سلامت, مدیتیشن و آرامش

هفت حرکت یوگا برای تمدد اعصاب و کاهش استرس

7 حرکت یوگا

(EpicStockMedia/Shutterstock)

در دنیای امروزی این موضوع که چگونه می‌‌‏توانیم بدون کاهش فعالیت‌‌‏هایی که در جهت دستیابی به موفقیت انجام می‌‌‏دهیم، انرژی بیشتر و استرس کمتری داشته باشیم، بسیار مهم است.

« مایکل کانتر استار » نویسنده و مربی یوگا، در مقاله‌‌‏ای نقش یوگا و مدیتیشن بر آرامش بدن را تشریح کرده و چند حرکت و حالت مناسب برای تمدد اعصاب را آموزش می‌‌‏دهد.

به نوشته کانتر، برطبق تئوری « یین و یانگ »، هر چیزی نقطه مقابل و متضادی نیز دارد. نقطه مقابل استرس، تمدد اعصاب است. پس برای از بین بردن استرس باید راهی برای بدست آوردن آرامش پیدا کنیم.

اگر از افرادی که تمرینات یوگا انجام می‌‌‏دهند سؤال کنید، اغلب بهترین شیوه استراحت دادن به بدن را حرکاتی می‌‌‏دانند که شامل وارونه شدن و پیچش بدن می‌‌‏شود.

برای درست کار کردن غدد فوق کلیوی که آدرنالین ترشح می‌‌‏کنند، بایستی بدنتان را سم‌‌‏زدایی کرده و پرورش دهید یا به شیوه یوگا حرکات معکوس شدن و پیچش بدن را انجام دهید.

در وضعیت چرخش بدن، در اندام‌‌‏هایی مانند کلیه‌‌‏ها و غدد فوق کلیوی که در بالای هرکلیه قرار دارند، سم‌‌‏زدایی صورت می‌‌‏گیرد.

همانطور که بدن پیچ وتاب می‌‌‏خورد، تصور کنید که غدد فوق کلیوی به آرامی تحت فشار قرار می‌‌‏گیرند و سموم، خون راکد و هورمون‌‌‏های کهنه از بین می‌‌‏روند و در ضمن وارونه شدن بدن، خون تازه، اکسیژن و مواد مغذی به مغز وارد می‌‌‏شوند.

با انجام این حرکات، « هیپوتالاموس » را با خون تازه و اکسیژن بیشتر تغذیه می‌‌‏کنید. هیپوتالاموس سیستم غدد درون ریز را از طریق غده « هیپوفیز » کنترل می‌‌‏کند و هر دو آنها در مغز قرار دارند.

اگر بخواهیم برای کارهایی که برای تقویت غدد فوق کلیوی مناسب است، سلسله مراتب قرار دهیم، « مدیتیشن » در سِمَت رئیس بزرگ خواهد بود.

از طریق مدیتیشن، آنچه را که دانشمندان « واکنش تمدد اعصاب » می‌‌‏نامند، برانگیخته می‌‌‏کنید. این واکنش زمانی اتفاق می‌‌‏افتد که استفاده از سیستم عصبی پاراسمپاتیک (تغذیه و پرورش) را جایگزین استفاده از سیستم عصبی سمپاتیک (مبارزه و گریز) می‌‌‏کنید.

هنگامی که پنج دقیقه مدیتیشن می‌‌‏کنید، در واقع درحال گفتن این جملات به بدن خود هستید : « اکنون زمان استراحت، هضم غذا، بازسازی و بهبود عوامل استرس‌‌‏زا و لذت بردن از اندیشه‌‌‏ها و اعمال شاد است. »

از نظر بیوشیمی، در هنگام مدیتیشن گویی در حال گفتن این جملات به بدنتان هستید : « نفس عمیق بکش تا عصب‌‌‏ها آرام شوند و بتوانند به غدد فوق کلیوی دستور دهند تا استراحت کرده و ترشح شدید آدرنالین و استروئید را در خون متوقف کند. »

برای افرادی که از خستگی رنج می‌‌‏برند، کمتر بیشتر است !

یوگای تجدید کننده راهی عالی برای دریافت انرژی بدون مصرف انرژی است !

تایمر ساعت را به مدت پنج دقیقه تنظیم و یکی از حرکات زیر را انتخاب کنید. یکی دوبار در طول روز، سه حرکت یا بیشتر را به مدت پنج دقیقه انجام دهید.

یوگا

(S_L/Shutterstock)

۱- در حالی که دراز کشیده‌‌‏اید، پاها را به موازات دیوار روی دیوار قرار دهید.

حرکات یوگا

(fizkes/Shutterstock)

۲- روی زمین طاق‌‌‏باز خوابیده سپس ستون فقرات را به سمت پهلوها بچرخانید.

حرکات یوگا

(Anna Ewa Bieniek/Shutterstock)

۳- با تکیه به دست‌‌‏ها روی زمین معکوس بایستید.

حرکات یوگا

(fizkes/Shutterstock)

۴- حالت کودک شاد : در حالت خوابیده کف پاها را در دستان خود بگیرید.

حرکات یوگا

(f9photos/Shutterstock)

۵- در حالت نشسته روی زانو، دست‌‌‏ها و سر را به سمت جلو بدن روی زمین قرار دهید.

حرکات یوگا

(fizkes/Shutterstock)

۶- در حالت طاق‌‌‏باز بالشی در زیر کمر قرار داده، سپس زانوها را به طرفبن باز کرده، کف پاها را به هم بچسبانید. دست‌‌‏ها را نیز در بالای سر حلقه کرده آرنج‌‌‏های خود را بگیرید.

حرکات یوگا

(Sehenswerk/Shutterstock)

۷- بدن را به حالت پل قرار دهید.

« مایکل کانتر استار » نویسنده، آشپز، شاعر، عکاس و مربی یوگا است.