چین, دموکراسی و حقوق بشر, دیدگاه

دیکتاتور سابق چین به میز محاکمه کشیده خواهد شد (قسمت دوم)

(چپ) بیش‌‏از 3000 نفر از ساکنین جیانلی، یکی‌‏از شهرهای استان هوبی چین، شکایت کیفری مشترکی را علیه جیانگ زمین، رهبر سابق حزب کمونیست چین امضا کردند. تا به امروز، بیش‌‏از 209هزار نفر از مردم چین از جیانگ زمین شکایت کرده‌‏اند. (Minghui.org) (راست) جیانگ زمین، رهبر سابق حزب کمنیست چین که دستور آزار و اذیت تمرین‌‏کنندگان فالون‌‏گونگ در چین را صادر کرد. (GOH CHAI HIN/AFP/Getty Images)

(چپ) بیش‌‏از ۳۰۰۰ نفر از ساکنین جیانلی، یکی‌‏از شهرهای استان هوبی چین، شکایت کیفری مشترکی را علیه جیانگ زمین، رهبر سابق حزب کمونیست چین امضا کردند. تا به امروز، بیش‌‏از ۲۰۹هزار نفر از مردم چین از جیانگ زمین شکایت کرده‌‏اند. (Minghui.org) (راست) جیانگ زمین، رهبر سابق حزب کمنیست چین که دستور آزار و اذیت تمرین‌‏کنندگان فالون‌‏گونگ در چین را صادر کرد. (GOH CHAI HIN/AFP/Getty Images)

کسانی‌‏که در چین زندگی می‌‏کنند، در ۲۰ ژوئیه ۱۹۹۹ شاهد کمپین سرکوبی بودند که سرآغاز دوران تیره‌‏ای برای آن‌‏ها شد.

کامیون‌‏هایی که در خیابان‌‏های پکن می‌‏چرخیدند و سخنرانانی که در آن‌‏ها با فریاد از شهروندان چین می‌‏خواستند تا « فالون‌‏گونگ » (یا « فالون دافا »، روشی سنتی، معنوی و محبوب چینی) را تمرین‌‏ نکنند؛ کانال‌‏های تلویزیونی دولتی به‌‏طور ناگهانی، بدون توقف و در‌‏طی روزهای پیاپی، خبر از غیرقانونی بودن این روش می‌‏دادند. دانش آموزان و معلمان وادار به شرکت در « جلسات مبارزه » با فالون‌‏گونگ شده بودند تا نگرشی به دروغ و به اصلاح خودشان « صحیح » نسبت آن پیدا کنند؛ در‌‏غیر این‌‏صورت از کلاس اخراج می‌‏شدند و یا شغلشان را از‌‏دست می‌‏دادند.

و تمرین‌‏کنندگان این روش صلح‌‏آمیز وادار به انکار ایمان خود می‌‏شدند و با دستگیری، بازداشت در اردوگاه‌‏های کار اجباری و زندان مواجه می‌‏شدند. آن‌‏ها تحت شست‌‏وشوی مغزی و شکنجه قرار می‌‏گرفتند و در برخی موارد به‌‏خاطر خودداری‌‏از انکار اعتقادات خود کشته می‌‏شدند. در کل، فضای سیاسی چین به فضای ترس و وحشت تبدیل شده بود.

روز، شب است

بیش‌‏از 10 هزار تمرین‌‏کننده فالون‌‏گونگ در تظاهرات مسالمت‌‏آمیزی در نزدیکی منطقه حکومتی و مسکونی ژنگ‌‏نان‌‏های در پکن. 25 آوریل 1999. (Minghui.org)

بیش‌‏از ۱۰ هزار تمرین‌‏کننده فالون‌‏گونگ در تظاهرات مسالمت‌‏آمیزی در نزدیکی منطقه حکومتی و مسکونی ژنگ‌‏نان‌‏های در پکن. ۲۵ آوریل ۱۹۹۹٫ (Minghui.org)

بعد از روی کار آمدن « جیاگ زمین »، ناگهان فالون‌‏گونگ توجهش را جلب کرد و بلافاصله دستور « ریشه‌‏کنی » آن را صادر کرد؛ که به‌‏گفته تحلیل‌‏گران حزب کمونیست چین، این حرکت تنها با‌‏هدف تثبیت سلطه او بر حزب انجام شد.

پس‌‏از اعتراض ۱۰هزار نفر از تمرین‌‏کنندگان فالون گونگ در ژونگنان‌‏های به دستگیری چند نفر از آن‌‏ها در « تیانجین »، جیانگ زمین در نامه‌‏ای به اعضای ارشد حزب نوشت : « آیا ممکن است، ما، اعضای حزب کمونیست که مسلح به اعتقادات مارکسیسم، ماتریالیسم و الحاد هستیم، نتوانیم بر فالون‌‌‌‏گونگ غلبه کنیم؟ » به‌‏نظر می‌‏رسید « ژو رانگجی »، نخست‌‏وزیر سابق حزب، این اعتراضات را ‌‏به‌‏طور دوستانه‌‏ای حل و فصل کرده باشد.

اما در ۲۰ ژوئیه ۱۹۹۹، جیانگ زمین کمپین آزار و شکنجه فالون‌‏گونگ را به‌‏راه انداخت.

ژو کمینگ، تاجر هنگ کنگی: حزب کمونیست چین شنیع‌‏ترین گروه سیاسی است. (Epoch Times)

ژو کمینگ، تاجر هنگ کنگی : حزب کمونیست چین شنیع‌‏ترین گروه سیاسی است. (Epoch Times)

« ژو کمینگ » تاجر هنگ کنگی در مصاحبه‌‏ای به تلویزیون NTD گفت : « زمانی‌‏که تبلیغات افتراآمیز تلویزیون مرکزی چین را علیه فالون‌‏گونگ دیدم، گریه کردم. مثل این است که روز را شب جلوه دهی. بسیاری‌‏از کسانی‌‏که فالون‌‏گونگ را تمرین می‌‏کردند، انسان‌‏های خوبی شدند و سلامتیشان بهبود یافته بود اما این تبلیغات، فالون‌‏گونگ را بد و اهریمنی جلوه داده بود. »

بدتر این‌‏که، دستگاه‌‏های امنیتی رژیم، تمرین‌‏کنندگان را در همه جا دستگیر می‌‏کردند و به بازداشتگاه‌‏ها، بخش‌‏های روان‌‏پزشکی و اردوگاه‌‏های کار اجباری می‌‏فرستادند و آن‌‏ها را تا سرحد مرگ شکنجه می‌‏کردند.

ژو، « دووان وی » و « وانگ جی »، ابتدا نامه‌‏هایی در توصیف فالون گونگ و توقف آزار و اذیت به جیانگ زمین ارسال کردند اما هرگز پاسخی دریافت نکردند. سپس هزاران نامه مشابه به دیگر مقامات حزب، رسانه‌‏های داخلی و خارجی فرستادند.

طولی نکشید که به گفته « مینگهویی »، وب‌‏سایت اطلاع‌‏رسانی درباره آزار و اذیت فالون‌‏گونگ، مرگ براثر شکنجه تمرین‌‏کنندگان آغاز شد. این موضوع آن‌‏ها را به کاری غیرقابل تصور متقاعد کرد؛ کشاندن رهبر حاکم حزب کمونیست چین به پای میز محاکمه به جرم جنایت علیه بشریت.

ژو متوجه شد که جیانگ چندین قانون را نقض کرده است؛ زیرا او از‌‏نظر قانونی فالون‌‏گونگ را ممنوع نکرده بود و کمپینی دولتی و سازمان‌‏یافته برای شکنجه تمرین‌‏کنندگان به‌‏راه انداخته بود.

ژو، دووان و وانگ، خود را در کتاب‌‏های قانونی، جنایی و کیفری غرق کردند. آن‌‏ها متوجه شدند که جیانگ چندین قانون را زیر پا گذاشته بود؛ زیرا او به‌‏طور قانونی فالون‌‏گونگ را ممنوع نکرده بود و البته کمپینی دولتی و سازمان‌‏یافته برای شکنجه تمرین‌‏کنندگان به‌‏راه انداخته بود. آن‌‏ها نتیجه گرفتند که بهترین راه برای یافتند منابع قانونی، ارائه شکایت کیفری به دادستانی عالی خلق، بالاترین نهاد تعقیب رژیم بود.

شکایت اصلی علیه جیانگ زمین، رهبر حزب، « لو گان »، رئیس امنیت و « زنگ چینگ هونگ »، معاون سابق جیانگ زمین بود که ژو، کمینگ و دووان آن را امضا کردند. اما از آن‌‏جایی که انتظار اقدامی تلافی‌‏جویانه داشتند، نام دووان را حذف کردند و نسخه اصلاح شده را در اوت ۲۰۰۰ ارسال کردند.

انتخاب تاریخ

شکایت قانونی علیه جیانگ زمین و آگاهی دادگاه از آن که همسر یک تمرین‌‏کننده از هیاونگجیانگ، شهر شمال شرقی چین تهیه شده است. (Minghui.org)

شکایت قانونی علیه جیانگ زمین و آگاهی دادگاه از آن که همسر یک تمرین‌‏کننده از هیاونگجیانگ، شهر شمال شرقی چین تهیه شده است. (Minghui.org)

تلاش بعدی برای شکایت علیه جیانگ زمین در ۱۵ مه ۲۰۱۵ اتفاق افتاد. « ژانگ ژائوسن »، تمرین‌‏کننده فالون‌‏گونگ از استان « هوبئی »، شکایت کیفری خود علیه جیانگ زمین را به دست نماینده دادستان در وسط محاکمه‌‏اش در دادگاه متوسط خلق برای انتشار اطلاعاتی درباره فالون گونگ در اینترنت داد. دادگاه، اسناد را دریافت کرد و ژانگ بدون آسیب به خانه بازگشت.

تمرین‌‏کنندگان فالون‌‏گونگ در سراسر چین با الهام از موفقیت ژانگ، شکایات خود را به دیوان عالی خلق و دادستانی عالی فرستادند. این شکایات شامل آزار و اذیتی بود که تمرین‌‏کنندگان و یا خانواده‌‏هایشان متحمل شده بودند، لیستی از جنایاتی که جیانگ زمین مرتکب شده بود و قوانین کیفری و اساسی خاصی که جیانگ زمین در هنگام اجرای کمپین آزار و اذیت خود نقض کرده بود.

به‌‏گفته مینگهویی، تا به امروز، بیش‌‏از ۲۰۹هزار تمرین‌‏کننده فالون‌‏گونگ و همچنین شهروند چینی علیه جیانگ زمین به بالاترین مراجع قانونی رژیم شکایت کرده‌‏اند.

به‌‏نظر می‌‏رسد که دادگاه این پرونده‌‏های حقوقی را تحت اصلاحات قانونی تصویب شده در مه ۲۰۱۵ پذیرفته است. براساس این اصلاحات، بدنه قانونی ارشد رژیم باید از همه شکایات کیفری آگاه باشد و آن‌‏ها را بپذیرد.

اما در دوران جیانگ زمین و جانشین او، « هو جینتائو »، هرگونه تلاش در‌‏جهت شروع رسیدگی قانونی علیه رهبر حزب یا حتی رهبری که بازنشسته شده غیرقابل تصور و غیر ممکن بود.

به‌‏گفته « هوگو پنگ »، وکیل سابق حقوق بشر در چین، تلاش‌‏های شکست خورده ژو کمینگ و ژانگ جی در اوت ۲۰۰۰ باعث جرقه‌‏ای از تغییر تدریجی در تفکر جامعه دفاع از حقوق بشر در چین و تمرین‌‏کنندگان فالون‌‏گونگ در به چالش کشیدن آزار و اذیت جیانگ به‌‏شکلی قانونی شد.

پنگ به اپک‌‏تایمز گفت : « بدون آن‌‏چه که آن‌‏ها انجام دادند، مسلماً افراد دیگری وجود نمی‌‏داشتند تا با‌‏استفاده از قانون به بررسی دقیق این آزار و شکنجه و جنایات جیانگ و بقیه بپردازند. »

تخریب فیزیکی

در شب ۶ سپتامبر ۲۰۰۰، ژو کمینگ و وانگ جی در خانه دووان وِی در پکن دستگیر شدند. بعداً دووان از‌‏طریق شبکه شخصی خود فهمید که جیانگ زمین و « لو گان »، رئیس امنیت او، دستور داده‌‏اند تا شوهر و برادرزاده‌‏اش را دستگیر کنند.

ژو و وانگ در‌‏ابتدا در یک بازداشتگاه مخفی در منطقه « فانگشان » پکن برده شدند و سپس به بازداشتگاه شماره ۱ پکن، زندانی بدنام برای نگهداری زندانیان سیاسی انقلاب فرهنگی و سرکوب میدان « تیان‌‏آن من »، منتقل شدند.

تظاهرات تمرین‌‏کنندگان فالون‌‏گونگ از 36 کشور جهان در میدان «تیان آن من» با‌‏هدف پایان دادن به آزار و اذیت تمرین‌‏کنندگان چینی در پکن در سال 2001. (Minghui.org)

تظاهرات تمرین‌‏کنندگان فالون‌‏گونگ از ۳۶ کشور جهان در میدان « تیان آن من » با‌‏هدف پایان دادن به آزار و اذیت تمرین‌‏کنندگان چینی در پکن در سال ۲۰۰۱٫ (Minghui.org)

ژو و دووان تصور می‌‏کردند که احتمالاً در بازداشتگاه با وانگ برخورد بهتری داشته باشند؛ زیرا والدین او از اعضای ارشد حزب بودند. اما مراقبین وانگ در بازداشتگاه و سپس در زندان بیشتر علاقه‌‏مند به اجرای دستورالعمل‌‏های جیانگ در « تخریب » فیزیکی تمرین‌‏کنندگان فلون‌‏گونگ بودند.

در بازداشتگاه مخفی، نگهبانان زندان، او را از لباس پوشیدن محروم می‌‏کردند و در‌‏طول فصل پاییز در منطقه سرد کوهستانی فانگشان در غرب پکن، او را زیر فشار آب قرار می‌‏دادند. سپس به میل خود ضربات وحشیانه به پشت و قفسه سینه جانگ می‌‏زدند. به‌‏گفته دووان، شدت صدمات داخلی وارد شده به او سرانجام باعث مرگش شد.

در بازداشتگاه شماره ۱ پکن، پا‌‏بندهای وانگ پوست او را از‌‏بین برده و استخوان پایش نمایان شده بود. بعدها وانگ به دووان گفته بود که او تحت بسیاری‌‏از روش‌‏های شکنجه ذهنی که برای تمرین‌‏کنندگان فالون‌‏گونگ در‌‏نظر گرفته شده بود، قرار گرفته است. ضرب و شتم وحشیانه، سوزاندن با سیگار، قرار دادن خلال دندان در زیر ناخن از جمله شکنجه‌‏هایی بود که وانگ متحمل شده بود و در برهه‌‏ای از زمان به‌‏خاطر شدت ضربات وارده به او به‌‏مدت یک ماه به کما رفته بود.

زمانی‌‏که وانگ در ۳۰ نوامبر ۲۰۰۰ آزاد شد، تقریباً بدنش از‌‏بین رفته بود. او هر یک روز درمیان باید دیالیز می‌‏شد و هیچ کنترلی بر مزاج خود نداشت. در آوریل ۲۰۰۱، برخی‌‏از دوستان وانگ، او را به‌‏صورت غیرقانونی از چین به اندونزی، جایی که عمه‌‏اش در آن‌‏جا زندگی می‌‏کرد، بردند. کمی بیش‌‏از یک ماه بعد، او بر روی کاشی‌‏های سرد کف حمام غش کرد و درگذشت.

دووان بیمارستانی را در اندونزی پیدا کرد تا با کالبد‌‏شکافی بر‌‏روی برادرزاده‌‏اش علت اصلی مرگ او را تعیین کنند. پس‌‏از انجام کالبد‌‏شکافی، اما پیش‌‏از نوشتن گزارش، دکتر به او گفت که « قلب او دو برابر اندازه طبیعی است… آسیبی که در یک روز اتفاق نمی‌‏افتد. » دکتر گفته بود که کلیه‌‏های وانگ نیز کوچک شده بود. قرار بود تا گزارش رسمی تا پایان هفته ارائه شود.

اما زمانی که در پایان هفته به بیمارستان رفت، متوجه شد که دکتر به‌‏طور غیرمنتظره به سفری خارج‌‏از کشور رفته بود. آن‌‏ها چندین بار به بیمارستان مراجعه کردند تا زمانی که دکتر بعد‌‏از یک ماه بازگشت. سپس گزارشی که در آخر ارائه شد این بود که هیچ مشکلی در بدن وانگ نبوده است. دووان اظهار داشت : « می‌‏دانستیم که آن‌‏ها تطمیع شده بودند. »

ژو ۵ سال در زندان به‌‏سر برد و متحمل شکنجه‌‏هایی مشابه شد. نگهبانان زندان به سر، زیر بغل و کشاله ران او با ولتاژ بالا شوک وارد می‌‏کردند و او را با نشستن بر روی پلاستیکی از مدفوع به مدت شش روز از خواب محروم کردند. وی در سال ۲۰۰۶ آزاد شد.

ادامه دارد.