چین, دموکراسی و حقوق بشر

کند شدن روند آزار و شکنجه روش معنوی فالون‌‌‏گونگ در برخی از مناطق چین

پلیس در‌‌‏حال بازداشت یکی از پیروان فالون‌‌‏گونگ در میدان تیان‌‌‏آن‌‌‏من. 1 اکتبر 2000. در سال 2016 دستگیری‌‌‏های گسترده تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ هم‌‌‏چنان ادامه داشته است اما مقامات محلی در بخش‌‌‏هایی از چین فشار اتهامات بر تمرین‌‌‏کنندگان دستگیر شده را کاهش داده‌‌‏اند.  (clearwisdome.net)

پلیس در‌‌‏حال بازداشت یکی از پیروان فالون‌‌‏گونگ در میدان تیان‌‌‏آن‌‌‏من. ۱ اکتبر ۲۰۰۰٫ در سال ۲۰۱۶ دستگیری‌‌‏های گسترده تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ هم‌‌‏چنان ادامه داشته است اما مقامات محلی در بخش‌‌‏هایی از چین فشار اتهامات بر تمرین‌‌‏کنندگان دستگیر شده را کاهش داده‌‌‏اند.  (clearwisdome.net)

یکی‌‌‏از خشونت‌‌‏آمیزترین کمپین‌‌‏های سیاسی چین یعنی کمپین آزار و شکنجه روش معنوی « فالون‌‌‏گونگ » که یکی‌‌‏از بزرگ‌‌‏ترین جوامع معنوی چین به‌‌‏شمار می‌‌‏رود، به‌‌‏مدت هفده سال ادامه داشته است. اما با‌‌‏وجود این‌‌‏که دستورات مقامات ارشد در این خصوص هنوز تغییر نکرده است، حوزه‌‌‏های قضایی در سراسر چین، بی‌‌‏سرو صدا، در‌‌‏برابر اجرای آزار و شکنجه علیه تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ مقاومت می‌‌‏کنند.

با این‌‌‏وجود در یکی‌‌‏از شهرهای چین دستگیری‌‌‏های گسترده همچنان ادامه داشته است و برای نمونه تنها در اوایل دسامبر ۲۰۱۶، تقریباً ۲۰ تمرین‌‌‏کننده ناگهان دستگیر شدند. در‌‌‏مقابل، دادگاه‌‌‏های محلی، بخش‌‌‏های پیگرد قانونی و ایستگاه‌‌‏های پلیس، فشار اتهامات بر تمرین‌‌‏کنندگان را با استناد به « شواهد ناکافی » کاهش داده‌‌‏اند.

غلاف کردن تفنگ

به‌‌‏گزارش « مینگهویی »، وب‌‌‏سایتی که اطلاعات آزار و شکنجه تمرین‌‌‏کنندگان را منتشر می‌‌‏کند، از آن‌‌‏جایی که « جیانگ زمین »، رهبر سابق حزب کمونیست چین، در سال ۲۰۰۹ دستور حذف فالون‌‌‏گونگ را صادر کرد، بیش‌‌‏از ۴ هزار تمرین‌‌‏کننده بر اثر شکنجه کشته شدند و صدها هزار نفر از آن‌‌‏ها به‌‌‏گونه‌‌‏ای همچنان در بازداشت به‌‌‏سر می‌‌‏برند. به‌‌‏دلیل آن‌‌‏که دریافت اطلاعات از چین مشکل است، مینگهویی معتقد است رقم واقعی کشته شدگان بسیار بیشتر خواهد بود.

محققان می‌‌‏گویند، تمرین‌‌‏کنندگانی که در بازداشت هستند به‌‌‏دلیل آسیب‌‌‏پذیر بودنشان، قربانی برداشت غیرقانونی اعضای بدن رژیم چین می‌‌‏شوند. براساس گزارشی ۷۰۰ صفحه‌‌‏ای در ماه ژوئن ۲۰۱۶، رژیم چین از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵، سالانه، ۶۰ هزار تا صدهزار عمل پیوند انجام داده است که منبع این اندام‌‌‏ها، زندانیان عقیدتی و به‌‌‏ویژه پیروان فالون‌‌‏گونگ بوده‌‌‏اند. برداشت اجباری اعضای بدن باعث کشته شدن « اهدا کنندگان » می‌‌‏شود.

(زرد) استان‏هایی که پرونده تمرین‏کنندگان را رد کرده‏اند. (قرمز) محل‏هایی که دستگیری‏های گسترده انجام شده است.

(زرد) استان‏هایی که پرونده تمرین‏کنندگان را رد کرده‏اند. (قرمز) محل‏هایی که دستگیری‏های گسترده انجام شده است.

اگر تنها ارقام را در‌‌‏نظر بگیریم، آزار و شکنجه فالون‌‌‏گونگ در سال ۲۰۱۶ بدون تغییر باقی مانده است. مینگهویی گزارش داده است که تقریباً ۳۰هزار پرونده آزار و شکنجه همانند سال ۲۰۱۵ در روند قانونی قرار گرفته است. در ۱۰ ماه اول ۲۰۱۶، رژیم چین ۹۶۱ تمرین‌‌‏کننده را دستگیر و شکنجه کرده است.

مینگهویی گزارش داد، در هفتم و هشتم دسامبر، مأموران امنیت داخلی و مقامات پلیس « تیانجین »، تقریباً ۲۰ تمرین‌‌‏کننده فالون‌‌‏گونگ را دستگیر کرده‌‌‏اند. در بیشتر موارد افسران پلیس منازل تمرین‌‌‏کنندگان را بازدید کرده و آن‌‌‏ها را مجبور کرده‌‌‏اند تا جلوی دوربین باورهای خود را نفی کنند. در موارد دیگر، خودروهای پلیس از قربانیان پر می‌‌‏شدند.

هفتم دسامبر نیز دادگاه متوسط تیانجین درخواست تجدید‌‌‏نظر تغییر پرونده « ژو شیانیانگ » و « لی شانشان »، زوجی که سال‌‌‏هاست پرونده آن‌‌‏ها مورد توجه مجامع بین‌‌‏المللی قرار گرفته، رد کرد.

« سارا کوک »، تحلیل‌‌‏گر ارشد سازمان « خانه آزادی » Freedom House می‌‌‏گوید، این دستگیری‌‌‏ها « تلاش پلیس در‌‌‏جهت کنترل فعالیت‌‌‏های تمرین‌‌‏کنندگان محلی فالون‌‌‏گونگ » است.

اما سپتامبر امسال، وکلای حقوق بشر چین که وکالت ژو و لی را برعهده داشتند، توانستند از آموزه‌‌‏های اصلی فالون‌‌‏گونگ یعنی حقیقت، نیکخواهی و بردباری دفاع کنند و بدون آن‌‌‏که به‌‌‏خاطر دفاع از تمرین‌‌‏کنندگان مجازات شوند از دادگاه خارج شوند.

در همین حال، در گزارش ۱۴ دسامبر مینگهویی، با اشاره به هفت پرونده در سال ۲۰۱۶، آمده است که دستگاه‌‌‏های قانونی رژیم از آزار و شکنجه تمرین‌‌‏کنندگان در استان‌‌‏های « شانژی »، « هبی »، « لیائونینگ » و « جیانگسو » و شهرهای « پکن » و « چیکیهار » به‌‌‏دلیل شواهد ناکافی خودداری کرده‌‌‏اند. چنین ملایمتی تاکنون بی‌‌‏سابقه بوده است.

مکانیسم آزار و اذیت همچنان در‌‌‏حال اجرا است.

سارا کوک، تحلیل‌‌‏گر ارشد خانه آزادی

به‌‌‏گفته یک وکیل چینی که وکالت پیروان فالون‌‌‏گونگ را بر‌‌‏عهده دارد، وی و دیگر همکارانش از مقامات امنیتی درخواست کرده‌‌‏اند که هنگام برخورد با تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ به وجدان خود مراجعه کنند و برای پرهیز از مجازات آن‌‌‏ها « اندکی تفنگ‌‌‏های خود را غلاف کنند ».

این وکیل اظهار داشت، مقامات امنیتی و قضات نیز احکام سبک‌‌‏تری صادر کردند- دو تا سه سال زندان به‌‌‏جای هفت سال- و برخی از بازداشتگاه‌‌‏ها نیز به تمرین‌‌‏کنندگان اجازه دادند تا در سلول‌‌‏هایشان تمرین‌‌‏های فالون‌‌‏گونگ را انجام دهند.

حامیان محلی

این سناریوهای متناقض اخیر در چین ممکن است تا هم‌‌‏دردی مقامات محلی پیش رود و تأثیری بر تغییر کامل سیاست‌‌‏های رژیم در قبال فالون‌‌‏گونگ ندارد.

به‌‌‏گفته « استفان نوکس »، استاد سیاست‌‌‏های چین در دانشگاه « اوکلند »، « از یک سو، شواهدی کافی وجود دارد که دولت مرکزی چین با روش‌‌‏های دیگری به فعالیت‌‌‏های ضد فالون‌‌‏گونگ خود ادامه می‌‌‏دهد ».

وی افزود، « از سوی دیگر، شواهد دیگری وجود دارد که بسیاری از افرادی که اجرای فعالیت‌‌‏های ضد فالون‌‌‏گونگ را برعهده دارند، این تلاش‌‌‏ها را بیهوده دانسته و آن را استفاده بی‌‌‏فایده از منابع می‌‌‏دانند که این امر باعث می‌‌‏شود چین در‌‌‏حال توسعه در‌‌‏حال حاضر با طیف وسیعی از چالش‌‌‏های اجتماعی مواجه شود. »

« هنگ هی »، مفسر تلویزیون « سلسله تانگ جدید » (NTD) می‌‌‏گوید : « زمانی‌‌‏که یک کمپین سیاسی تبدیل به خط مشی حزب شود، تغییر مسیر بسیار سخت خواهد بود ». به‌‌‏گفته وی، چنین کمپین‌‌‏هایی تا زمانی که سطوح بالایی حزب دستور به توقف آن دهند، ادامه می‌‌‏یابند.

وی اظهار داشت : « با این حال، بدون شخص جیانگ زمین و دستیاران ارشد او همچون ژو یون‌‌‏کانگ که این آزار و شکنجه را هدایت می‌‌‏کنند، به افرادی که نمی‌‌‏خواهند مسئولیت آن را بپذیرند و یا کسانی که به وجدان خود رجوع می‌‌‏کنند، فرصتی می‌‌‏دهد تا از آن خارج شوند ».

وی افزود، با‌‌‏توجه به این‌‌‏که این سیاست همچنان در‌‌‏حال اجرا است، مقاومت اخیر درون سیستم قابل توجه و معنی‌‌‏دار است.

« احتمالاً در آینده، شاهد موارد بیشتری از این دست خواهیم بود. »