چین, رژیم

شی جین‏ پینگ به‏ دنبال پاک ‏سازی پلیس شبه‏ نظامی چین

نیروهای نظامی پلیس مسلح خلق چین در مانور ضد جاسوسی در شهر «گوانژو». 16 نوامبر 2005. (China Photo/Getty Images)

نیروهای نظامی پلیس مسلح خلق چین در مانور ضد جاسوسی در شهر « گوانژو ». ۱۶ نوامبر ۲۰۰۵٫ (China Photo/Getty Images)

در چین تنها پلیس مسلح خلق اجازه حمل سلاح خودکار دارد. این نیروی شبه‌‏نظامی اغلب برای انجام کارهای کثیف مقامات فاسد از‌‏جمله تصرف زمین کشاورزان، سرکوب ناراضیان چینی و حمله به اقلیت‌‏های قومی به‌‏خدمت گرفته می‌‏شود.

اما به‌‏گفته منبعی در مقر پلیس مسلح خلق در « پکن »، تغییراتی در‌‏حال وقوع است. « شی جین‌‏پینگ »، رهبر حزب کمونیست چین، در‌‏حال آماده‌‏سازی موج بعدی کمپین ضد فسادش برای تحت امر در‌‏آوردن نیروی شبه‌‏نظامی است.

شی جین‌‏پینگ با کنترل نیروی شبه‌‏نظامی، به هدف پاک‌‏سازی « جیانگ زمین »، رهبر سابق حزب، که فرهنگ فساد در چین را رواج داد و متهم به نقض گسترده حقوق بشر در چین است، نزدیک‌‏تر می‌‏شود.

پلیس مسلح خلق هنوز تحت فرمان جناح جیانگ زمین است؛ گرچه کنترل او بر این واحد نظامی به‌‏خاطر دستگیری متحدان رده بالایش هم‌‏چون « ژو یونگ‌‏کانگ »، تزار سابق امنیت تضعیف شده است. ژو در ژوئن ۲۰۱۵ به حبس ابد محکوم شد.

نیروی شبه‌‏نظامی نیز به‌‏شدت در سوء‌‏استفاده‌‏های جیانگ و مبارزه او بر سر قدرت نقش داشته است. مقامات حزب کمونیست در سال ۲۰۱۲ از واحدهای محلی این نیرو برای تسهیل اجرای کودتا استفاده کردند. « اپک‌‏تایمز » نیز گزارش داده است که پلیس مسلح خلق همچون دیگر سازمان‌‏های حزب کمونیست در استفاده از بیمارستان‌‏ها از زندانیان عقیدتی که اغلب تمرین‌‏کنندگان « فالون گونگ » بودند، به‌‏عنوان منبعی زنده برای پیوند عضو نقش داشته‌‏اند.

منبعی در پکن اظهار داشت که بخش‌‏های مختلف نیروی شبه‌‏نظامی اعلامیه‌‏ای از‌‏سوی شی جین‌‏پینگ دریافت کرده‌‏اند که به موجب آن شی قصد دارد مارس امسال یک اصلاحیه قانونی ارائه دهد تا پلیس مسلح را از زیر‌‏نظر شورای دولتی خارج کند.

از آن‌‏جایی که شی جین‌‏پینگ، فرمانده ارشد ارتش است، پلیس مسلح مستقیماً تحت فرمان او قرار می‌‏گیرد. این تغییر به این معناست که مقامات چین دیگر نمی‌‏توانند از اهرم آن برای منافع شخصی استفاده کنند.

جنگ بر سر قدرت

در فوریه ۲۰۱۲، یک نیروی مسلح پلیس خلق از « چونگ‌‏چینگ »، مانع ورود مردی به‌‏نام « وانگ لیجون » به کنسول‌‏گری ایالات متحده در « چنگدو » شد. وانگ، یکی‌‏از کارکنان « بو شیلای »، از حامیان جیانگ زمین و دبیر سابق حزب در « چونگ‌‏چین » بود که در پشت پرده نیروهای مسلح خلق فعالیت می‌‏کرد. ۲۰ مارس، ژو یونگ‌‏کانگ، در تلاش برای کودتا، نیروهای پلیس مسلح را در‌‏نزدیکی « ژونگ‌‏نانهای »، مقر رهبری چین، مستقر کرد که به شکست انجامید.

شی جین‌‏پینگ در سخن‌‏رانی‌‏های اخیر خود، بو شیلای، ژو یونگ‌‏کانگ و دیگر همکاران جیانگ زمین را به توطئه‌‏ای سیاسی برای « ایجاد شکاف » در حزب کمونیست متهم کرد. اگر این اصلاحیه پیشنهادی تصویب شود، تا‌‏حد زیادی امکان کودتای نظامی دیگری را کاهش می‌‏دهد.

همچنین این منبع در پلیس مسلح خلق گفت، شی جین‌‏پینگ، عناصر متعلق به جناح جیانگ زمین در سطوح بالای پلیس مسلح خلق را « اساساً پاک‌‏سازی کرده است. » وی اظهار داشت که تحقیقات از « وانگ جیان‌‏پینگ »، فرمانده سابق نیروی شبه‌‏نظامی و از متحدان ژو یونگ‌‏کانگ آغاز شده است. در‌‏حالی‌‏که هیچ اعلام رسمی در این خصوص صورت نپذیرفته، روزنامه انگلیسی زبان « صبح جنوب چین »، چاپ « هنگ‌‏کنگ » از دستگیری او در اواخر اوت خبر داد.

وظیفه پلیس مسلح خلق چین، کنترل مرزها، امداد و کار آتش‌‏نشانی و همچنین کنترل شورش و مبارزه با تروریسم است. نیروهای امنیتی بیش‌‏از ۶۰۰ هزار سرباز در‌‏اختیار دارد که مسلح به سلاح‌‏های خودکار، زره‌‏پوش و هلیکوپتر هستند.

از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲، در زمان تصدی ژو یونگ‌‏کانگ، نیروهای شبه‌‏نظامی به‌‏طور مکرر برای آزار و اذیت پیروان فالون‌‏گونگ (یا فالون دافا)، روشی معنوی و سنتی چینی، به‌‏کار گرفته شدند. در گزارشی به‌‏روز، محققان برداشت اعضای بدن در چین متوجه شدند که چندین بیمارستان پلیس مسلح و پزشکان آن‌‏ها در جنایت وحشتناک برداشت اجباری اعضای بدن شرکت کرده بودند.

شی جین‌‏پینگ، بسیاری از پرسنل عالی‌‏رتبه پلیس مسلح خلق را که در‌‏زمان جیانگ زمین به‌‏روی کار آمده بودند، تجدید سازمان و یا پا‌‏ک‎سازی کرده است. دوازده افسر ارشد -۱۱ ژنرال و یک سپهبد- تنها در دو سال گذشته برکنار شدند. و در آستانه کنفرانس مهم سیاسی در ماه اکتبر، مطبوعات خارج‌‏از چین خبر از پاک‌‏سازی حتی بیش‌‏تر از این تعداد داده‎اند.

خبرهایی که از کنترل کامل پلیس شبه‌‏نظامی رژیم چین توسط شی جین‌‏پینگ می‌‏رسد، نشانه زمینه‌‏سازی برای حذف جیانگ زمین است.