جامعه, چین

واتس‌اَپ در چین به طور کامل مسدود شد

واتس‌اَپ در چین به طور کامل مسدود شد

واتس‌اَپ در چین به طور کامل مسدود شد
(stratablue.com)

در پی مسدود شدن وب‌سایت‌های ویکی پدیا، فیس بوک، اینتساگرام، یوتیوب و توئیتر، کاربران چینی با فیلترینگ واتس اپ نیز مواجه شدند. هرچند که پیش تر از این، مکالمه و تماس ویدئویی واتس‌اَپ در چین قطع شده بود، ولی اکنون دسترسی به آن را به طور کامل مسدود شده است.

به گزارش وب‌سایت فون‌آرنا، افزایش محبوبیت واتس‌اَپ در چین در مقایسه با وی چت بالاتر رفته بود و به همین خاطر مقامات حزب کمونیست چین تلاش کردند با این محبوبیت مقابله کنند. چراکه مانیتور کردن واتس‌اَپ برای چینی‌ها به آسانی وی‌چت نیست.

موضع حکومت چین نسبت به برنامه‌ها، نرم‌افزارها، شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های غربی، یک موضع تدافعی است. از سوی دیگر چین همواره در پی توسعه برنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی و محلی است تا بتواند بر عملکرد کاربران نظارت داشته باشد.

اپلیکیشن واتس‌اپ که در اختیار شرکت فیس‌بوک است در رتبه نخست پیام‌رسان‌های محبوب در بیش از صد کشور جهان قرار دارد. به طوری که حدود یک میلیارد و سیصد میلیون نفر کاربر در سراسر دنیا دارد.

اوایل سال ۲۰۱۷ دویچه‌وله گزارش داد که دولت چین در پی آن است تا سانسور اینترنت را در این کشور بیش از پیش شدت بخشد. به طوری که بر اساس مفاد بخشنامه‌ جدید وزارت فن‌آوری اطلاعات چین تمامی شبکه‌های خصوصی مجازی (VPNs) که به شهروندان این کشور امکان دسترسی به محتوای فیلتر شده در اینترنت را می‌دهد، باید از مخابرات مجوز بگیرند. این اقدام می‌تواند به غیرقانونی اعلام‌ شدن فعالیت بیشتر شرکت‌های وی پی ان در چین منجر شود.

بر اساس اسنادی که سازمان گزارشگران بدون مرز منتشر کرده است، اعمال سانسور در چین به روش‌های گوناگون صورت می‌گیرد. بیش از همه، اداره‌ کنترل اینترنت که در ارتباط مستقیم با شورای رهبری حکومت است، برای تعیین اخبار و جلوگیری از گزارش‌های انتقادی به صورت کتبی و شفاهی دستور‌العمل صادر می‌کند.

مطالب دیگر :

فیلترینگ در چین؛ هر روز پیشرفته تر از دیروز

داستان کوتاه از آنچه چین بیش از همه پنهان می‌‌‏کند

مسلمانان در چین حق استفاده از نام‌های اسلامی را ندارند