تغذیه, سلامت

چند دستورالعمل سنتی و طبیعی اروپایی برای سالم نگه داشتن پوست صورت

پوستتان را با آن‌‏چه که روزانه می‌‏خورید، تغذیه کنید (اپک‌‏تایمز)

چند دستورالعمل سنتی و طبیعی برای سالم نگه داشتن پوست از آنکا هوبرت اهل رومانی :

در گذشته خانم‌‏ها همیشه می‌‏دانستند که چگونه با استفاده از درمان‌‏های طبیعی، سلامت خود را حفظ کنند. همچنین آن‌‏ها می‌‏دانستند که چگونه شیوه سالمی از زندگی را با ترکیبی هم‌‏زمان از مصرف غذا‌‏های سالم، استراحت و ورزش نگه دارند.

به‌‏عنوان مادر دو دختر، از فرزندانم مراقبت کردم و راهنمایی‌‏شان کردم تا استفاده از محصولات زیبایی را یاد بگیرند. زمانی‌‏که یکی از آن‌‏ها واکنش بدی نسبت به یک محصول بازرگانی نشان داد، من به یاد دستورالعمل‌‏هایی افتادم که مادر و مادر بزرگم در دوران کودکی من در رومانی، به کار می‌‏بردند. یکی از آن‌‏ها را برای دخترم درست کردم و نتیجه‌‏اش بسیار خوب بود.

پس از این تجربه، تحقیقاتی را برای یافتن روش‌‏های درمانی که در طول زمان عملکرد خود را نشان داده‌‏اند انجام دادم. این‌‏ها چندین دستور العمل سنتی هستند که به شما کمک می‌‏کنند سالم به نظر رسیده و احساس خوبی داشته باشید.

چگونه می‌‏توان سلامت چهره را حفظ کرد؟

پاک کردن پوست : در طول روز و همچنین شب‌‏ها در طول خواب، چهره شما تحت تاثیر عوامل بیرونی قرار می‌‏گیرد. تمیز کردن پوست، گرد و غبار، آرایش روزانه و سلول‌‏های مرده را از صورتتان پاک و کمک می‌‏کند که پوستتان بتواند تنفس کرده، زنده شود و سالم بماند.

به همین علت، تمیز کردن پوست باید یک عادت روزانه باشد. فراموش نکنید که شب‌‏ها قبل از خواب و همچنین صبح‌‏ها صورتتان را تمیز کنید. بدین‌‏طریق، چهره شما برای مدت زمان طولانی‌‏تری، جوان و سالم باقی خواهد ماند.

پاک کننده‌‏های طبیعی با شیر و عسل (برای تمام پوست‌‏ها) : یک قاشق سوپخوری عسل را با ۲۰ سانتی‌‏لیتر (۸ فنجان) آب معدنی (جوشیده) و ۲۰ سانتی‌‏لیتر شیر نیمه جوشیده مخلوط کنید. صورتتان را قبل از خواب با این محلول پاک کنید.

 پاک کننده طبیعی برای پوست‌‏های چرب با سبوس گندم : مادر بزرگ‌‏هایمان به خوبی از فواید تسکینی و درمانی سبوس گندم و اهمیت آن برای پوست‌‏های چرب مطلع بودند. یک قاشق سبوس گندم را به همراه دو قاشق چایخوری عسل، به دو قاشق آب گرم اضافه کرده و مخلوط کنید. فورا آن را بر روی پوست صورت بمالید و سپس صورتتان را با آب ولرم بشویید. به منظور جلوگیری از سوزش پوست، ترجیحا آن را بیش از یک یا دو بار در هفته استفاده نکنید.

ماسک‌‏های صورت

به‌‏منظور داشتن چهره‌‏ای سالم و درخشنده و کم شدن چروک، یک‌‏بار در هفته از ماسک‌‏های صورت استفاده کنید.

ماسک تخم‌‏مرغ : یک قاشق چایخوری روغن زیتون را با یک زرده تخم‌‏مرغ به‌‏خوبی مخلوط و فورا استفاده کنید. آن‌‏را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوست صورتتان نگه داشته و سپس با آب گرم بشویید. به صورت انتخابی و به منظور قوت دادن به پوست می‌‏توانید یک قاشق چایخوری عسل را نیز به آن اضافه کنید.

ماسک آبرسانی به پوست : ۲ قاشق سوپخوری عسل را با دو قاشق سوپخوری شیر مخلوط کرده و آن‌‏را بر روی صورت و گردن خود پخش کنید. پس از ده دقیقه صورتتان را با آب گرم بشویید.

ماسک ضد چروک و ضد سرما خوردگی : برگ‌‏های کاهو را شسته و با پارچه‌‏ای خشک کنید. برای ۵ دقیقه آن‌‏ها را در روغن زیتون داغ شده قرار دهید و سپس آن‌‏را بر روی صورتتان قرار دهید. صورتتان را آب گرم شسته و با حوله خشک کنید.

ماسک مخصوص پوست چرب : یک قاشق سوپخوری خاک‌‏رس را با یک زرده تخم‌‏مرغ و یک قاشق سوپخوری آووکادوی خمیر شده مخلوط کنید. آن را بر روی گردن و صورت خود بمالید و از تماس آن با چشم‌‏ها خودداری کنید. پس از ۱۰ دقیقه با آب ولرم بشویید. خاک رس، چربی‌‏های اضافی را برداشته و آن‌‏ها را پاک می‌‏کند. در‌‏حالی‌‏که آووکادو و زرده تخم‌‏مرغ پوست را آبرسانی و تغذیه می‌‏کنند.

ماسک مخصوص پوست خشک : یک قاشق سوپخوری عسل، یک زرده تخم‌‏مرغ، یک قاشق چایخوری روغن بادام و یک قاشق سوپخوری ماست را مخلوط کنید. آن را بر روی صورتتان بمالید و از تماس آن با چشم‌‏ها خودداری کنید. پس از ده دقیقه صورتتان را بشویید. عسل محرک پوست می‌‏باشد. تخم‌‏مرغ و روغن بادام به داخل پوست نفوذ کرده و آن را آبرسانی می‌‏کنند. در حالی‌‏که ماست پوست را صاف کرده و منافذ آن‌‏را می‌‏بندد.

ماسک برای پوست‌‏های حساس : یک عدد موز، یک فنجان جوی جوشانده شده در شیر، یک عدد تخم‌‏مرغ و یک قاشق سوپخوری عسل را مخلوط کنید. آن‌‏را بر روی پوست قرار داده، به سمت گردش عقربه‌‏های ساعت ماساژ دهید و بگذارید برای ۱۵ دقیقه بر روی پوستتان بماند. سپس با آب ولرم بشویید. جوی جوشانده شده، سرشار از ویتامین می‌‏باشد و مواد معدنی صورتتان را پاک کرده و تسکین می‌‏بخشد. موز دارای ویتامین A بوده و تخم‌‏مرغ دارای لیسیتین است و عسل کمک می‌‏کند که pH طبیعی پوست حفظ شود.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.