تغذیه, سلامت

روزی یک فنجان کاکائو برای پیشگیری از آنفلوآنزا

وقتی در معرض خطر آنفلوآنزای فصلی قرار دارید، نقش موثر شکلات داغ را در کمک به سلامت خود دست‌‌‌‌‌‌‏کم نگیرید !

(Pexels)

طبیعت با راه‌‌‌‌‌‌‏هایی اسرارآمیز به سلامت بدن کمک می‌‌‌‌‌‌‏کند؛ مثلا وقتی هوا سرد است و فصل شیوع  آنفلوآنزا از راه رسیده، ما ناخودآگاه به نوشیدنی‌‌‌‌‌‌‏های گرمی مثل شکلات داغ تمایل داریم. حال‌‌‌‌‌‌‏آنکه مشخص شده این تمایل طبیعی بدن، از نوعی خِرَد درونی سرچشمه می‌‌‌‌‌‌‏گیرد.

محققان ژاپنی مطالعه‌‌‌‌‌‌‏ای برای بررسی اثرات شکلات بر پیشگیری از آنفلوآنزا انجام دادند. این مطالعه شامل سه بخش بود :

آزمایش روی سلول‌‌‌‌‌‌‏ها و مطالعه روی حیوان و انسان. نتایج نشان دادند که مصرف کاکائو به‌‌‌‌‌‌‏طرز چشمگیری فعالیت سلول‌‌‌‌‌‌‏های NK یا « کشنده طبیعی » را در بدن افزایش می‌‌‌‌‌‌‏دهد. درواقع فعالیت این سلول‌‌‌‌‌‌‏ها، معیاری برای میزان ایمنی طبیعی بدن است. آنها قادرند سلول‌‌‌‌‌‌‏های آلوده به ویروس آنفلوآنزا را تشخیص داده و ازبین ببرند. قبلا هم مطالعات دیگری نشان داده بودند که شکلات می‌‌‌‌‌‌‏تواند فعالیت سلول‌‌‌‌‌‌‏های NK را در مقابله با سلول‌‌‌‌‌‌‏های سرطانی افزایش دهد.

شکلات چگونه می‌‌‌‌‌‌‏تواند با آنفلوآنزا مبارزه کند؟

محققان ژاپنی به این نتیجه رسیدند که نوشیدن کاکائو به سه راه مختلف تاثیر خود را اعمال می‌‌‌‌‌‌‏کند :

اول اینکه نتایج حاصل از مطالعه سلولی نشان دادند، کاکائو از جذب ویروس به سلول مورد هدف، جلوگیری می‌‌‌‌‌‌‏کند.

دوم، کاکائو ایمنی طبیعی بدن را فعال می‌‌‌‌‌‌‏کند. طبق یافته‌‌‌‌‌‌‏های حاصل از مطالعه انسانی، محققان دریافتند که کاکائو پاسخ ایمنی بدن به واکسن آنفلوآنزا را افزایش داده و محافظت قوی‌‌‌‌‌‌‏تری نسبت به این ویروس ایجاد می‌‌‌‌‌‌‏کند.

سوم، نوشیدن شکلات داغ اثرات ضدالتهابی دارد. این نتیجه نیز از مطالعه روی موش‌‌‌‌‌‌‏ها بدست آمد.

اما ترفند جالب‌‌‌‌‌‌‏تر شکلات برای مبارزه با آنفلوآنزا این است که بلافاصله بعد از نوشیدن کاکائو ترکیبات درمانی آن در دهان، گلو و سایر بخش‌‌‌‌‌‌‏های لوله گوارش آماده‌‌‌‌‌‌‏اند تا از عفونت جلوگیری کنند. این اجزا، خیلی فوری و اندکی پس از جذب اثر می‌‌‌‌‌‌‏کنند؛ و بخصوص در مکان‌‌‌‌‌‌‏هایی موثرند که احتمال بیشتری وجود دارد این ویروس لانه کرده باشد.

مطلب دیگر : جینسینگ قرمز، پادشاه گیاهان دارویی

برخی از این ترکیبات شامل پلی‌‌‌‌‌‌‏فنول‌‌‌‌‌‌‏های موجود در شکلات هستند. پلی‌‌‌‌‌‌‏فنول‌‌‌‌‌‌‏ها، آنتی‌‌‌‌‌‌‏اکسیدان‌‌‌‌‌‌‏هایی قوی با فعالیت وسیع‌‌‌‌‌‌‏الطیف ضدمیکروبی می‌‌‌‌‌‌‏باشند.

البته اثربخشی کاکائو در این زمینه فقط به وجود پلی‌‌‌‌‌‌‏فنول‌‌‌‌‌‏ها محدود نمی‌‌‌‌‌‌‏شود؛ بلکه ترکیبات فعال دیگری نیز در آن وجود دارند. شامل : ترکیب تلخ تئوبرومین که ساختاری شبیه به کافئین دارد. لیگنین، که نوعی فیبر خوراکی است، و املاح معدنی مثل آهن، مس و روی.

درحقیقت شکلات چهل فایده برای سلامتی دارد و به‌‌‌‌‌‌‏همین دلیل با نام « ماده غذایی درمانی » از آن یاد می‌‌‌‌‌‌‏شود.

چند نکته هنگام انتخاب شکلات

 به‌‌‌‌‌‌‏منظور حداکثر استفاده از اثرات مفید شکلات، لطفا به این چند نکته توجه کنید :

شکلات حداقل ۷۰ درصد : شکلات تلخ‌‌‌‌‌‌‏تر، یعنی وجود شکر کمتر.

خام بودن : اغلب دانه‌‌‌‌‌‌‏های کاکائو فرآیندشده هستند. درنتیجه بخش عمده پلی‌‌‌‌‌‌‏فنول و برخی از دیگر ترکیبات موثر آن، ازبین رفته‌‌‌‌‌‌‏اند. پس بهترین حالت آن است که منبع تهیه شکلات تلخ، از کاکائوی خام، غیرفرآیندشده و ترجیحا ارگانیک باشد.

مطالب دیگر :

منع همکاری با شرکت چینی « هوآوی » در انگلیس، نیوزلند و استرالیا

اهمیت منیزیم در تغذیه کودکان