پزشکی غربی, سلامت

آیا زیاد می‌‌‏خوابید؟ چهار عارضه خطرناک خوابیدن بیش از حد را بدانید

آیا خوابیدن را دوست دارید؟ با این‌که ساعت زنگ می‌زند، نمی‌توانید با شورو شوق ازرختخواب بیرون بیایید و به استقبال روز جدیدی بروید، بنابراین یک یا دو…ساعت بیشتردررختخواب می‌مانید. انجام این‌کاربعضی اوقات می‌تواند خوب باشد اما اگر بیش از حد می‌خوابید، مضرات آن از منافعش بیشتر است.

تعمیرات بدن هنگام خواب انجام می‌شود وب نابراین کم‌خوابی عواقب بدی برای سلامت بدن دارد. درمورد خواب بیش از حد چه؟ ظاهرا باید بهتر باشد، درست است؟ طبق تحقیقات علمی، خواب بیش از حد هم برای‌مان مضر است. در اینجا به ۵ علتی که نباید زیاد بخوابید اشاره می‌کنیم.

۱- افزایش وزن و چاقی

خوابیدن بیش از حد به این دلیل باعث افزایش وزن و چاقی می‌شود که سرعت عملکرد و سوخت و ساز بدن را کم می‌کند. سرعت سوزاندن کالری‌ها کم و موجب یبوست و سستی و تنبلی وبروز تفکرغیر فعال می‌شود. البته خوابیدن به مقدار کافی، برای همه ما حیاتی است اما خوابیدن بیش از حد، باعث تجمع کیلوگرم وزن‌ در بدن شده و به انواع عوارض خطرناک برای سلامتی منجر می‌شود.

۲-افزایش بیماری‌های قلبی

وقتی بیش از حد می‌خوابید، میل به ورزش کردن در شما کم شده و وزن‌تان زیاد می‌شود. درنتیجه، فشار روی قلب‌تان افزایش می‌یابد، به طوری که حتی انجام کارهای ساده برای‌تان مشکل می‌شود. قلب باید سخت‌تر کار کند تا بتوانید کارهای‌تان را انجام دهید و این مسئله خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

مطمئنا به نفع خودتان است که به جای خوابیدن زیاد، ورزش‌های خوب صبح‌گاهی را انجام دهید.

تحقیقات نشان داده که  بزرگسالان نیاز به شش تا هشت ساعت خواب شبانه دارند و بیش از آن، سلامتی را در معرض خطر قرارمی‌دهد. تحقیقی که درمجله انجمن قلب آمریکا منتشر شد نشان داد که خواب طولانی‌تر درواقع منجر به بیماری‌های قلبی عروقی و افزایش مرگ و میر می‌شود.

۳- افسردگی

وقتی افسرده هستید، ممکن است احساس کنید فقط می‌خواهید بخوابید، چراکه وقتی درخواب هستید مجبور نیستید فکر کنید ! مشکلات روحی که درمان نشده‌اند، یکی از عواملی هستند که میل به خوابیدن را در شما به‌وجود می‌آورند.

اما آیا واقعا خواب به شما کمک خواهد کرد؟ نه، چون خواب بیش از حد احساس شما را بدتر می‌کند. هرچه زیادتر بخوابید، بیشتر می‌خواهید که بخوابید. این یک چرخه معیوب است. حتی اگر افسرده نباشید، با این همه خوابیدن به زودی افسرده می‌شوید. بنابراین برای برطرف کردن افسردگی خود با یک متخصص مشورت کنید.

۴- افزایش خطر ابتلا به دیابت

توجه داشته باشید که خواب زیاد و یا خواب کم خطر ابتلا به بیماری دیابت را در شما دو و نیم برابر افزایش می‌دهد. در عین حال، اگر بیش از حد می‌خوابید به این معنی است که کمتر ورزش می‌کنید. ورزش عامل مهمی است که بدن را قادر می‌سازد قند موجود درخون را برای حرکات عضلات استفاده کند و از خطرات افزایش قند خون جلوگیری ‌کند.

بعضی افراد هم هستند که بدون دلیل مشخصی بیش از حد می‌خوابند. حتی اگر شب طولانی مدت خوابیده‌اید، ممکن است در طول روز احساس خواب‌‌‌آلودگی کنید. شما تلاش می‌کنید که از خواب بیدار شوید اما مغز شما در بیشتر ساعات روز مبهم و خواب‌آلود است. این یک اختلال مزمن عصبی است.

کارهایی برای کمک به از بین بردن عادات خوابیدن

با الگوهای خواب خود سازگار باشید، یک جدول زمان‌بندی تنظیم کرده و به آن عمل کنید. این کار عادت‌های خوابیدنِ بیش از حد شما را از بین می‌برد. اگر حس می‌کنید که نیاز به کمک دارید، حتما با دکتر یا پزشک شخصی خود مشورت کنید، پیشنهادات مفید او به شما کمک خواهد کرد.

درعین‌حال، از نوشیدن الکل پرهیزکرده و از رژیم غذایی سرشار از سبزیجات تازه، میوه، پروتئین و چربی‌های مفید پیروی کنید. مطمئن شوید که به اندازه کافی ورزش می‌کنید ومصرف کافئین را در شب محدود کنید. محیط خوب و آرامی برای خوابیدن فراهم کنید، دستگاه‌های رسانه‌ای خود را خاموش کرده یا در محدوده اشعه آنها قرار نگیرید چرا که در خواب شما اختلال ایجاد کرده و باعث می‌شوند درست استراحت نکنید.

خوب خوابیدن به شما کمک می‌کند تا عادت خوابیدن بیش از حد‌تان از بین برود !

این مقاله جایگزین مشاوره پزشکی یک پزشک نمی‌شود

مطالب دیگر :

ادغام پیام‌رسان‌های فیس‌بوک، واتس‌اَپ و اینستاگرام

ونزوئلا، تلاش برای حذف رئیس جمهور مورد حمایت کمونیست‌ها

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما، فصل ۵ : نفوذ به غرب (قسمت اول)

روزی یک فنجان کاکائو برای پیشگیری از آنفلوآنزا