سلامت

خواص درمانی برگ درخت اوکالیپتوس

خواص درمانی برگ درخت اوکالیپتوس

(Shutterstock*)

درخت اوکالیپتوس بیش از چهار صد گونه دارد، ولی تنها چند گونه از آن در ایران وارد شده است. به طور کلی ارتفاع این درخت در موطن اصلی آن –استرالیا- تا یک‌صد متر می‌رسد. برگ‌هایش دو گونه است. برگ‌های جوان آن قلبی‌‌‏شکل، متقابل و افقی هستند و برگ‌های مسن‌‌‏تر، متناوبند. به‌‌‏طورکلی برگ‌های اوکالیپتوس، دایمی، همیشه سبز، داسی شکل و کمی مومی‌‌‏اند. درختی است که در اراضی خیلی مرطوب و یا با مصرف آب فراوان سریع رشد می‌‌‏کند.

 

خواص درمانی برگ اوکالیپتوس

 

آن را جوشانده و صاف کنید. آب باقیمانده، تب‌بر است و برای درمان تب بیماری مالاریا، تب حصبه یا « تیفوئید » مفید می‌باشد، اشتها را باز می‌کند و سوءهاضمه را برطرف می‌سازد.

مجاری تنفس را ضد‌عفونی کرده و ترشحات آن را کم می‌کند، برای درمان سل ریه و دیابت یا « مرض قند » مفید است.

بیست تا چهل گرم از برگ اکالیپتوس را در یک لیتر آب جوش دم کنید و در طول روز، چهار تا پنج فنجان بنوشید. این ترکیب در نقش ضد‌عفونی کننده عفونت‌های مجاری تنفس عمل کرده، و در برخی بیماری‌های جلدی نیز کاربرد دارد.

دو تا چهار گرم از آن را خرد کرده و بجوشانید. بخار حاصل از آن ضدعفونی‌‌‏کننده خوبی است و اگر بُخور آن را استنشاق کنید و آب صاف کرده آن را به مرور بنوشید، مجرای بینی و زکام و سرماخوردگی را درمان می‌‌‏کند.

وقتی آن را با مقدار مساوی روغن زیتون مخلوط کنید، مرهمی به‌‌‏دست می‌آید که برای تسکین دردهای روماتیسم مصرف می‌شود، می‌توان آن را برای التیام سوختگی نیز بکار برد.

اگر برگ آن را خوب بجوید، درد لثه و دندان را تسکین می‌دهد.

خواص درمانی آلو را بشناسید

خواص دارویی تمبر هندی را بشناسید

خواص درمانی اسانس و روغن اوکالیپتوس

مالیدن آن را روی محل دندانی که کشیده شده، کمک می‌‌‏کند خونریزی زودتر متوقف شود.

استعمال خارجی آن در نقش بی‌‌‏حس کننده ملایم و ضدعفونی کننده عمل می‌کند.

اگر روغن آن را مصرف کنید، ضدعفونی کننده مجاری ادرار است. و به درمان سرماخوردگی، آنفلوانزا و کاهش ترشحات سینه افراد برونشیتی کمک می‌کند. اسنتشاق بُخور اسانس آن هم در تسریع بهبود ترشحات سینه مفید است.

روغن آن را با روغن زیتون به اندازه مساوی مخلوط کرده و برموضع درد بمالید. در درمان روماتیسم موثر است.

برگرفته از کتاب گیاهان دارویی، تالیف احمد حاجی شریفی

مطالب دیگر :

پنج درمان خانگی برای بیماری لثه

فالون دافا مدیتیشنی آرامش بخش

راهپیمایی زیبا و مملو از رنگ فالون‌گونگ در سانفرانسیسکو، حامل پیامی جدی