پزشکی غربی, سلامت

چای به قوی شدن مغزتان کمک می‌‌‏کند

فواید نوشیدن چای بر مغز

(Bino Storyteller/Unsplash)

آیا چای می‌نوشید؟ آیا یکی از طرفداران چای هستید که مجموعه ای از ترکیبات چای خارجی دارند، یا آن که چای ساده و قدیمی را می پسندید؟

صرف نظر از علایق شما، اگر یکی از کسانی هستید که چای می‌نوشید، باید بگوییم راه درستی می‌روید. مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده نشان می‌دهد که نوشیدن چای به صورت روزانه می‌تواند به جلوگیری از زوال  شناختی کمک کند. اگر از کسانی هستید که به ندرت چای می‌نوشید، پیشنهاد می کنیم فرصت دوباره‌ به این نوشیدنی بدهید. حداقل با این کار می‌توانید خود را از خطر از دست دادن حافظه محافظت کنید.

این مطالعه که بر روی ۹۵۷ نفر از سالخوردگان چینی انجام شده، تاثیرات حفاظتی نوشیدن منظم چای بر روی قوه شناخت و سلامت مغز را اثبات کرده است. پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور از شرکت کننده‌ها در مورد مصرف چای سوال‌هایی را پرسیده‌ و عملکرد شناختی آن‌ها را از طریق دسته‌ای از ابزارهای استاندارد اندازه گیری کردند، که هر دوی این موضوعات در طول دو سال مطالعه و چند سال بعد از آن مورد بررسی قرار گرفتند. تاریخچه پزشکی شرکت کننده‌ها، عادت‌های زندگی، فعالیت فیزیکی و ارتباطات اجتماعی آن ها نیز جزو فاکتورهای مطالعه بودند.

نتایج این مطالعه که در مجله تغذیه، سلامت و سالخوردگی در ماه دسامبر گذشته منتشر شد، به تمامی افرادی که از خطر از دست دادن حافظه و یا اختلالات شناختی جدی تر مانند بیماری جنون یا آلزایمر به دلیل افزایش سن می‌ترسند، اطمینان خاطر داده است.

آیا می‌دانید عادت‌های نادرست غذایی از چه زمانی شکل می‌گیرند؟

چگونه متخصصان چینی از چهره افراد، به وضعیت سلامتی آنها پی می‌برند؟

نکاتی مفید در مورد رژیم غذایی، برای کنترل پوکی استخوان

نوشیدن چای به طور روزانه موجب کاهش ۵۰ درصدی خطر اختلال شناختی در میان افراد سالخورده شده است. شرکت کنندگانی که از لحاظ ژنتیکی مستعد بیماری آلزایمر بوده‌اند، با نوشیدن چای این خطر را تا ۸۶ درصد کاهش داده‌اند.

می‌‌‌‏توانید به سادگی هر روز با نوشیدن یک فنجان چای از هر نوعی که دوست دارید، از حافظه خود را محافظت نمایید. این چای لزوما نباید چای سبز باشد. تا زمانی که این برگ های چای- هر نوع چای از جمله سبز، سیاه یا چای اولانگ چینی- را دم می‌‌‌‏کنید می‌توانید خواص محافظتی آن را تجربه کنید.

پژوهشگران خواص مفید نوشیدن چای برای مغز را به برخی از ترکیبات زیست فعالی نسبت می‌دهند که در برگ‌های چای وجود دارد و آنتی اکسیدان و همچنین خاصیت ضد التهاب دارد که می‌تواند از مغز در مقابل بیماری‌های نورودژنراتیو و آسیب های عروقی محافظت نماید. با توجه به این که میزان ابتلا به بیماری آلزایمر، جنون و دیگر اختلالات شناختی هر روز رو به افزایش است، این خبر دلگرم کننده بوده است.

پنج غذای مفید برای داشتن پوستی سالم و شاداب

آیا دروغگویی به سلامتی شما آسیب می‌رساند؟

چرا خوب است که بیشتر خرما بخوریم؟