سلامت, طب سنتی چینی

استفاده از ریشه شیرین بیان برای هماهنگی و سلامت بدن در چین باستان

iStock_000027920734_Medium-676x450

با اینکه همه ما از شیرین بیان شنیده‌‏ایم، اما کابرد آن همچنان به صورت یک راز باقی مانده است. شیرین بیان تقریبا در هر فرمول گیاهی چینی استفاده شده است و در بیش از هزاران فرمول به کار رفته و به عنوان « فرمول هماهنگ کننده » شناخته شده است.

قسمت مورد استفاده شیرین بیان، ساقه‌های زیرزمینی و ریشه‌های گیاه است که دارای ترکیبات مختلفی است.

ریشه شیرین بیان می‌‏تواند باعث تصفیه خون شود. این ماده با ضربه و ایجاد انرژی خون شما را تصفیه می‌‏کند و همچنین باعث تسهیل در فرآیند جذب دستگاه گوارش بدن می‌‏شود. به همین علت در درمان‌‏های دارویی استفاده می‌‏شود. محققان در حال مطالعه این روند هستند، اما هنوز دقیقاً نمی‌‏دانند چگونه شیرین بیان قادر به انجام این کار است.

شیرین بیان

(Antonio Gravante/iStock)

با جوشاندن ریشه گیاه شیرین بیان می‌‏توان عصاره آن را گرفت که ماده‌ای سیاه‌ رنگ مایل به قهوه‌ای رنگ است.

ریشه شیرین بیان یک نوع فرمول گیاهی برای هماهنگ کردن اعضای بدن نیز هست و به دستگاه گوارش بدن کمک می‌‏کند. شیرین بیان برای درمان زخم معده استفاده می‌‏شود و دارای خاصیت آنتی اکسیدان و حاوی اسیدهای آمینه است و ریشه آن حاوی فلاونوئید است. اسیدهای آمینه باعث ساخت سلول‌‏های سالم و عضلات می‌‏شود.

عفونت‌‏های تنفسی، عفونت‌‏های ویروسی و گلودرد از جمله بیماری‌‏هایی است که توسط ریشه شیرین بیان درمان می‌‏شود. شیرین بیان در دسته adaptogens طبقه بندی شده و باعث تعدیل بدن با وجود انواع مختلف استرس است. در سلامتی کبد نیز نقش مهمی دارد و این موضوعی است که چینی­ها از هزاران سال قبل به آن باور داشتند. درواقع شیرین بیان یک گیاه چینی همه کاره است !

برای استفاده از شیرین بیان بهتر است به جای استفاده از نوع شیمیایی آن از نوع کاملا طبیعی و گیاهی به دلیل تاثیر تمام اجزای گیاه استفاده شود تا بدن به هارمونی و هماهنگی دست یابد.