جامعه, چین

منع روزه گرفتن برای مسلمانان چین

(Asif Hussain/AFP/Getty Images)

(Asif Hussain/AFP/Getty Images)

امسال نیز همانند سال گذشته، حزب کمونیست چین مسلمانان منطقه سین‌کیانگ را از اجرای مناسک ویژه ماه رمضان منع کرده است. به طوری که وب‌سایت‌های رسمی حزب کمونیست در منطقه سین‌کیانگ بیانیه‌هایی در این خصوص منتشر کرده‌اند. حزب کمونیست از صاحبان رستوران‌ها و سالن‌های پذیرایی خواسته است در طول روزهای ماه رمضان اقدام به تعطیلی واحدهای خود نکنند.

وب‌سایت رسمی حزب کمونیست در شهر« کورلا » واقع در سین‌کیانگ در بخشنامه‌ای ضمن تاکید بر منع روزه‌داری، تاکید کرده است که رستوران‌داری و فروش مواد غذایی نباید ممنوع باشد. وب‌سایتی وابسته به حزب در منطقه « شیموگو » وابسته به مرکز سین‌کیانگ در اعلامیه‌ای خواسته است در ماه رمضان دانش‌آموزان و دانشجویان از رفتن به مساجد خوداری کنند.

مشابه این اقدامات در سال‌های گذشته نیز گزارش شده است. به طوری که رویترز گفت که حزب کمونیست با انتشار اخطارهایی به مسلمانان چینی آنها را از انجام مناسک ویژه ماه رمضان منع کرده است.

سال گذشته روزنامه ایندیپندنت نیز از فشارهایی بر فروشگاه‌ها و رستوران‌ها جهت باز بودن در ماه رمضان خبر داد. همچنین برگزاری جشنواره آبجو در سین‌کیانگ در آستانه ماه رمضان توسط حزب کمونیست، موجب عصبانیت مردم این منطقه شد.

در سراسر جهان، معمولاً دولت‎ها اقدام به محدود کردن فروش الکل و سیگار، به‎خاطر مضرات آن‎ها می‎کنند. اما حزب کمونیست چین برای مقابله با اعتقادات مردم مسلمان اویغور در استان « سین کیانگ »، از فروشندگان این استان صراحتاً خواسته‌ است تا سیگار و مشروبات الکلی بفروشند.

« دلشاد رشید »، از انجمن اویغور که فعالیتش در چین ممنوع شده است این ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها را محکوم کرده است و معتقد است که پکن فعالیت‌های مذهبی و عبادی مسلمانان را یک تهدید برای خود می‌پندارد.

طیف وسیعی از اشکال عجیب و غریب سرکوب مذهبی در سین کیانگ گزارش شده که می‎توان به برگزاری ضیافت رایگان ناهار توسط کارکنان حزب در ماه رمضان و دعوت از مسلمانان منطقه برای شرکت در آن با هدف شکستن روزۀ آن‌ها اشاره کرد. همچنین جریمۀ مردان به‎خاطر گذاشتن ریش و زنان برای پوشیدن روسری نیز از این دست اقدامات است.