تغذیه, سلامت

متخصصان تغذیه ایده‌ « کالری‌های منفی » را بی ارزش می‌دانند

(pexels.com)

 

یک راه اساسی برای کاهش وزن، جایگزین کردن غذاهای پُرازشکروچربی، با غذاهای کم کالری است

رژیم‌های غذایی درهمه جا پیدا می‌شوند، اما آیا خوردن غذاهای « کالری منفی »،  مثل کرفس وگریپ فروت می تواند به کاهش وزن کمک کند !؟

واحدانرژی، کالری است، ومعمولا برای نشان دادن مقدار انرژی غذاها، از کیلوکالری استفاده می‌شود. تئوری غذاهایی با کالری منفی بر این اصل بنا شده که، کالری موجود در بعضی ازمواد غذایی، از کالری مورد نیاز برای هضم و جذب آنها در بدن، کمتر است و به این دلیل، به آنها غذاهایی با کالری منفی می‌گویند.

این تئوری به نظر قابل قبول می‌آید. اما درحقیقت، حتی کالری موجود درغذاهایی با کمترین مقدارکالری « مانند کرفس »، بیشتراز کالریِ مورد نیاز برای هضم و جذب‌شان دربدن است.

بدن ما به سه دلیل نیاز به انرژی دارد :

 انرژی مورد نیاز برای اعمال حیاتی بدن درحالت استراحت، که باعث می‌شود زنده بمانیم.

اثرحرارتی غذا خوردن، یا همان « کالری مورد نیاز برای هضم و جذب غذا »، که سرعت متابولیسمِ  بدن بعد از غذا خوردن را افزایش می‌دهد.

انرژی اضافی مورد نیاز برای فعالیت‌های روزمره و ورزش.

از سه مورد فوق، اثرحرارتی خوردن، کمترین کالری را مصرف می‌کند، یعنی فقط حدود ۱۰ درصد از کل کالری دریافتی بدن. به‌عبارت دیگر، حدود یک دهم از کالری که ما می‌خوریم، برای پردازش غذاهای‌مان استفاده می‌شود. پردازش غذا شامل : عملِ جویدن غذا، حرکت آن دردستگاه گوارش، جذب مواد مغذی وعمل ذخیره‌سازیِ مازادِ انرژی است.

غذاهایی مانند کرفس، گریپ فروت، کلم بروکلی، گوجه فرنگی وخیار،همگی به‌عنوان « غذاهایی با کالری منفی » شناخته شده‌اند، اما شواهدِ علمی برای حمایت ازاین ایده وجود ندارد. با این که این‌ غذاها بسیارکم کالری هستند وهر۱۰۰ گرم‌شان، فقط حدود ۷ تا ۳۰ کالری دارد، اما کالریِ مورد نیاز برای پردازش وهضم و جذب آنها در بدن، حتی ازاین مقدارهم کمتراست. چرا که، آنها حاوی مقدارزیادی آب و فیبرهستند که انرژی بسیار کمی برای پردازش می‌خواهند.

جایگزین کنید، اضافه نکنید !

این غذاها برای افرادی که سعی دراز دست دادن وزن دارند بسیار مفید هستند، زیرا مقدارکالری آنها کم است. اگرغذاهای خود را با بعضی ازآنها جایگزین کنید، « به عنوان مثال، جایگزینی مقداری از چیپس با سالاد »، مقدارکالری دریافتی‌تان به طورچشم گیری کاهش می‌یابد.

از طرف دیگر، آنها سرشارازمواد مغذی مانند : انواعِ ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبرها هستند که برای سلامتی شما مفید است.

نکته مهم این است که این میوه‌ها و سبزیجات را جایگزین غذاهای پُرکالری بکنید و دقت کنید که آنها را به وعده‌های غذای‌تان اضافه نکنید  وگرنه مقدارِکل کالریِ دریافتی‌تان به جای کاهش، افزایش می‌یابد !

به‌عنوان مثال، یک همبرگر به‌علاوه سالاد، کالریِ بیشتری از یک همبرگر تنها دارد.

اگر می‌خواهید وزن کم کنید، باید میزان انرژی (کالری) مصرفی‌تان  کمتراز انرژی دریافتی‌تان ازغذاها و نوشیدنی‌ها باشد، اما این کار سختی است. تحقیقات نشان داده  که مردم تمایل دارند که مقدار کالری غذای مصرفی خود را کمتر از مقدار واقعی تخمین بزنند، به‌خصوص افراد چاق نسبت به افراد عادی، کالری غذاهای‌شان را کمتر از حد واقعی تخمین می‌زنند.

محققان هم‌چنین نشان دادند که وقتی مردم در فست‌فودهای زنجیره‌ای که غذاهای‌شان سالم‌تر به‌نظر می‌رسد (در مقایسه با سایر رستورانها) غذا می‌خورند، مقدار کالری غذای‌شان را کمتراز میزان واقعی تخمین می‌زنند و در نتیجه مقدار کالری بیشتری مصرف کنند.

مشکل دیگر این است که  بتوانید در طولانی مدت وزن خود را حفظ کنید. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که اگر چه رژیم غذایی کوتاه مدت به کاهش وزن کمک می‌کند، اما بیش از ۸۰ درصد ازمردم دوباره بعد از رژیم،  به وزن قبلی خود برمی‌گردند. در بسیاری از جوامعِ مدرن، دسترسی به غذاهای پُر کالریِ ارزان، آسان است بنابراین سخت است که به‌طور دائمی در برابر غذاهایی با چربی و شکر زیاد مقاومت نمائید.

متأسفانه، غذاهایی با کالری منفی، افسانه است و راه سهل و آسان برای از دست دادن وزن و حفظ آن در بلندمدت وجود ندارد. به نظر می‌رسد به‌جای کاهش وزنِ  کوتاه مدت، بهتر است به‌طوردائم، با جایگزینی غذاها و نوشیدنی‌ها  با انواع سالم‌تر آنها،  کاهش وزنِ طولانی مدت و پایدارتری داشته باشید.

 

لینکهای مرتبط :

کاهش وزن با چند راهکار ساده در تغییر سبک زندگی

چرا باید بیشتر انبه بخوریم؟

نه عدد مربوط به وزن که از اعداد ترازو مهم ترند