چین, دموکراسی و حقوق بشر

« گائو جی‌‌‌‌‏شنگ »، وکیل حقوق بشر چین، در بازداشت خانگی

گائو شی جنگ وکیل حقوق بشر چینی

(Verna Yu/AFP/Getty Images)

« گائو جی‌‌‌‌‏شنگ »، از وکلای مشهور حقوق بشر چین، با گذشت سه سال از آزادی‌‌‌‌‏اش از زندان، همچنان تحت بازداشت خانگی به سر می‌‌‏برد. گائو که دندان‌‌‌‌‏هایش براثر شکنجه بسیار آسیب دیده‌‌‌‌‏اند، اجازه استفاده از درمان‌‌‌‌‏های دندان‌‌‌‌‏پزشکی را ندارد.

گائو می‌‌‌‌‏گوید، با وجود این که به خاطر دفاع از زندانیان عقیده در چین، چند سال را در زندان سپری کرده، اما از تصمیم‌‌‌‌‏هایش پشیمان نیست.

او می‌‌‌‌‏گوید که همه مردم در چین آزادی خود را از دست داده‌‌‌‌‏اند و طوری که زندگی می‌‌‌‌‏کنند، همانند زندگی در زندان است.

این وکیل حقوق بشر افزوده : « نه تنها من، بلکه در چین ۱.۳ میلیارد نفر تحت بازداشت خانگی قرار دارند. از نظر طبیعت انسان، حقوق بشر، انسانیت و مقدرات آسمان، این همچون زندان است. بزرگ‌‌‌‌‏ترین آرزوی من تغییر این سیستم بد است تا مردم چین بتوانند به شکل عادی زندگی کنند و چین بتواند دوباره به فرهنگ طبیعی خود بازگردد. »

گائو یک بار از سوی وزارت دادگستری چین به عنوان یکی از ده وکیل برجسته این کشور مورد تقدیر قرار گرفته بود. او که مسیحی است پس‌‌‌‌‏از این که شروع به حمایت و کمک به تمرین‌‌‌‌‏کنندگان فالون گونگ کرد، تحت فشار رژیم قرار گرفت.

فالون گونگ (فالون دافا) یک تمرین معنوی و سنتی چینی بر اساس اصول حقیقت، نیکخواهی و بردباری است که حزب کمونیست چین از سال ۱۹۹۹ آن را تحت آزار و شکنجه قرار داده است.

بیشتر بدانید : فالون دافا مدیتیشنی آرامش بخش

پس از این که گائو نامه‌‌‌‌‏ای سرگشاده به رهبر چین نوشت و در آن آزار و شکنجه این گروه را محکوم کرد، نیروهای امنیتی چین او را بیشتر تحت کنترل‌‌‌‌‏ قرار داده و در سال ۲۰۰۶ رسما او را بازداشت کردند.

گائو هشت سال را در زندان، جایی که به شیوه‌‌‌‌‏ای مشابه تمرین‌‌‌‌‏کنندگان فالون گونگ شکنجه شد، گذراند؛ شکنجه‌‌‌‌‏هایی نظیر محرومیت از خواب، ضرب و شتم وحشیانه و شوک با باتون‌‌‌‌‏های الکتریکی.

در سال ۲۰۱۴، او از زندان خارج و در زادگاهش استان شنسی، تحت بازداشت خانگی قرار گرفت.

بیشتر بخوانید : ناپدید شدن « گائو جی‌‌‏شنگ » وکیل حقوق بشر چینی پس از شکستن سکوت

گائو می‌‌‌‌‏گوید که از دفاعش از زندانیان عقیدتی همچون تمرین‌‌‌‌‏کنندگان فالون گونگ پشیمان نیست. اگر دوباره فرصتی دیگر به او داده شود، حتی بیش‌‌‌‌‏از گذشته نسبت به انتخاب خود مصمم خواهد بود.

گائو گفت : « از انتخابم خوشحالم. اگر آنچه که در زندان تجربه کردم در آینده برای فرزندانمان رخ دهد، دردناکترین وضعیتی خواهد بود که با آن مواجه می‌‌‌‌‏شویم. اگر جامعه چین تغییر نکند، ممکن است فرزندانم در آینده به حبس بروند. نمی‌‌‌‌‏توان از احتمال این اتفاق چشم پوشی کرد. بنابراین هیچ گاه از تصمیماتی که گرفته‌‌‌‌‏ام پشیمان نخواهم شد. »

« گنگ هی » همسر گائو، که اکنون با دو فرزندش در کالیفرنیا زندگی می‌‌‌‌‏کند به تلویزیون ان‌‌‌‌‏تی‌‌‌‌‏دی گفت که دندان‌‌‌‌‏های گائو بر اثر شکنجه در زندان بسیار سست شده‌‌‌‌‏اند. اگرچه او اکنون در خانه است، اما حزب کمونیست چین هنوز به وی اجازه نمی‌‌‌‌‏دهد که دندانپزشک او را ملاقات کند.

او گفت : « دندان‌‌‌‌‏هایش بسیار شل هستند. اگر سرش را تکان دهد، دندان‌‌‌‌‏هایش صدا می کنند. وقتی به خواب می‌‌‌‌‏رود، دندان‌‌‌‌‏هایش روی زبانش می‌‌‌‌‏افتند. در طی سه سال گذشته سه بار تلاش کردیم تا اجازه دهند دندانپزشک او را ویزیت کند؛ اما آنان هچون تبهکاران با ما برخورد کرده و مانع‌‌‌‌‏مان می‌‌‌‌‏شوند. آیا این شکلی از شکنجه نیست؟ »

به گفته گنگ، گائو اکنون قادر به غذا خوردن نیست و فقط می‌‌‌‌‏تواند برنج و نوشیدنی بخورد. آنها می‌‌‌‌‏خواهند از لحاظ روحی هم گائو را نابود کنند.

بعد از آگاهی از وضعیت گائو، فعالان حقوق بشر و شهروندان چینی کمپینی راه اندازی کرده و از حزب کمونیست چین درخواست کردند تا گائو جی‌‌‌‌‏شنگ را آزاد کرده و به او اجازه درمان پزشکی داده شود.

گنگ ضمن از قدردانی هواداران و افراد خیرخواه گفت، بزرگ‌‌‏ترین آرزوی او این است که گائو بتواند در اسرع وقت دندانپزشک را ملاقات کند.

او گفت : « از شهروندان پرشور و گروه‌‌‌‌‏های رسانه‌‌‌‌‏ای مثل شما تشکر می‌‌‌‌‏کنم. هرقت که در این مورد صحبت می‌‌‌‌‏کنم، اشک‌‌‌‌‏هایم جاری می‌‌‌‌‏شوند… او تنها پنج دندان دارد … »

گنگ همچنین گفت که گائو از گزش پشه‌‌‌‌‏ها و حشرات هم در رنج است، اما رژیم داروهای ضد گزیدگی فرستاده شده توسط وی و مردم را توقیف کرده است.

او گفت : « پشه‌‌‌‌‏های کوچک تمام بدنش را نیش زده‌‌‌‌‏اند. اگر زخم‌‌‌‌‏هایش را بخاراند، مایعی زرد رنگ از آنها خارج می‌‌‌‌‏شود. برخی مردم مهربان که از این موضوع مطلع شده بودند، برایش پشه‌‌‌‌‏بند و وسایل دور کردن پشه خریده و ارسال کردند، اما حزب شیطانی کمونیست چین این اقلام را از طرف برادر بزرگتر گائو دریافت کرد و به او نرساند. برادر بزرگتر گائو هم آنها را دریافت نکرده بود. این چیزی است که اتفاق افتاده است. »

گائو در طی دوران حبس خانگی به طور پنهانی کتابی با ۵۰۰هزار کلمه با عنوان « سال۲۰۱۷، سال به پاخیزی چین »، به نگارش درآورد و آن را به بیرون فرستاد.

او در کتابش تجربیات دوران زندانش از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ را نوشته و پیش‌‌‌‌‏بینی کرده که حزب کمونیست چین در سال ۲۰۱۷ میلادی نابودی خود را خواهد دید.

بیشتر بخوانید : گائو ژیشنگ، وکیل حقوق بشر معروف چینی : حزب کمونیست چین در سال ۲۰۱۷ سقوط خواهد کرد

این کتاب در ماه ژوئن به زبان چینی منتشر شد و نسخه انگلیسی آن نیز به زودی منتشر می‌‌‌‌‏شود.

گائو گفت : « نوشتن آن را از سال ۲۰۱۵ تا اوایل امسال انجام دادم. هنوز هم تحت این شرایط به کارهایم ادامه داده‌‌‌‌‏ام. از انتشار کتابم « سال۲۰۱۷، سال به پاخیزی چین » و تکمیل گزارش حقوق بشر چین در سال ۲۰۱۶، بسیار خوشحالم. »

همسرش گنگ هم گفت، از اراده گائو که به رغم شرایط سخت، اندیشه‌‌‌‌‏هایش را از طریق نوشتن را بیان کرده، بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و از مردم می‌‌‌‌‏خواهد که به این مسئله بیشتر توجه کنند.

مطالب دیگر :

افزایش شدید فیلترینگ در چین و مقاومت هر چه تمام‌‌‏تر کاربران

به‌‌‏دنبال جسد برادر در نمایشگاهی جنجالی

داستان سردستگان جلادان چین : مائو زدانگ، دنگ شیائوپینگ، جیانگ زمین