چین, رژیم

رژیم چین، فروشندگان مسلمان اویغور را مجبور به فروش سیگار و الکل می‎کند

فروش مشروبات الکلی توسط مسلمانان در چین

دو مرد اویغوری در رستورانی در «ختن» در استان «سین کیانگ» (یا ترکستان شرقی) در شمال غرب چین، ۵ آوریل ۲۰۱۵. (Greg Baker/AFP/Getty Image)

در سراسر جهان، معمولاً دولت‎ها اقدام به محدود کردن فروش الکل و سیگار، به‎خاطر مضرات آن‎ها می‎کنند. اما حزب کمونیست چین برای تضعیف ایمان مردم ترک زبان و مسلمان اویغور در استان « سین کیانگ »،  غربی‎ترین استان چین، از فروشندگان این استان  صراحتاً خواسته‌اند تا سیگار و مشروبات الکلی بفروشند.

به‎گزارش « رادیو آزاد آسیا » (RFA)، مقامات حزب در شهر « لاسکی »، واقع در « ختن »، ۲۹ آوریل اعلام کردند که همه‎ی رستوران‎ها و سوپرمارکت‎ها باید پیش‎از اول مه « پنج نوع نوشیدنی الکلی و سیگار » را در « محل دید مشتریان » قرار دهند. فروشندگانی که از این دستور تخطی کنند با توقیف مغازه و اقدامات قانونی مواجه خواهند شد.

به‎گفته‎ی « عادل سلیمان »، دبیر کمیته‎ی روستای « آکتاش » به RFA، از نظر مقامات سین کیانگ، سیگار نکشیدن مسلمانان اویغور « شکلی از افراط ‎گرایی مذهبی » است.

سلیمان اظهار داشت، این دستور که از « سطوح بالای » حزب کمونیست داده شده، بخشی‎از « کمپین تضعیف مذهب » در سین کیانگ است.

« ایشات حسن »، معاون سازمان اویغوری‎های ساکن امریکا : چگونه مقامات می‎توانند، مردم را مجبور به فروش چیزی‎هایی کنند که دوست ندارند؟

به‎گفته‎ی وی، هنوز ساکنان شهر لاسکی به این دستور واکنش نشان نداده‎اند و هیچ گزارشی مبنی‎بر اعتراض اعلام نشده و حدود ۶۰ فروشگاه و رستوران منطقه از این حکم پیروی و تنها دو فروشگاه ابراز مخالفت کرده‌اند.

اما این بدین معنی نیست که ساکنان لاسکی لزوماً موافق فروش این اقلام که در اسلام حرام است، باشند.

« ایشات حسن »، معاون سازمان اویغوری‎های ساکن امریکا، سازمانی غیرانتفاعی مستقر در « واشنگتن »، در مصاحبه‎ای تلفنی گفت : « چگونه مقامات می‎توانند، مردم را مجبور به فروش چیزی‎هایی کنند که دوست ندارند؟ »

حسن اظهار داشت، ساکنان لاسکی، برای جلوگیری از « خیانت به اعتقاداتشان » احتمالاً این اقلام  را در‎صورت حضور مأموران در محل در معرض دید قرار خواهند داد.

وی این حکم را « بسیار مضحک و پوچ » دانست و گفت، این عمل بر‎خلاف روند بین‎المللی برای جلوگیری‎از فروش دخانیان و الکل است.

« هیچ دولتی مردمش را مجبور به فروش اقلامی که برای خود و دیگران مضر است، نمی‎کند. »

مقامات رژیم چین از آوریل ۲۰۱۴ دست به یک رشته « حملات شدید » زده است که در ظاهر هدفش سرکوب تروریست‎های منطقه است. مفسران فکر می‎کنند این حملات بهانه‎ای برای سرکوب اویغورها و اسلام است.

طیف وسیعی از اشکال عجیب و غریب سرکوب مذهبی در سین کیانگ گزارش شده که می‎توان به برگزاری ضیافت رایگان ناهار توسط کارکنان حزب در ماه رمضان و دعوت از مسلمانان منطقه برای شرکت در آن با هدف شکستن روزه‎ی آن‌ها اشاره کرد. همچنین جریمه‎ی مردان به‎خاطر گذاشتن ریش و زنان برای پوشیدن روسری نیز از جمله‎ی این اقدامات است.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‎شود.