چین, سلامت, فرهنگ, مدیتیشن و آرامش

فالون دافا (فالون گونگ)، مراقبه‌‏ی آرامش‌‏بخش و محبوب (+عکس)

تمرین‌‏کنندگان فالون دافا (فالون گونگ) در حال انجام مدیتیشن در نیوزلند (minghui.org)

یکی از بهترین اسرار حفظ شده‌‏ی چین در دهه‌‏ی نود، فالون گونگ است. بدون توجه به این که آن را مراقبه، یک تمرین منظم معنوی، یک نوع از چی‌‏گونگ یا هر چیز دیگر بنامید، تقریباً ۱۰۰ میلیون نفر در چین آن را تا اواسط سال ۱۹۹۹ تمرین می‌‏کردند.

با این حال، اگرچه در چین از هر ۱۳ نفر یک نفر فالون گونگ را تمرین می‌‏کرد، اما تقریباً این تمرین در خارج از چین شناخته شده نبود- این موقعیت ادامه داشت تا زمانی که حزب کمونیست چین- CCP آن را در جولای سال ۱۹۹۹ ممنوع اعلام کرد و آزار و اذیت گسترده‌‏ای ترتیب داد که حتی تا امروز همچنان باقی است.

بیش از ۱۰ هزار تمرین‌‏کننده فالون گونگ (فالون دافا) در حال انجام تمرین مدیتیشن ایستاده در استان لیائونینگ در چین. قبل از شروع آزار و شکنجه در ۲۰ ژوییه ۱۹۹۹. (minghui.org)

سیل امواج رادیویی و تلویزیونی و چاپ روزنامه و پرشدن کانال‌‏های تلویریون کشور با تبلیغات دروغین از بخش‌‏های مهم این آزار و اذیت محسوب می‌‏شد. رسانه‌‏های خارجی، هدف اصلی تبلیغات ضد فالون گونگ بودند. زیرا این رسانه‌‏ها هیچ منبع اطلاعات دیگری نداشتند. بنابراین، اولین و اغلب تنها راه شناخت فالون گونگ برای بسیاری از مردم در خارج از چین، تماشای تصویر تحریف شده‌‏ای بود که توسط رسانه‌‏ها و عوامل تحت کنترل حزب کمونیست چین طراحی می‌‏شد.

به عبارت دیگر، احتمالاً هر چیزی که شما قبلاً در مورد فالون گونگ یاد گرفته‌‏اید ممکن است نادرست باشد.

ذهن و بدن

عبارت تزکیه یا تمرین فالون گونگ برای هر دوی ذهن و بدن در فرهنگ لغت غربی به سختی معنا می‌‏شود. آیا باید آن را یک تمرین معنوی در نظر گرفت یا  یک تمرین فیزیکی؟  پاسخ درست این است که فالون گونگ هر دو نوع تمرین را شامل می‌‏شود.

انجام تمرین فالون دافا (فالون گونگ). در ایالت نیو ساوت ولز در استرالیا. (minghui.org)

فالون گونگ پنج سری تمرین دارد و شامل چهار سری تمرین ایستاده و یک مدیتیشن با پاهای ضربدری یا لوتوس می‌‏شود. تمرین‌‏های آن آرام و آهسته بوده و دارای اسامی چون ” گردش آسمانی فالون ” و ” نفوذ در دو انتهای کیهانی ” می‌‏باشد. اغلب مردم پس ازانجام تمرین‌‏ها احساس شادابی می‌‏کنند یا انرژی بالایی دارند.

آموزه‌‏های فالون گونگ براساس اصول بنیادین جهان “جِن، شَن، رِن” استوار است. ” جِن ” به معنای حقیقت و صداقت و راستی است.” شَن ” به معنای شفقت، نیکخواهی و خوبی است. و” رِن ” به معنای تحمل و شکیبایی و بردباری است. آموزه‌‏ها از این اصول شروع می‌‏شود تا به مفاهیم عمیق‌‏تر و ادراکات ژرف‌‏تری می‌‏رسد.

گسترش اولیه

برای هزاران سال در چین، آموزه‌‏های معنوی در خفا از استاد به مرید منتقل می‌‏شد.

معلم یا استاد فالون گونگ آقای لی هنگجی این تمرین را به‌‏طور خصوصی فرا گرفتند و سپس  از ماه می سال ۱۹۹۲ آن را به عموم آموزش دادند.

آقای لی، چین را در پایان سال ۱۹۹۴ ترک گفتند. ایشان ۵۴ سمینار ۸ تا۱۰ روزه را در مکان‌‏هایی که دعوت ‌‏شدند برگزار ‌‏نمودند. آقای لی در هر سمینار بر اساس اصول کیهان سخنرانی می‌‏کردند و تمرین‌‏ها را آموزش می‌‏دادند و در روز آخر هر سمینار به سؤالات پاسخ می‌‏گفتند.

ابتدا در هر سمینار فقط چند صد نفر شرکت داشتند، ولی در پایان سال ۱۹۹۴، سالن‌‏های سخنرانی‌‏ با چندین هزار صندلی پر می‌‏شد.

مردم درباره‌‏ی بیماری‌‏های پوستی یا مشکلات قلبیشان با خانواده، دوستان و همسایگان خود صحبت می‌‏کردند چرا که بیماری‌‏ها یا محو شده بودند یا کمتر شده بودند. آن‌‏ها حین صحبتهای خود به آموزه‌‏های تمرین اشاره می‌‏کردند، زیرا تمرین‌‏ها باعث بهتر شدن روابط بین همسران و همکاران می‌‏گردید و به طور کلی موجب صلح و آرامش ذهن فرد می‌‏شد.

تمرین فالون گونگ دهان به دهان میان ده‌‏ها هزار نفر -همین‌‏که از استاد آگاه می‌‏شدند- گسترش ‌‏یافت. سخنرانی‌‏های استاد لی از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴ و تا اواسط ۱۹۹۹ به ده‌‏ها میلیون نفر آموزش داده ‌‏شد. در میان تمرین‌‏کنندگان افراد پیر و افراد جوان، استادان دانشگاه و دهقانان و حتی ژنرال‌‏ها و اعضای حزب کمونیست نیز بودند.

استاد لی هنگجی، بنیانگذار روش معنوی فالون گونگ (فالون دافا)، در حال اصلاح حرکات تمرین شاگردان در شیکاگو قبل از ۲۰ ژوییه ۱۹۹۹. (minghui.org)

محل‌‏های تمرین در تمام پارک‌‏های عمومی چین برپا می‌‏شد. دستیاران داوطلب به تازه‌‏واردان آموزش می‌‏دادند که چگونه تمرین‌‏ها را انجام دهند. آن‌‏ها یک نوار کاست و یا یک سی‌‏دی پلیر برای پخش موسیقی‌‏ تمرینات همراه خود می‌‏آوردند.

پس از انجام تمرینات، درحالی‌‏که برخی از تمرین‌‏کنندگان به سر کار می‌‏رفتند، بقیه می‌‏نشستند و از کتاب اصلی “جوآن فالون”  می‌‏خواندند. این کتاب توسط آقای لی نوشته شده‌‏است. از طریق مطالعه این کتاب و سایرتعالیم می‌‏توان به پالایش ذهن و رشد اخلاقیات دست یافت. تمام این متون  به طور آنلاین و رایگان در دسترس هستند – و سپس آنچه که آموختند را در زندگی روزمره به‌‏کار می‌‏بردند.

گسترش جهانی

پیروان فالون گونگ این تمرین را به دانشگاه‌‏ها و شرکت‌‏های خود در خارج از چین بردند و بسیاری از دانشگاه‌‏ها میزبان انجمن‌‏های دانشجویی فالون گونگ شدند. آقای لی یک سمینار کامل در سوئد در اوایل سال ۱۹۹۵ برگزار کردند و در کنفرانس‌‏هایی که توسط تمرین‌‏کنندگان در ایالات متحده، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، آلمان، و جاهای دیگر قبل از سال ۱۹۹۹ (زمان شروع آزار و اذیت حزب کمونیست- ccp) برگزار شد، سخنرانی ایراد نمودند.

در وب سایت  Falundafa.org لیستی از مکان‌‏های تمرین وجود دارد که در حال حاضر در حدود ۷۰ کشور ایجاد شده‌‏است. در این وب‌‏سایت آمده که ” همه‌‏ی فعالیت‌‏های فالون دافا رایگان می‌‏باشد.” (فالون دافا نام دیگر فالون گونگ است. ” دافا ” به معنای ” راه بزرگ” است.

حتی با وجود ممنوعیت و آزار و اذیت  این روش در داخل چین، همچنان برتعداد افراد تمرین‌‏‌‏‌‏کننده در خارج از چین افزوده می‌‏شود. مدارک گواه بر افزایش تعداد تمرین‌‏کنندگان، مدارکی مکتوب نیست، زیرا ارقام دقیقی از تعداد تمرین‌‏کنندگان توسط کسی نگه‌‏داشته نمی‌‏شود و مردم برای تمرین‌‏کردن یا تمرین‌‏نکردن کاملا آزاد هستند.

نشستن در مدیتیشن با ذهنی آرام بخشی از تمرین‌‏های فالون گونگ (فالون دافا) است. پس از انجام آزمایشی با اسکن مغزی، مشخص گردید که گروهی از مراقبه گران به طور خارق العاده‌‏ای قادر بودند آناتومی مغز را تغییر دهند. (minghui.org)

تمرین کنندگان فالون گونگ در تایوان، گل لوتوس و حروف چینی جِن شَن رِن به معنای حقیقت، نیکخواهی و بردباری را شکل می دهند. حقیقت، نیکخواهی و بردباری اصول بنیادین تمرین فالون گونگ (فالون دافا) هستند. (اپک تایمز)

 

۲۵ دسامبر ۲۰۰۵، چهار هزار تمرین‌‏کننده فالون دافا (فالون گونگ) نماد فالون را شکل می‌‏دهند. (minghui.org)

 

میدان آزادی تایپه، ۷۴۰۰ تمرین‌‏کننده فالون دافا (فالون گونک) تصویر آقای لی هنگجی، بنیانگذار فالون گونگ را در مقیاسی عظیم شکل داده‌‏اند. (minghui.org)

 

تمرین‌‏کنندگان فالون دافا (فالون گونگ) با روشن کردن شمع خاطره قربانیان آزار و شکنجه فالون گونگ در چین را زنده نگاه می‌‏دارند، واشنگتن دی سی، ژوییه ۲۰۱۱. (دای بینگ/اپک تایمز)

 

تمرین‌‏کنندگان فالون گونگ (فالون دافا) در حال انجام تمرین مدیتیشن ایستاده در پکن. قبل از شروع آزار و شکنجه در ۲۰ ژوییه ۱۹۹۹. (minghui.org)

 

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.