جداسازی اعضای بدن, چین, دموکراسی و حقوق بشر

کاخ سفید به دادخواست برداشت اعضای بدن در چین پاسخ می‎دهد

کاخ سفید

کاخ سفید. (Karen Bleier/AFP/Getty Images)

در اواخر بعد‎از‎ظهر روز جمعه، کاخ سفید به دادخواستی که حدود ۳ سال پیش در سایت « ما مردم »، مبنی‎بر تحقیق و محکومیت علنی برداشت اعضای بدن پیروان « فالون دافا » در چین ثبت شده بود، پاسخ داد.

کاخ سفید باید به‎خاطر محکومیت علنی برداشت اعضای بدن زندانیان اعدامی مورد تحسین قرار گیرد.

با این‎حال به درخواست اصلی این دادخواست پاسخی داده نشده است.

کاخ سفید به برداشت اعضای بدن پیروان فالون دافا (فالون گونگ) و تحقیق در باره‎ی این قساوت اشاره نمی‎کند.

همچنین کاخ سفید، انزجار و ترسی را که در این دادخواست توصیف شده و توسط ۳۴هزار نفر به امضا رسیده، دست‌کم گرفته است.

کاخ سفید از برداشت اعضای بدن زندانیان اعدامی می‎گوید. فیلمی که همراه‎با این دادخواست ارائه شده، بیان می‎کند که برداشت اعضای بدن، خود، شکلی از شکنجه است.

اعضای بدن زندانیان هنگامی که زنده هستند بیرون آورده می‎شود.

در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۳، پارلمان اروپا رأی به محکومیت برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان رژیم چین به‎ویژه زندانیان عقیدتی فالون‌دافا (فالون گونگ) داد. از اتحادیه‌‏ی اروپا خواسته شد تا این موضوع را بررسی کند.

در مارس ۲۰۱۴ نیز کانادا این ادعا را که اعضای بدن زندانیان عقیدتی فالون دافا بدون رضایت آن‌ها برداشته می‎شود، تأیید کرد.

فالون دافا، روشی معنوی و سنتی چینی است که آموزه‎های آن شامل مراقبه، تمرین و سه اصل حقیقت و راستی، نیک‎خواهی و مهربانی و صبر و بردباری است که از جولای ۱۹۹۹ به‎طور وحشیانه توسط حزب کمونیست چین مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

در گزارش تحقیقی و کتاب « برداشت خونین »،  که شامل یافته‎های « دیوید ماتاس »، وکیل کانادایی حقوق بشر و « دیوید کلیگور »، وزیر سابق امور خارجه‎ی کانادا است، آمده که پیروان فالون دافا منبع غالب و لایتناهی اعضای بدن مورد استفاده درعمل  پیوند در چین هستند.

در میان دیگر محققان، « اتان گوتمن » نیز در کتاب تازه منتشر شده‎ی خود به‌نام « کشتار : کشتار جمعی، برداشت اعضای بدن و راه‌حل پنهانی چین در‌خصوص دگراندیشان » این موضوع را تأیید کرده است.

دادخواست اصلی و پاسخ آن را می‎توانید در زیر مشاهده کنید.

ما از دولت اوباما این درخواست‎ها را داریم :

تحقیق و محکومیت علنی برداشت اعضای بدن پیروان فالون دافا در چین.

از ده‎ها هزار نفر از پیروان فالون‎دافا که به‎طور غیرقانونی بازداشت شده‎اند، به‎عنوان بانک زنده‎ی اعضای بدن استفاده شده که برای تأمین صنعت سودآور پیوند عضو در چین کشته می‎شوند. ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

در گزارش ۲۰۱۱ وزارت امور خارجه‎ی امریکا به اتهامات مربوط به برداشت غیرقانونی اعضای بدن پیروان فالون دافا و دیگر زندانیان عقیدتی اشاره شده است. در ماه اکتبر، ۱۰۶ نفر از اعضای کنگره از « هیلاری کلینتون »، وزیر امور خارجه‎ی امریکا، درخواست اطلاعات بیش‎تر در این خصوص کردند. دو جلسه‎ی کنگره به این موضوع اختصاص داده شد. پزشکان پیش‌‏رو در امر پیوند عضو و سازمان‎های پزشکی در سراسر جهان این جنایت علیه بشریت را محکوم کردند.

ایالات متحده که پیش‎رو در حمایت از حقوق بشر است، تعهدی اخلاقی درخصوص افشای این جنایات و توقف آن‎ها دارد و باید مطمئن شود که مرتکبان این جنایات به پای میز محاکمه می‎روند.

پاسخ رسمی کاخ سفید :

از این‎که دادخواست برداشت اعضای بدن در چین را امضا کرده‎اید، متشکریم.

دولت ایالات متحده با برداشت غیرقانونی یا غیراخلاقی اعضای بدن انسان یا قاچاق آن مخالف است.

ما از چین درخواست می‎کنیم تا برداشت اعضای بدن زندانیان اعدامی را متوقف کند و این مسئله را با مقامات ارشد چین مطرح کرده‎ایم. مقامات چین تعهد به توقف آن کرده‎اند؛ اگرچه گزارش‎هایی مبنی بر ادامه‎ی این عمل به گوش می‎رسد. ما این اتهامات را بسیار جدی در‎نظر می‎گیریم و مراقب وضعیت و اقدامات مقامات چین برای تحقق تعهداتشان هستیم.

با این وجود وضعیت حقوق بشر در چین و نحوه‎ی رفتار با پیروان فالون دافا نگران‎کننده است. از سال ۱۹۹۹، وزیر امورخارجه، با‎توجه به قانون بین‎المللی حق برخورداری از آزادی مذهبی، چین را به‎عنوان یکی از کشورهای ناقض آن در‎نظر گرفته و از آن به‎عنوان کشوری « با نگرانی‎هایی خاص » نام می‎برد. همان‌طور که در گزارش ۲۰۱۳ حقوق بشر وزارت امور خارجه آمده است که احترام و حمایت دولت چین از حق آزادی مذهبی روبه وخامت گذاشته است.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.