جامعه, چین

پیام‌رسان « وی‌ چت » به شدت ناامن است

پیام‌رسان «وی‌ چت» به شدت ناامن است

اگر برای حریم شخصی خود و حفظ اطلاعات‌تان نگران هستید، بهتر است سمت پیام‌رسان چینی « وی چت » نروید !

با رفع فیلتر پیام‌رسان « وی‌چت » در ایران، این زمزمه به گوش می‌رسد که ممکن است این پیام رسان چینی جای تلگرام فیلتر شده را در ایران بگیرد.

اما کارشناسان امنیت شبکه درباره وی‌چت هشدارهای نگران‌کننده‌ای داده‌اند. این نرم‌افزار بارها و بارها به نقض حریم خصوصی و فاش کردن اطلاعات کاربران خود برای مقامات دولتی متهم شده است و در مقایسه با سایر پیام‌رسان های پرجمعیت به رمزنگاری داده‌ها برای حفاظت از کاربران اعتقادی ندارد.

از زمان آغاز به کار وی‌چت در سال ۲۰۱۱ تا امروز، گزارش‌های مختلفی درباره شنود مکالمات کاربران منتشر شده است.

مقامات چینی حتی در ظاهر هم وانمود نمی‌کند که حامی آزادی و دموکراسی هستند. به طوری که در متن سیاست محرمانگی وی‌چت که کاربر مجبور است با آن موافقت کند به صراحت آمده‌ است که وی‌چت مجاز است اطلاعات کاربران، شامل تمامی اطلاعات جستجو شده و دیده‌شده حین استفاده از وی‌چت (شامل جستجوهای وب)، پروفایل‌های جستجو شده، مشخصات افرادی که با آن‌ها ارتباط برقرار گردیده و نیز زمان و طول ارتباط را برای مواردی مانند پاسخ به درخواست دولت ذخیره، نگهداری و افشا کند.

مطالب دیگر :

کشف نرم‌افزار جاسوسی چینی روی صدها میلیون گوشی

به گزارش روزنامه گاردین یک فعال حقوق بشر به نام هو جیا، به علت شنود چت‌ها و تماس‌هایش در وی‌چت، توسط حزب کمونیست چین بازداشت و زندانی شد.

اپک‌تایمز نیز در دسامبر ۲۰۱۷ گزارش کرد که یک فعال حقوق بشر تایوانی به خاطر انتشار مطالبی در ترویج دموکراسی، توسط دادگاهی در چین به پنج سال زندان محکوم شد.

بر اساس اسنادی که سازمان گزارشگران بدون مرز منتشر کرده است، اعمال سانسور در چین به روش‌های گوناگون صورت می‌گیرد. بیش از همه، اداره‌ کنترل اینترنت که در ارتباط مستقیم با شورای رهبری حکومت است، برای تعیین اخبار و جلوگیری از گزارش‌های انتقادی به صورت کتبی و شفاهی دستور‌العمل صادر می‌کند.

چین بزرگترین دشمن اینترنت در دنیا نامیده شده و در حال حاضر دسترسی به وب‌سایت‌هایی نظیر یوتیوب، توییتر، فیس‌بوک و ویکی‌پدیا در این کشور مسدود است. سانسور دولتی چین تا آن‌جا پیش رفته که نتایج موتورهای جستجوی اینترنتی درباره برخی از اتفاقات تاریخی نیز سانسور است. برای مثال نتیجه جستجوی کشتار دانشجویان معترض در میدان تیان‌آن‌من در سال ۱۹۸۹ یا موضوعات مربوط به آزار و اذیت روش معنوی فالون‌گونگ فیلتر است.

در ۲۸ آذر ۱۳۹۲، وب‌گاه و نرم‌افزار وی‌چت در ایران فیلتر و از دسترس خارج شد.

در وب‌گاه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که مسئولیت فیلترینگ در ایران را عهده‌دار است در این خصوص گفته شد که « وی‌چت علاوه بر جمع‌آوری کلیه اطلاعات موجود در گوشی‌های کاربران و رصد ارتباطات اعضاء، حریم خصوصی آنها را نقص نموده و در عین حال این نرم‌افزار عامل انتشار بسیاری از محتواهای مجرمانه غیراخلاقی و مستهجن که برای نوجوانان ضررهای جبران ناپذیری را به دنبال داشته و به خاطر آسیب‌های اجتماعی بسیار زیادی که برای جامعه دربرداشته و دارد و به لحاظ اینکه ایجاد کنندگان این نرم‌افزار در خارج از کشور قرار داشته و به هیچ وجه پاسخگوی تخلفات خود و شکایات خانواده‌های زیان دیده نبوده و نیستند، لذا کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در اجرای درخواستهای متعدد خانواده‌های آسیب دیده ناچار به فیلتر و مسدود سازی نرم‌افزار مذکور گردیده است. »

با این حال در دی‌ماه ۱۳۹۶، هم‌زمان با فیلتر شدن نرم افزار محبوب تلگرام در ایران، رسانه ها از رفع فیلتر وی چت خبر دادند.

مطالب دیگر :

جنایت برداشت اعضای بدن در چین چگونه صورت می گیرد

کشف یک گوی بسیار بزرگ در بوسنی

هوآوی در ایران دنبال چیست؟