جامعه, چین

بررسي فروپاشي حزب کمونيست چين

شرح و تفسير گوردون جي. چانگ، کارشناس برجسته در خصوص بي‏ ثباتي حکومت تک‏‏ حزبي چين

يک پليس شبه‏نظامي در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۱، در مقابل نشان حزب کمونيست چين در ميدان تيان‏آن‏مِن واقع در شهر پکنِ چين درحال نگهباني است. (فِنگ لي/ گتي ايميجز)

مدت‏هاي مديدي است که مباحثات و گفتمان‏هاي جدّي درباره سقوط حزب کمونيست چين از طرف قشر تحصيل‏کرده و سياستمدار، از چين رخت بربسته است. مباحثي از قبيل اينکه چگونه اين امر رخ مي‏دهد، چه اهميتي دارد، و چه عواقبي را به دنبال دارد.

گوردون جي. چانگ، تحصيلکرده رشته حقوق و مؤلف کتاب سال ۲۰۰۱ به نام “سقوط قريب‏الوقوع چين” است. او حدود ۱۰ سال پيش، پيش‏بيني معروف خود را مبنی بر سقوط حزب کمونیست انجام داد و اين واقعه اتفاق نیفتاد.

شايد زمان پيش‏بيني‏شده چانگ هنوز فرا نرسيده‏است، اما بحران‏هاي سياسي اخير در چين، ضعف سازماني نظام تک‏حزبي را آشکار مي‏کند.

اِپُک تايمز از اين فرصت استفاده کرده تا از آقاي چانگ درباره ثبات کنوني نظام کمونيستي چين سؤالاتي داشته باشد و اينکه اگر قدرت حزب با شکست مواجه شود، چه وقايعي رخ خواهد داد. آقاي چانگ که شهرت خود را به خاطر پرداختن به موضوعات چين و ارائه رويکردش دراین ارتباط، به مخاطره انداخته است، مي‏گويد که اگر در چين تحولات سريع و ناگهاني آشکار شود جهان نبايد غافلگير شود.

آنچه در ادامه مي‏آيد، نسخه ويرايش‏شده پرسش و پاسخ بين آقاي چانگ و اِپُک تايمز است.

اِپُک تايمز : حزب کمونيست چين تا چه حد در مورد موضوع جانشینی رهبر به رسميت‏ شناخته مي‏شود؟

گوردون جي. چانگ : در اوايل ماه گذشته، تقريباً هرکسي اذعان داشت که حزب کمونيست چين ازطريق قوانين، راهکارها و محدوديت‏ها به خودش رسميت داده‏، اما با وجود ماجراي وانگ لي‏جون، متوجه مي‏شويم که اين امر حقيقت ندارد. حزب کمونيست چين از همان آغاز يک مشکل را حل نکرده است؛ مشکلي که آفت جان حکومت‏هاي استبدادي بوده ‏است، و اين مشکل، مسئله جانشيني است.

 اِپُک تايمز : چرا جانشيني از مشکلات حکومت‏هاي استبدادي به‏ ويژه حزب کمونيست چين است؟

آقاي چانگ : به خاطر اينکه آنها حاکميت قانون را قبول ندارند، قانون‏اساسي براي آنها هيچ معنايي ندارد، و انتقال قدرت فقط جدالي غيرمسلحانه و بدون رعايت قانون است.

اِپُک تايمز : اخيراً در حاکميت حزب چه نوعي از اختلال به چشم آمده است؟

آقاي چانگ : اختلالي بزرگ مشاهده شده است، زيرا شايعاتي مبني بر وقوع کودتا‏هايي بوده است که آخرين آن را که شنیدیم، سومین کودتای امسال بوده‌است.

ما هشدار مقامات رده بالاي کشوري را نه تنها از چين بلکه از سراسر دنيا شنيده‏ايم، مبني بر اينکه چين در دام انقلاب فرهنگي ديگري سقوط مي‏کند. بسيار روشن است که مشکلاتي واقعي در رأس نظام سياسي چين وجود دارد.

اِپُک تايمز : چه چيزي باعث سقوط حزب مي‏شود؟

آقاي چانگ : شما هرگز نخواهيد دانست. مسائل به سرعت و بدون هيچ‏گونه علائم هشداردهنده رخ مي‏دهند. اگر به عنوان مثال بگوييد، ميوه‏فروشي که در اوايل دسامبر ۲۰۱۰، دريکي از شهرهاي عقب‏افتاده تونس قصد داشت خودش را در آتش بيندازد، باعث ايجاد تغيير و تحول نه تنها در تونس بلکه در مصر و ليبي شده و سراسر کشورهاي عربي را برانگيخته است، به عنوان فردي ديوانه مورد استهزا قرار مي‏گيريد. اما این چیزی است که زمانیکه محمد بو‌عزیزی خود را به آتش انداخت، به طور حقیقی رخ داد.

اِپُک تايمز : در چه مرحله‏اي تغيير در نظام سياسي روي مي‏دهد؟

آقاي چانگ : هيچ مرحله خاصي براي وقوع آن وجود ندارد. عالمان سياسي فهرستي از مسائلي که براي وقوع تحولات انقلابي در يک جامعه لازم است را ارائه می‌دهند، و مردم در پي اثبات اين هستند که آنها در اشتباهند. اين دقيقاً ماهيت تغيير و تحول در جامعه ماست، و ما از سال ۱۹۸۹ شاهد بوده‏ايم که حکومت‏هايي يک‏شبه سقوط کردند. و در تمام آن اوقات از وقايع رخ‏داده مبهوت و متحير هستيم…. حکومت‏هايي که يک روز خدشه‏ناپذير به نظر مي‏رسند، روزبعد سقوط مي‏کنند.

اِپُک تايمز : چرا تغيير بايد رخ دهد؟ چرا این موضوعی اجتناب ناپذیر است؟

آقاي چانگ : اکثريت شهروندان چيني معتقدند که نظام تک‏ حزبي ديگر براي جامعه چين مدرن مناسب نيست. شما مي‏دانيد که اکنون پايه اقتصاد چين سست و لرزان بوده، [و] حزب کمونيست چين در حال چندتکه‏ شدن است. اقتدار دولت مرکزي درحال تحليل‏رفتن است، ارتش از کنترل مرکزي خارج مي‏شود، و مردم چين در سراسر کشور در اعتراض به خشونت به خيابان‏ها مي‏ريزند. سردسته حزب کمونيست، خطرتاک‏ترين افراد روي زمين را به ‏کار گرفته است. و اين موضوع مسائل بسياري در درون خود نهان دارد.

اِپُک تايمز : موضوعات کنترل نظامي چه چيزهايي هستند؟

آقاي چانگ : هو جين‏تائو دقيقاً دوهفته پيش طي هشداري علني به سران ارتش و نيروي دريايي گوشزد کرد که آنها خادمان حزب کمونيست چين هستند. حال، آيا چنین خواهد شد حتی اگر سوگند وفاداري به پرچمِ افسران را مسلم فرض کنیم؟ شایعه کودتا هیچ‌وقت در ميان دولت‌های دارای ثبات اجتماعی وجود ندارد. آخرین باری که شنیده باشید در کانادا ارتش کنترل قدرت را تصاحب کرده باشد چه زمانی بود؟

اِپُک تايمز : مقامات رسمی حزب کمونیست از موقعیت‌های کنونی‌شان سودجویی بسیاری کرده‌اند، چرا از آن چشم‌پوشی نمی‌کنند؟

آقاي چانگ : آنها داوطلبانه دست به این کارنمی‌زنند، اما وقتی احساس کنند که لحظه پایانی نزدیک است، سوار هواپیما شده و دارایی‌هایشان را نیز همراه خود می‌برند. و این چیزی است که درحال حاضر روی داده است، پول‌های زیادی درحال خارج شدن از چین است.

اِپُک تايمز : به نظر نمی‌رسد که این دسته از سؤالات درباره فروپاشی حزب یا چین پس از کمونیست، بخشی از جریان معمول مباحثات پژوهشی درباره چین یا وضع‌کردن خط‌مشی ایالات متحده  باشد. چرا؟

آقاي چانگ : اگر این پرسش را در ماه اوت کرده بودید، افراد کمتری احتمال سقوط حزب کمونیست را مي‏دادند، اما حالا مردم دراين باره صحبت مي‏کنند، نشانه ‏هاي سقوط آن غيرقابل ترديد است. چرا اين موضوع تاکنون در این بحث‌ها وجود نداشت؟ هرچند القاعده حدود پنج سال بود منافع امريکا در سراسر دنيا از جمله مرکز تجارت جهاني را هدف قرار داده‏بود اما مردم تصور نمي‏کردند که در تاريخ ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۱، هواپيماهاي القاعده به ساختمان‏هاي امريکا حمله کنند. به من بگوييد که چرا چشم آمریکاییان به این موضوع بسته بود؟

 

chinareports@epochtimes.com

Comment

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*