جداسازی اعضای بدن, چین, دموکراسی و حقوق بشر, دیدگاه, کانادا

وکیل حقوق بشر : جاستین ترودو باید به برداشت اجباری اعضای بدن در چین طی دیدار نخست وزیر چین از کانادا اشاره کند

دیوید ماتاس، وکیل بین المللی حقوق بشر حین شهادت در جلسه ایالات متحده درباره برداشت اعضای بدن در چین   (Lisa Fan/Epoch Times)

دیوید ماتاس، وکیل بین المللی حقوق بشر حین شهادت در جلسه ایالات متحده درباره برداشت اعضای بدن در چین (Lisa Fan/Epoch Times)

« دیوید ماتاس »، وکیل بین المللی حقوق بشر گفت که جاستین ترودو، طی دیدار با نخست وزیر چین، « لی کچیانگ »، باید درباره برداشت اجباری اعضای بدن در چین صحبت کند.

ماتاس، نماینده سابق کانادا در سازمان ملل متحد و نامزد جایزه صلح نوبل است و از محققانی به شمار می‌‏رود که برای بیش از یک دهه درباره برداشت اجباری اعضای بدن در چین تحقیق کرده است.

ماتاس گفت که ترودو با مسائل بسیاری هنگام برخورد با چین روبرو است، اما وی باید اولویتهایش را روشن کند.

وی همچنین گفت : « بالاترین اولویت به بدترین قربانیان می‌‏رسد و با نگاه به تعداد این افراد و قساوت انجام گرفته، قربانیان اصلی تمرین کنندگان فالون گونگ هستند. »

کشتن افراد برای اندامشان … بدترین بی‌‏رحمی است، به همین دلیل موضوع فالون گونگ باید در اولویت باشد.

دیوید ماتاس، وکیل بین المللی حقوق بشر

ماتاس گفت که در حال حاضر فشار بر چین به دلیل درخواست تحقیقات مستقل نمایندگان ایالات متحده، پارلمان اروپا و حزب محافظه کار در انگلستان زیاد شده است.

شواهدی برای قتل عام مردم بی گناه، زندانیان عقیدتی و در درجه اول تمرین کنندگان فالون گونگ وجود دارد و شواهد بسیاری طی چندین سال گذشته روی هم انباشته شده است.

یک کمیته فرعی مجلس حقوق بشر کانادا طی یک جنبش در سال ۲۰۱۴ به دلیل اظهارات معتبر زندانیان عقیدتی و اعضای گروه‌‏های اقلیت‌‏ مذهبی و قومی در چین که به هدف برداشت و پیوند عضو اعدام شدند، نگرانی عمیق خود را ابراز کردند.

شواهدی برای قتل عام مردم بی گناه، زندانیان عقیدتی و در درجه اول تمرین کنندگان فالون گونگ وجود دارد و شواهد بسیاری طی چندین سال گذشته روی هم انباشته شده است.

دیوید ماتاس، وکیل بین المللی حقوق بشر

گزارش به روز رسانی شده برداشت اعضای بدن که در ماه ژوئن توسط ماتاس، « دیوید کیلگور »، عضو سابق کابینه کانادا و « اتان گاتمن »، روزنامه نگار، منتشر شده که از بررسی فعالیت بیش از ۸۵۰ بیمارستان در چین برای انجام عمل پیوند عضو به تعداد ۶۰ هزار تا ۱۰۰ هزار پیوند در هر سال خبر می‌‏دهد.

این در حالی است که رژیم چین می‌‏گوید که تنها ۱۰ هزار پیوند عضو، سالانه انجام شده است. گزارش ۷۰۰ صفحه‌‏ای از شواهد نشان می‌‏دهد که از میان جمعیت عظیم زندانیان عقیدتی، تمرین کنندگان فالون گونگ منبع اصلی تعداد زیادی از اعضای بدن گرفته شده برای پیوند عضو محسوب می‌‏شوند.

بدترین نقض حقوق بشر در چین

« شون لی »، رئیس انجمن فالون دافای کانادا، در نامه‌‏ای سرگشاده نوشت که سفر نخست وزیر چین فرصتی برای پرداختن به این موضوع یعنی « یک شکل جدید از نسل کشی است. »

وی همچنین گفت که اشاره به مسئله حقوق بشر در چین بدون پرداختن به موضوع فالون گونگ، حذف هسته بدترین موارد نقض حقوق بشر در چین است.

اشاره به مسئله حقوق بشر در چین بدون پرداختن به موضوع فالون گونگ، حذف هسته بدترین موارد نقض حقوق بشر در چین است.

شون لی، رئیس انجمن فالون دافای کانادا

این انجمن می‌‏گوید که جیانگ زمین، رهبر سابق حزب کمونیست چین مسئول راه اندازی آزار و اذیت تمرین کنندگان در چین است. « شی جین پینگ »، رئیس جمهور چین نیز در حال پاکسازی متحدان جیانگ از حزب کمونیست چین است.

تاکنون انجمن فالون دافا موفق به جمع آوری بیش از ۱۲۰ هزار امضا برای درخواست به پایان دادن به آزار و شکنجه تمرین کنندگان فالون گونگ و درخواست کمک از ترودو شدند.

« پیتر کنت »، منتقد امور خارجه کانادا گفت که او مطمئن است که ترودو مسائل حقوق بشر را بی سر و صدا و در پشت درهای بسته مطرح کرده است، اما کمی فراتر از آن باید رفت.

او گفت : « هیچ شواهدی وجود ندارد و ما هیچ گزارش دقیقی نداریم که نشان دهد موضوع برداشت اعضای بدن مطرح شده است و یا چگونه دولت چین و وزرا، ممکن است به این موضوع پاسخ داده باشند. »

پیتر کنت از اظهارات ترودو در چین در مجمع جی ۲۰ و شباهت نوع رفتار گذشته دولت کانادا با مردم بومی این کشور و رفتار دولت چین با شهروندانش اظهار نگرانی کرد.

رژیم چین از تاریخ کانادا و رفتار دولت با جمعیت بومی به عنوان راهی برای منحرف کردن کلیه انتقادها برای سواستفاده از شهروندانش استفاده می‌‏کند.

کنت در این خصوص گفت که بخشی از تاریخ کانادا به دلیل نوع رفتاری که دولت کانادا با مردم بومی داشته است، غم انگیز است. اما در طول قرن‌‏ها با معاهدات، بودجه بندی و پشتیبانی سعی به اصلاح و رسیدگی به این مشکلات شده است.

ولی چنین چیزی در چین اتفاق نیفتاده است.

وی می‌‏گوید : « احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون در کانادا با آنچه که در چین طی چندین دهه رخ داده، متفاوت است. »

کنت اشاره کرد که در سال‌‏های اخیر کانادایی‌‏های بومی به پیشرفت‌‏های مهم حقوقی و قانونی رسیده‌‏اند و دولت با مشورت با این افراد در زمینه مسائل سیاسی و قانونی باعث شده است که جایگاه بومیان در کانادا تحت تأثیر قرار گیرد.

وی همچنین گفت : « به لحاظ تاریخی با بومیان کانادا بسیار بد رفتار شده است و حتی امروز هم مشکلاتی وجود دارد. اما حداقل در کانادا آزادی بیان وجود دارد، در اعتراض و تجمع افرادهم آزادی وجود دارد، قوه قضاییه مستقل و حاکمیت قانون نیز وجود دارد. »

وی افزود : « اما در چین، افراد منتقد نقض حقوق بشر توسط  دولت روانه زندان‌‏ها می‌‏شوند. »

با این حال کوتلر، موسس و رئیس مرکز « Raoul Wallenberg » گفت که او همچنان در مورد وضعیت حقوق بشر در چین نگران است. وی گفت که حقوق بشر و تجارت باید با هم پیش بروند.

او همچنین گفت ترودو مسائل حقوق بشر در چین را مطرح کرده است و انتظار دارد که ادامه یابد.

کوتلر، مشاور « نلسون ماندلا »، رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی زمانی که هنوز یک زندانی عقیدتی بود، درباره این مسئله گفت : « کار ماتاس و دیگران درباره تحقیق درباره برداشت اعضای بدن در چین معتبر است و او امیدوار است کمیته فرعی حقوق بشر در پارلمان به این موضوع توجه کنند. »

وی همچنین امیدوار است که لایحه خصوصی که وی و عضوی از لیبرال‌‏ها به  نام « بوریز ورزسنفسکیچ »، دو بار به پارلمان معرفی کرده‌‏اند، مورد توافق قرار گیرد. لایحه درباره توقف عمل پیوند عضو برای شهروندان کانادا با اندام‌‏هایی است که از قربانیان آسیب پذیر در چین بدست می‌‏آید.