چین, دموکراسی و حقوق بشر

گزارش : شرایط سخت مسیحیان در چین

مسیحیان چینی

(Fred Dufour/AFP/Getty Images)

گزارشی از مؤسسه خیریه مسیحیان حاکی از این است که مسیحیان در چین با رشدی بی سابقه از زمان انقلاب فرهنگی چین یعنی از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۶ ، آزار و اذیت می‌‌‌‏شوند.

انقلاب فرهنگی چین که توسط دیکتاتور مائو زدونگ راه اندازی شد، کوشش کرد تا با « چهار عنصر کهنه » مبارزه کند که در تعریف شامل « لباس‌‌‌‏های سنتی و محلی کهنه »، « فرهنگ کهنه »، « عادات کهنه » و « افکار کهنه » می‌شدند.

کمپینی که از گروه های سازمان یافته دانشجویی و دانش آموزی برپا شده بود و مائو آن ها را « گاردهای سرخ » می نامید، پیروان مذاهب از جمله مسیحیت، تائوئیسم، بودیسم، کنفوسیوس و غیره را هدف قرار می‌داد.

معابد، مکان‌های تاریخی، کتاب‌ها و آثار تاریخی بی‌‌‌‏شماری نابود شدند. بیان عقاید مذهبی که در آن زمان در فرهنگ چین نفوذ کرده بود، به طور اساسی ممنوع شد و می‌توانست عواقب بسیار بدی داشته باشد. میلیون‌ها نفر مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار گرفتند و کشته شدند.

گزارش سالانه ی آزار و اذیت « چاینا اِد »، China Aid در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که حوادث مربوط به آزار و اذیت مسیحیان نسبت به سال قبل ۲۰ درصد افزایش داشته است، به طوری که تعداد مسیحیانی که زندانی می‌شدند بیش از ۱۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. مقامات حزب کمونیست چین که رسما اعتقادی به کائنات و خدا ندارند، نیز خواستار تخریب اجباری کلیساها و از میان برداشتن صلیب کلیساها شدند.

گزارش همچنین خاطرنشان کرد که مسیحیان ممکن است به خاطر برداشت اعضای بدنشان کشته شده باشند – جنایتی وحشتناک که بیشتر بر روی پیروان فالون گونگ انجام می‌شود. فالون گونگ یا فالون دافا، نوعی مراقبه و مدیتیشن سنتی است که در دهه ۱۹۹۰ بر اساس برخی برآوردها حدود یک دوازدهم درصد جمعیت چین را تشکیل می‌داد و از سال ۱۹۹۹ مورد هدف مقامات حزب کمونیست چین شد. ماه ژوئن سال گذشته گزارشی اعلام کرد که از سال ۲۰۰۰ تاکنون احتمالاً حدود ۵/۱ میلیون پیوند عضو در چین صورت گرفته، که بیشتر آن‌ها از بدن زندانیان عقیدتی فالون گونگ برداشته شده‌اند.

« اتان گاتمن »، روزنامه نگار تحقیقی که در انتشار گزارش بروز رسانی شده سال گذشته مبنی بر برداشت عضو در چین تحت عنوان « برداشت خونین » کمک کرده است، گفت : « معتقدم این یک ایدئولوژی، کشتار دسته جمعی و سرپوش گذاری روی جنایتی است که تنها راه سرپوش گذاشتن بر آن کشتن مردمی است که از آن خبر دارند. » وی افزود « چین یک نیروی تخریبی عظیم به وجود آورده است » ، که اشاره به شبکه‌های بیمارستانی دارد که برداشت عضو در آن‌ها انجام می‌شود.

بر اساس گزارش چاینا اد مسیحیان هنوز مجبورند که در خانه‌‌‌‏هایشان یا در کلیساهای زیرزمینی عبادت کنند، بعلاوه این که چین در رتبه‌‌‌‏ی ۳۹ لیست ۵۰ کشور بد دنیا از لحاظ آزار و اذیت مسیحیان قرار دارد.

به گزارش سایت  Premier.org.uk، « باب فو »، رئیس چاینا اد در این گزارش گفت : « یافته‌‌‌‏های کلیدی درباره آن چه سال گذشته اتفاق افتاد و گزارش دو ماه اول سال ۲۰۱۷  حاکی از آن است که وضعیت آزادی مذهبی با سرعت فراوانی رو به افول است. »

پس از آن که حزب کمونیست چین در سال ۱۹۴۹ قدرت را در دست گرفت، مأموریت‌های پروتستان‌ها در چین لغو شد.

تشدید حملات حاکی از آزار و شکنجه مسیحیان در سراسر چین

آیا چرنوبیلی دیگر نزدیک است؟