جامعه, چین

ژاپن، مکانی جدید برای فرار مقامات حزب کمونیست چین

مادر و فرزندی در‌‌‏حال قدم زدن در پارکی در پکن.26 نوامبر 2016. (Wang Zhao/AFP/Getty Images)

مادر و فرزندی در‌‌‏حال قدم زدن در پارکی در پکن.۲۶ نوامبر ۲۰۱۶٫ (Wang Zhao/AFP/Getty Images)

پس‌‌‏از روی کار آمدن « شی جین‌‌‏پینگ »، رهبر حزب کمونیست چین، دولت او کمپینی برای مبارزه با فساد به‌‌‏راه انداخته که در‌‌‏نتیجه آن ده‌‌‏ها هزار نفر از مقامات این حزب پاک‌‌‏سازی شده‌‌‏اند و یا موقعیتشان به‌‌‏خطر افتاده است.

بسیاری‌‌‏از این مقامات، دارایی‌‌‏ها و یا خانواده خود را به کشورهایی مثل ایالات متحده یا کانادا فرستاده‌‌‏اند و خود را برای تبعید آماده می‌‌‏کنند. اکنون، حتی ژاپن، کشوری که به‌‌‏خاطر سیاست‌‌‏های مهاجرتی سرسختانه‌‌‏اش شناخته می‌‌‏شود، تبدیل‌‌‏به یک گزینه شده است.

به‌‌‏گزارش Mainichi Shimbun، قدیمی‌‌‏ترین روزنامه ژاپن، تعداد چینی‌‌‏هایی که از‌‌‏طریق رحم جایگزین تابعیت ژاپنی می‌‌‏گیرند در این کشور روبه‌‌‏افزایش است که این شامل اعضای ارشد حزب کمونیست چین که از این طریق به‌‌‏دنبال تابعیت ژاپنی هستند نیز می‌‌‏شود.

یک مرد چینی که در این تجارت مشغول به کار است، توانسته در چهار سال گذشته ۷۴ عدد از این نوع بارداری را ترتیب دهد. ۵۴ نفر از آن‌‌‏ها از‌‌‏طریق والدین ژنتیکی خود به چین برگردانده شده‌‌‏اند و ۲۰ نوزاد هنوز در شیرخوارگاه هستند. اکثر این مادران جایگزین، زنانی با قومیت چینی هستند که در ژاپن زندگی می‌‌‏کنند و در شرایط سخت اقتصادی به‌‌‏سر می‌‌‏برند.

یک مورد مربوط به زنی در اواسط سی سالگی در پکن است که در سال ۲۰۱۳ مادر جایگزینی را برای فرزند متولد نشده خود در توکیو پیدا کرده است.

این زن پکنی که همسر یکی‌‌‏از مقامات ارشد حزب کمونیست است به این روزنامه گفته است که از همسرش شنیده بود که در‌‌‏صورت فشارهای سیاسی می‌‌‏توانند به‌‌‏راحتی، از‌‌‏طریق فرزندی با ملیتی ژاپنی به ژاپن فرار کنند.

یک باند یاکوزا در شهر « کابوکیچو » در توکیو این نوع بارداری را ترتیب می‌‌‏دهد. این باند، زنی که تمایل به این کار دارد را پیدا می‌‌‏کند و در پایان، نام این نوزاد را تحت نام‌‌‏های مردان ژاپنی که معمولاً از اعضای این باند هستند، ثبت می‌‌‏کنند تا امکان شهروندی ممکن شود.

در‌‌‏حالی‌‌‏که ۱۵ میلیون ین ژاپنی (حدود ۱۵۰ هزار دلار)، نرخ معمول این روند است، مادر جایگزین تنها ۱۵ درصد از این مبلغ را دریافت می‌‌‏کند.

در منطقه « کانتو » ژاپن، شیرخوارگاهی وجود دارد که در این تجارت دست دارد. زنی ژاپنی که در یکی از این آژانس‌‌‏های رحم جایگزین در‌‌‏حال کارآموزی است به روزنامه Mainichi گفت، « حتی امکان دارد این کودکان برای یک تا دو سال پس‌‌‏از تولد، والدین خود را نبینند. »

Parvaneh Laser2

به عقیده این زن، به‌‌‏دلیل نزدیک بودن نوزدهمین کنگره حزب کمونیست چین که انتظار می‌‌‏رود در آن تغییرات سیاسی زیادی برای اعضای حزب اتفاق بیفتد، احتمالاً متقاضیان فرزند از‌‌‏طریق رحم جایگیزن در ژاپن به‌‌‏سرعت افزایش یابد.

یک مرد چینی در دهه چهل سالگی خود به یکی‌‌‏از بستگان خود که پست مهمی در حزب کمونیست چین دارد، خدمات این نوع آژانس‌‌‏ها را پیشنهاد داده است. به‌‌‏گفته این مقام، « شی جین‌‌‏پینگ قاطعانه با فساد مبارزه خواهد کرد. ما هیچ چاره‌‌‏ای جز پیدا کردن محلی امن برای دارایی‌‌‏های خود نداریم. »

این مرد سال گذشته ویزای کار ژاپنی گرفته است و یک پسر ژاپنی حدوداً دو ساله دارد که در یک مهد کودک بزرگ شده است. به گزارش این روزنامه این مرد، فرزند خود را که برایش ۲۰ میلیارد ین (حدود ۲۰میلیون دلار) خرج برداشته، دو بار در ماه می‌‌‏بیند.