چین, رژیم

چینی‌‏ها امیدوارند « پدربزرگ ترامپ قدرمند » به حزب کمونیست چین پایان دهد

ترامپ و چین

(Thomas Peter-Pool/Getty Images)

مردم در ایالات متحده آمریکا و کشور‌‏های غربی لقب‌‏های مختلفی به دونالد ترامپ داده‌‏اند؛ اما درچین، بسیاری او را « چوان دا یه » می‌‏نامند.

« چوان » تلفظ چینی ترامپ است. « دا » به معنای بزرگ یا عالی است و « یه » به معنی پدربزرگ است که معنای این اصلاح « پدربزرگ ترامپِ قدرتمند » می‌‏شود.

به گزارش اپک‌‏تایمز، برای کسانی که زبان چینی را به خوبی می‌‏شناسند، کلمات « دا یه » در کنار هم مفهومی از احترام و توانمندی دارد و وقتی کسی را « دا یه » می‌‏نامند بدین معنی‌‏ست که با او موافقند و مخالفتی ندارند.

هر چند که مقامات رسانه‌‏های تحت حزب کمونیست چین همیشه دنیای غرب را نیروی متخاصم نامیده‌‏اند، بسیاری از چینی‌‏هایی که می‌‏دانند چگونه از سد سانسور اینترنتی چین عبور کنند، می‌‏گویند که شخصیت، طرز فکر و موفقیت وی را می‌‏ستایند.

به عبارت دیگر، معنی این اسم مستعاری که به ترامپ داده‌‏اند این است که به چشم مردم چین، ترامپ جرات آن را دارد که بر علیه حزب کمونیست چین، که مردم خود را برای دهه‌‏ها سرکوب کرده است، بایستد.

مطلب دیگر : نوزده سال آزار و شکنجه فالون گونگ؛ جنایات رژیم کمونیست چین هنوز ادامه دارد

مردم چین خودشان جرات یا توان مقابله با حزب کمونیست چین را ندارند و بسیاری خوشحالند که می‌‏بینند ترامپ، قدرت این مقابله را دارد.

برای مثال زمانی که رسوایی تزریق واکسن سه گانه بی‌‏اثر به صد‌‏ها هزار کودک چینی برملا شد، بسیاری از والدین چینی دست به دامن صفحات شبکه‌‏های اجتماعی سفارت آمریکا در چین شدند و از ترامپ خواستند که « آنها را از این دولت پلید نجات دهد. »

برخی از مفسران سیاست چین و طرفداران دموکراسی معتقدند که ترامپ می‌‏تواند از طرق اقتصادی، تغییرات سیاسی برای چین به همراه آورد.

« جین یان »، منتقد چینی در مقاله‌‏ای نوشت که از زمانی‌‏که ترامپ رییس‌‏جمهور شده است، در مقابل نادرستی‌‏ها ایستادگی کرده و دنیا شاهد تغییرات زیادی بوده است.

مطلب دیگر :

اصلاحات و ایدئولوژی شکست‌‌‌‌‏خورده گورباچف

توده ۲۳ کیلویی نهفته در شکم زن آمریکایی چه بود؟