جامعه, چین, فناوری, محصولات

می‌خواهید گوشی چینی هوآوی بخرید؟ دست نگه دارید !

هوآوی

(Lluis Gene :AFP :Getty Images)

« هوآوی » در بسیاری از کشورها بیشتر شبیه سرویس‌‌‌‏های جاسوسی و امنیتی عمل می‌کند و به همین دلیل تحریم‌های جدید آمریکا این بار گریبان این شرکت را نیز گرفته است. در کنار هوآوی، شرکت چینی ZTE نیز مورد تحریم قرار گرفته است.

این دو شرکت‌ و مخصوصاً هوآوی، همواره در عرضه تجهیزات مربوط به مانیتور کردن فعالیت شهروندان و نیز اعمال فیلترینگ در اینترنت فعال بوده‌اند.

به گزارش نشریه هیل، بعد از لغو همکاری یک اپراتور آمریکایی با هوآوی و جلوگیری از ورود گوشی‌های این شرکت به بازار آمریکا، شرکت ZTE نیز مشمول تحریم شد و هر شرکتی که محصولات این دو کمپانی را بخرد، از داشتن رابطه تجاری با نهادها و سازمان‌های دولتی ایالات متحده منع می‌شود.

پیش‌تر کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا نیز در گزارشی این دو شرکت‌ را خطرناک دانسته و توصیه کرده بود که آمریکا با آنها روابط تجاری نداشته باشند. این کمیته در گزارش خود نوشته بود که فناوری‌های تجاری چینی ابزار حکومت کمونیست چین برای جاسوسی علیه آژانس‌های فدرال آمریکا است.

کشف نرم‌افزار جاسوسی چینی روی صدها میلیون گوشی

هوآوی در ایران به‌دنبال چیست؟

در سال ۲۰۱۶ دولت آمریکا به علت فعالیت‌‌‌‏های شرکت هوآوی در ایران، کره شمالی و برخی دیگر از کشورها، برای این شرکت احضاریه صادر کرد.

اواخر ۲۰۱۶ نیز نیویورک تایمز گزارش داد که محققان آمریکایی یک نرم‌افزار جاسوسی را روی ۷۰۰ میلیون گوشی اندرویدی در جهان پیدا کرده‌اند که هر ۷۲ ساعت اطلاعات کاربران را به سروری در چین ارسال می‌کند. گوشی‌های هوآوی و ZTE به ‌صورت پیش‌فرض این نرم افزار جاسوسی که « بک دور » نامیده می‌شود را در خود جای‌داده بودند.

طی این گزارش گفته شد که بدون اطلاع کاربر تمام پیامک‌ها، فهرست شماره‌های تلفن‌های ورودی و خروجی، فهرست کاربران، ارسال مکان کاربر و اپ‌های استفاده‌شده به سرور یک کمپانی در شهر شانگهای چین فرستاده می‌شد.

اما از درون چین هم خبر می‌رسد که هوآوی در گرداب فساد مالی نیز گرفتار شده است. به طوری که یک مقام ارشد در شرکت هوآوی چین به اتهام فساد مالی مورد تحقیق و تفحص قرار گرفت. به گفته رسانه‌های چینی، « تنگ هونگ‌فی » مدیر بخش فروش هوآوی به اتهام دریافت رشوه توسط پلیس چین بازداشت شده است. وی مسئول فروش شرکت در چین، ماکائو و هنگ‌کنگ بود.

در سال ۲۰۱۴ ، بیش از ۱۱۶ کارمند این شرکت متهم به دریافت یا پرداخت رشوه شدند. یکی از مدیران این شرکت رشوه‌ای بالغ بر ۲ میلیون یوآن (حدود ۳۰۵ هزار دلار) دریافت کرده بود. در سال ۲۰۱۲ گروهی از مقامات اجرایی صنعت آی‌تی در چین، شامل یکی از مسئولان هوآوی در دادگاهی به جرم دریافت رشوه محکوم شدند.

هوآوی که هم‌اکنون یکی از بزرگترین‌ شرکت‌های چینی تولیدکننده گوشی‌های هوشمند، تبلت و لوازم کامپیوتر است در سال ۲۰۱۵ سومین شرکت بزرگ دنیا در زمینه تولید گوشی‌های هوشمند شد.

مطالب دیگر :

برای پیوند عضو هرگز به چین سفر نکنید

پیام‌رسان « وی‌ چت » به شدت ناامن است

کوتاهی چینی‌ها در نجات سرنشینان نفت‌کش ایرانی