کند. بالشت‌‌‏های مخصوصی نیز وجود دارند که حالت سر و گردن شما در یک وضعیت خاص حفظ می‌‌‏کنند.

پیاده‌‌‏روی : پیاده‌‌‏روی یک فعالیت سبک است که می‌‌‏تواند سلامت مفاصل شما را تاحدی تامین کند. حتی راه رفتن در آب، برای برخی افراد مستقیما به تقویت مفاصل کمک می‌‌‏کند.

مطالب دیگر :

ورزش در کودکی، استخوان‌بندی قوی در بزرگسالی

دیوار برلین نماد استبداد کمونیسم

فصل ۲ : شروع کمونیسم اروپا