چین, کانادا

چرا تجارت آزاد کانادا و چین نگران کننده است

چرا تجارت آزاد کانادا و چین نگران کننده است

چرا تجارت آزاد کانادا و چین نگران کننده است

نظرسنجی‌‏ها در سال‎های اخیر نشان می‎دهد که علاقه‎ی کانادایی‎ها به تجارت آزاد با چین کاهش یافته است.

همانطور که مذاکرات نفتا با ایالات متحده به آرامی پیشرفت می‌‏کند، یک نظرسنجی جدید نشان می‌‏دهد که بیشتر کانادایی‌‏ها می‌‏خواهند روابط تجاری خود را به فراتر از ایالات متحده، به عبارتی با اروپا و انگلستان گسترش دهند.

چین در لیست شریک بازرگانی کانادا در جایگاه چهارم قرار گرفته است؛ یافته‌‏هایی شبیه به نظرسنجی‌‏های دوره‌‏ای در سال‌‏های اخیر نشان دهنده کاهش علاقه کانادایی‌‏ها به تجارت آزاد با چین است.

طبق گفته نشنال پست، دولت فدرال کانادا با چین مذاکرات تجاری آزاد خواهد داشت و به دلیل توانایی این غول آسیایی انتظار می‌‏رود که مذاکرات پاییز صورت گیرد.

اپک تایمز انگلیسی در رابطه با مذاکرات تجاری آزاد کانادا و چین با وزارت خارجه کانادا تماس گرفت، اما تا زمان انتشار این مقاله پاسخی دریافت نشده است.

هدف تجارت آزاد کانادا با چین تلاشی برای ارسال سیگنالی به همسایۀ جنوبی آن است؛ اینکه کانادا در مورد انتخاب شرکای تجاری محدود نیست.

اما دولت لیبرال بلافاصله پس از رسیدن به قدرت در پاییز سال ۲۰۱۵، مذاکراتی را در رابطه با تجارت آزاد با چین آغاز کرد. این مذاکرات مدتها پیش از حضور ترامپ به عنوان رئیس جمهور امریکا و انتقاد وی از شرایط نفتا به دلیل حمایت بیش از حد از کانادا طی قرار داد بوده است.

نظرسنجی« Angus Reid » که ماه گذشته منتشر شد، از کانادایی‌‏ها خواسته بود که بگویند دولتشان باید به دنبال توسعه روابط تجاری با کدام کشورها باشد. تقریبا ۴۵ درصد، اتحادیه اروپا را انتخاب کردند و نزدیک به ۴۰ درصد ایالات متحده را انتخاب کردند. در جایگاه سوم و نزدیک به ۳۰ درصد انگلستان انتخاب شد که در محدوده خروج از اتحادیه اروپا قرار دارد. چین، نزدیک به ۲۵ درصد و در رتبه چهارم قرار گرفت.

این نظرسنجی نشان داد که علاقه کانادایی‌‏ها برای ایجاد روابط تجاری نزدیک تر با چین در حال کاهش است. نظرسنجی‌‏ها درباره این موضوع از سال ۲۰۱۴ شروع شده است.

حتی در میان حامیان لیبرال‌‏ها، یعنی کسانی که به لیبرال‌‏ها در انتخابات فدرال ۲۰۱۵ رای دادند، از معامله تجارت آزاد کمتر از دو تا پنج درصد حمایت کردند.

بیشتر مقررات توافق جامع و تجاری اقتصادی (CETA) که کانادا با اتحادیه اروپا امضا کرده است، طی این ماه به اجرا در می‌‏آید. هنگامی که بریگزیت در سال ۲۰۱۹ برنامه ریزی شود، انگلستان از قرارداد تجارت خارج خواهد شد.

قوانین بازی تجاری با چین چگونه است

ابتکارات استفاده شده توسط لیبرال‌‏ها عناوینی چون« ارتباط انسانی » و « مبادلات مردمی » میان چین و کانادا طی چند سال گذشته به عنوان هدفی برای ازبین بردن جهت گیری‌‏های منفی نظرسنجی برای بیان دیدگاه کانادایی‌‏ها نسبت چین استفاده شده‌‏اند، اما به نظر می‌‏رسد چین نتوانسته در ایجاد روابط تجاری نزدیک تر با کانادا موفق شود.

شاید به این دلیل که کسی که ناظر تمام امور کشور است، منتخب مردم نیست و فقط نهادی که انتخاب مردم هم نیست، همه شاخه‌‏های قدرت، از جمله قوه قضائیه را در سیستم یک طرفه کنترل می‎کند.

اگر توافقنامه تجارت آزاد کانادا – چین به پیش رود، نحوه کنترل در چین چیزی است که « دین آلیسون »، نماینده مجلس از حزب محافظه کار کانادایی و منتقد تجارت بین المللی را نگران می‌‏کند.

وی در مصاحبه‌‏ای گفت : « ما (در تجارت) قطعا با مردم چین در حال معامله نیستیم. این به این دلیل است که شما دولت را به نحوی وسیع درگیر کرده باشید که این مسئله نگرانی‌‏های زیادی به ما می‌‏دهد. »

این درسی است که « آمی چانگ » امیدوار است کانادایی‌‏هایی که مایل به تجارت با چین هستند یاد بگیرند. پدر و مادر چانگ، جان چانگ و آلیسون لو، شهروندان کانادایی هستند که کسب و کار خود را در بریتیش کلمبیا و انتاریو دارند. در حال حاضر توسط مقامات چینی در شانگهای با اختلاف نظر در مورد ارزیابی گمرکی روبرو شدند.

به گفته چانگ، مقامات چینی، پدر و مادرش را به دلیل یک اختلاف تجاری مجرم نامیده‌‏اند. وی همچنین گفت : « می‌‏توانستیم مسئله را دیپلماتیک حل کنیم. نیازی نیست که شهروندان کانادایی در خارج از کشور بازداشت شوند و در زندان نگهداری شوند. چنگ به روزنامه کانادایی گفت که او بهار گذشته به اتاوا رفته است تا از سیاستمداران فدرال برای آزادی والدین خود درخواست کمک کند. »

الیسون گفت : « (پکن) دولتی است که طبق قوانین بازی نمی‌‏کند، بازی که بر اساس قانون نیست. اگر آنچه [در چین] می‌‏بینیم در کانادا رخ می‌‏داد، نقض قوانین به حساب می‌‏آمد. »

این مسئله بدان معنی است که وقتی که به معامله تجارت آزاد با چین می‌‏رسد، تضمینی به وجود یک بازی برابر وجود ندارد.

وی در ادامه گفت : « اگر شما و من درباره سود شخصی، تجارت در کانادا و درباره اینکه چگونه اقتصاد بازار روی کار تاثیر گذار است، فکر می‌‏کنیم، این یک مسئله است. این در حالی است که (در تجارت با چین) ما با یک سیستم نظارتی و کنترل شده دولتی در حال رقابت هستیم و فکر می‌‏کنم که زمین بازی یکسان نیست. »

مطالب دیگر :

اجرای « ارکستر سمفونیک شن‌‌‌‌‏یون » به زودی در تورنتو

چینی‌‌‌‏ها به خاطر کپی علامت تجاری، ۱.۵ میلیون دلار غرامت به شرکت آمریکایی می‌‌‌‏پردازند !

برداشت غیر قانونی اعضای بدن چیست؟

تورنتو، ۱۱ اکتبر، در سالن روی‌‌‌‌‏تامسون، میزبان ارکستر سمفونی شن‌‌‌‌‏یون خواهد بود. برای خرید بلیط و دریافت اطلاعات بیشتر به سایت شن یون مراجعه کنید : shenyunperformingarts.org